Rytuał picia herbaty w Anglii. Na czym polega i skąd wziął się zwyczaj Five o’clock? Końcówka wieku XVI to rozkwit brytyjskiego kolonializmu. Od wtedy to Imperium Brytyjskie, dzięki zamorskim podróżom zaczęło ekspansję. Pozwoliło mu to poszerzyć terytorium o kolejne kolonie w przeróżnych zakątkach świata. W szczycie swojej potęgi stało się największym imperium w historii świata,…
Kategoria: Zdrowie

Wypadek w pracy w Wielkiej Brytanii
Wypadek w pracy UK może zdarzyć się każdemu, ale warto wiedzieć, jaką formę pomocy i odszkodowania możemy uzyskać. Do kogo się zwrócić, szukając porady? Co podpada pod wypadek w pracy? Inne zasady niż w Polsce Wypadek nie z winy pracodawcy Które branże są najbardziej pechowe? Zaniedbania pracodawcy Jak uzyskać odszkodowanie w UK? Co podpada pod…

Obostrzenia w Anglii
Obostrzenia w Anglii – informacje na temat certyfikatu COVID oraz wymagania dotyczące noszenia maseczki Tak jak w krajach Unii Europejskiej, tak i w Anglii jest obowiązek noszenia maseczek w większości miejsc publicznych. Zwłaszcza w tych zamkniętych. Maseczki w Anglii należy także nosić w dużych obiektach (wszelkiego rodzaju sklepach i marketach), na imprezach (np. koncertach lub…

Zdrowie w Anglii
Zdrowie w Anglii to leczenie, opieka medyczna jak również i koszty leczenia Nie każdy dba o zdrowie w Anglii, ponieważ w ostatnich latach zauważa się, że zwiększa się zachorowalność na choroby przenoszone drogą płciową. Rocznie odnotowuje się około 6 tysięcy zarażeń wirusem HIV. Opieka lekarska w Anglii jest bezpłatna, lecz należy się zarejestrować w rejonowej przychodni oraz wybrać lekarza rodzinnego. Osoby, które chcą odbyć leczenie w Anglii (Wielkiej Brytanii), ale nieposiadające…

Dzieci w Anglii podczas COVID
Dzieci w Anglii podczas COVID – informacje na temat testów na COVID i certyfikacie szczepień dla dzieci W Anglii istnieje prawo, które zwalnia z obowiązku wykonania testu na obecność wirusa COVID-19, ale tylko w konkretnych przypadkach. Zaliczają się do niego dzieci, które mieszkają na terenie Wielkiej Brytanii. Lub w innym kraju (np. w Polsce), mające…

Kwarantanna w Anglii – 2022 rok
Kwarantanna w Anglii oraz wszystko na temat szczepienia, testów na COVID, testów PCR, samoizolacji Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, nie musisz poddawać się kwarantannie po przybyciu do Anglii. Musisz wykonać test COVID w Anglii po przyjeździe, najpóźniej przed końcem drugiego dnia (dzień przybycia to dzień 0). Może to być test przepływu bocznego lub test PCR….

Osoba niezaszczepiona w Anglii
Osoba niezaszczepiona w Anglii – informacja o testach Testy przed przyjazdem do Anglii Osoba niezaszczepiona w Anglii – jak powinna się zachować po przekroczeniu granicy. Test PCR w Anglii jest obowiązkowy po przyjeździe do kraju dla osób powyżej 18 roku życia. Podróżujący zobowiązani są do wykonania testu w ciągu 2 dni przed podróżą. Niezbędne jest…

COVID w Anglii – dzieci
COVID w Anglii – informacje odnośnie dzieci Jeśli planujesz podróż do Wielkiej Brytanii z dzieckiem, sprawdź obowiązujące zasady COVID w Anglii dotyczące wjazdu. Zasady zależą od wieku i kraju zamieszkania dziecka. Dzieci mieszkające w Wielkiej Brytanii lub w kraju, w którym został zatwierdzony certyfikat szczepień (w tym w Polsce). Wszystkie dzieci mieszkające w tym obszarze, bez względu…

COVID w Anglii – nowe zasady od 7 grudnia 2021 r.
COVID w Anglii – ZASADY OD 07 GRUDNIA 2021 r. obowiązujące dla Wielkiej Brytanii !!! Wszyscy podróżni w wieku od 12 lat przybywający do Wielkiej Brytanii od 4 rano 07 grudnia będą zobowiązane przed przyjazdem do wykonania testu PCR lub antygenowego LFD Covid-19. Dlatego test powinien być wykonany nie później niż 48 godzin przed wylotem. Niewątpliwie dotyczy…

2 mln Polaków w Polsce ma zdiagnozowaną cukrzycę
W Polsce na przewlekłe powikłania cukrzycy co roku umiera ponad 20 tys. osób. Dla leczenia kluczowa jest nieprzerwana terapia 2 mln osób w Polsce ma zdiagnozowaną cukrzycę. Na przewlekłe powikłania cukrzycy co roku umiera ponad 20 tys. osób. Choroba ta kosztuje budżet państwa ok. 7 mld zł rocznie, a większość to właśnie koszty powikłań. Żeby…

Polak poszkodowany w Londynie
Polak wśród poszkodowanych w środowym ataku w Londynie W ataku w Westminster został poszkodowany obywatel polski. Mężczyzna odniósł lekkie obrażenia i został poddany hospitalizacji. Po przejściu kompleksowych badań lekarskich opuścił dziś szpital; czuje się dobrze. Wydział Konsularny Ambasady RP pozostaje w bezpośrednim kontakcie z rodziną poszkodowanego Polaka. Zwracamy się do wszystkich z prośbą o poszanowanie prywatności…

Targi International Food Exhibition 2017
Targi International Food Exhibition 2017 w Londynie W dniach 19-22 marca br. odbyła się w Londynie największa impreza wystawiennicza przemysłu spożywczego w Wielkiej Brytanii International Food Exhibition 2017. W tegorocznej edycji targów udział wzięło ponad 1500 wystawców z ponad 60 państw. Polskę reprezentowało 55 firm. Szacuję się, że tegoroczną edycję odwiedziło ponad 30 tysięcy osób….

Opieka lekarska w Anglii
Opieka lekarska w Anglii W Anglii nie odnotowuje się zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Coraz częściej występują choroby przenoszone droga płciową( np. HIV) Opieka lekarska w Anglii jest bezpłatna. Należy się zarejestrować w przychodni i wybrać lekarza rodzinnego. Jeśli nie płacimy ubezpieczenia w Anglii to musimy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Można ją wyrobić w Polsce w…

Polacy nie ufają lekarzowi
Pacjent nie ufa lekarzowi? Prawie połowa pacjentów nie przestrzega zaleceń lekarzy np. nie przyjmują zalecanych leków – wynika z badań „Polskiego Pacjenta Portret Własny – raport o przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych przez polskich pacjentów”. Wśród Polaków chorych przewlekle jedynie 65% deklaruje, że zawsze przyjmuje wszystkie zalecone przez lekarzy dawki leków. Jak oceniają eksperci problemem jest niedostateczna…

Czy polskie dzieci najszybciej tyją w całej Europie
Eksperci: polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie Polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w całej Europie – alarmuje prof. Mirosław Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie. Z badań Instytutu wynika, że już 22,3 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów ma nadwagę lub jest otyłych. Mapę otyłości polskich dzieci opublikowano z okazji…

Polaku uważaj na tlenek węgla
Zabił już 5 osób. Cichy zabójca nadal groźny Tlenek węgla to gaz niewidzialny, niesłyszalny i bezwonny. Dlatego nazywany jest „cichym zabójcą”. W ubiegłym sezonie grzewczym przyczynił się do śmierci 58 osób, w tym roku spowodował już 5 zgonów. – Kampania Czadowe Domy jest prowadzona jednocześnie w kilku krajach Europy. Dotyczy Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i…

Wizyta w ośrodku deportacyjnym Campsfield House
Wizyta Konsula Generalnego w ośrodku deportacyjnym Campsfield House Krzysztof Grzelczyk, Konsul Generalny RP w Londynie spotkał się dzisiaj z Polakami przebywającymi w ośrodku deportacyjnym Campsfield House, Oxfordshire. Kilkugodzinne rozmowy okazały się bardzo potrzebne i istotne z punktu widzenia, zarówno obywateli polskich przebywających w ośrodku, jak i urzędu konsularnego w Londynie. Po spotkaniu z Polakami miały…

Szkocka whisky ceniona jest nie tylko przez koneserów
Szkocka whisky daje dobry procent. Inwestycje w alkohole bywają znacznie atrakcyjniejsze od bankowych lokat Szkocka whisky ceniona jest nie tylko przez koneserów, lecz także przez inwestorów. Zyski, jakie osiągają na tym alkoholu, co najmniej trzykrotnie przebijają dochody z bankowych lokat. W niektórych przypadkach możliwy jest zwrot z inwestycji w whisky na poziomie 20-25 proc. rocznie….

Osobiste podziękowania dla Davida Duncana
Podziękowania dla inicjatora zbiórki pieniędzy na rzecz rodziny Łukasza Urbana Podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Londynie, Ambasador Arkady Rzegocki złożył osobiste podziękowania Davidowi Duncanowi – brytyjskiemu kierowcy i inicjatorowi zbiórki pieniędzy na rzecz rodziny śp. Łukasza Urbana – ofiary ataku terrorystycznego w Berlinie. W zbiórce wzięło udział ponad 10 000 osób, a zebrana kwota…

WOŚP 2017 w Anglii
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – Londyn 2017 – DROPTHEBEATS promo

Spotkanie z Polonią w Bradford
Przestępstwa motywowane nienawiścią – spotkanie z Polonią w Bradford UK-Butterflies, organizacja non profit, we współpracy z Lifeline Bradford, Homes4Living, BE CLEVER – Smart Blended Learning oraz Bradford Women’s Aid w poniedziałek 5 grudnia 2016 r. zorganizowała w Bradford panel dyskusyjny dotyczący m.in. przestępstw motywowanych nienawiścią oraz dwujęzyczności u dzieci. Wśród osób, które przyjęły zaproszenie, byli…

Polacy spożywają leki garściami
Zdrowie w niebezpieczeństwie Medycyna klasyczna czasem robi więcej szkody niż pożytku.Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku aż 30 tysięcy pacjentów umiera z powodu błędów medycznych w szpitalach. 1 na 10 pacjentów wraca do szpitala z powodu wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych leczenia. Każdego roku w samej Francji przeprowadza się od 200 tysięcy do 400 tysięcy…

Polki twardo stąpają po ziemi
Badanie przeprowadzone przez Dom Badawczy Maison dla Aviva Investors TFI łamie stereotyp Polki jako kobiety rozrzutnej. Jakie więc są zachowania i postawy kobiet wobec finansów? Finansowy portret Polki Często słychać opinie – zwłaszcza powtarzane przez mężczyzn – że kobiety nierozsądnie dysponują swoimi finansami, wydają pieniądze na ubrania, kosmetyki oraz wizyty u kosmetyczki czy fryzjera. Okazuje…

Polacy kupują garnitury najczęściej w sklepach sieciowych
Przybywa mężczyzn szyjących garnitury na miarę. Są one dopasowane do sylwetki i uszyte z materiału dobrej jakości Mężczyźni ubierają się coraz lepiej, wciąż jednak brakuje im wiedzy na temat tego, jak dobrać idealny garnitur. Najczęściej noszą zbyt obszerne marynarki, do tego uszyte z kiepskiej jakości materiałów. Polacy kupują garnitury najczęściej w sklepach sieciowych, choć szycie…

Zaginął Marcin Małkowski
W High Wycombe zaginął Marcin Małkowski 5 sierpnia 2016 r. w High Wycombe (Wielka Brytania) zaginął Marcin Małkowski. Zaginiony ma 23 lata, 170 cm wzrostu i piwne oczy. Ktokolwiek widział Marcina Małkowskiego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem +48 22 654 70…

Zaginął Janusz Przynoga
Zaginął w Preston Janusz Przynoga 3 stycznia 2012 r. w Preston (Anglia) zaginął Janusz Przynoga. W dniu zaginięcia miał 48 lat, 164 cm wzrostu i niebieskie oczy. Ktokolwiek widział Janusza Przynogę lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem +48 22 654 70 70….

Polacy umierają z powodu zanieczyszczenia powietrza
Z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce przedwcześnie umiera 45 tys. osób Zanieczyszczenia powietrza, pochodzące głównie z niskiej jakości pieców do ogrzewania domów, są zabójcze dla człowieka. Z tego powodu przedwcześnie umiera około 45 tys. osób, a około 10 proc. populacji choruje na astmę. W Krakowie odsetek dzieci chorujących na astmę oskrzelową jest prawie trzykrotnie większy…

W Bookham zaginęła Irena Bojiwka
W Bookham (Wielka Brytania) zaginęła Irena Bojiwka 13 września 2016r. w Bookham (Wielka Brytania) zaginęła Irena Bojiwka. Zaginiona ma 55 lat, 160 cm wzrostu i niebieskie oczy. Ktokolwiek widział Irenę Bojiwkę lub ma jakiekolwiek informacje o jej losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem +48 22 654 70 70….

W Londynie zaginął Wieńczysław Grzesiak
Wieńczysław Grzesiak lat 42, wzrost 178 cm. Oczy piwne, włosy ciemny blond. Choruje na cukrzyce. Zaginął 25-09-2016 roku w okolicach Elsenham (CM22 6EH). Telefon kontaktowy 500456664, 571266062, anna.grzesiak12@gmail.com

Polacy chcą mieć dzieci, ale ich nie mają
Dlaczego Polacy nie decydują się na rodzicielstwo? Chęć posiadania jednego potomka deklaruje zaledwie 5% społeczeństwa, natomiast model rodziny z dwójką lub trójką dzieci aż 91% Polaków uważa za najlepszy. Dlaczego więc pary tak rzadko decydują się na ten drugi – wymarzony – wariant? Przeszkodą najczęściej jest sytuacja ekonomiczna. „Polacy chcą mieć dzieci, ale ich nie…

Czy Polacy dbają o urodę zewnętrzną czy wewnętrzną
Chcemy niewątpliwie ładnie wyglądać. Chcemy mieć zgrabną sylwetkę, piękne włosy czy zdrową cerę. Wielu myśli o tym, niektórzy zaś podejmują konkretne działania: chodzą do fitness klubów, do kosmetyczki, do solariów, na siłownie, stosują we własnym zakresie różne metody mające na celu poprawę wyglądu, sprawności i samopoczucia, mające zapewnić doskonałe zdrowie. Być może Ty również…

W Leeds zaginął Janusz Cieszyński
8 sierpnia 2016r. w Leeds (Wielka Brytania) zaginął Janusz Ryszard Cieszyński. Ma 45 lat, 176 cm wzrostu i niebieskie oczy. Ma dwa tatuaże na prawym ramieniu: czarnego tygrysa i słońce. Ktokolwiek widział Janusza Ryszarda Cieszyńskiego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem:…

Ilu Polaków ma problem z chrapaniem
Powiedz chrapaniu: Dobranoc! Chrapanie jest wstydliwą przypadłością przypisywaną zwykle mężczyznom. Jak się jednak okazuje z pozornie męskim problemem zmaga się niemal 40% pań po 60. roku życia. W jednym i drugim przypadku, nie jest to powód do wstydu, ale do zmartwień! Kochanie, znów chrapałeś całą noc… British Lung Foundation postanowiła przepytać 2500 dorosłych Brytyjczyków o…

Zaginął Dominik Tara
Zaginął Dominik Michał Tara W październiku 2012 r. w Wielkiej Brytanii zaginął Dominik Michał Tara. Zaginiony ma 35 lat, 175 cm wzrostu i brązowe oczy. Zaginiony może przebywać na terenie Szkocji. Ktokolwiek widział Dominika Michała Tarę lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod…

2/3 Polaków skarży się na różnego rodzaju zaburzenia snu
Przyczyną mogą być przewlekłe choroby, stres związany z pracą bądź złe nawyki Z badań wynika, że choć 53 proc. Polaków zazwyczaj śpi wystarczająco długo, czyli około 7-8 godzin na dobę, to aż 2/3 skarży się na różnego rodzaju zaburzenia snu, a ponad połowa w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność. Zdaniem ekspertów problem leży…

W Wielkiej Brytanii zaginęła Małgorzata Pawlisz
1 listopada 2015 r. w Wielkiej Brytanii zaginęła Małgorzata Pawlisz Zaginiona ma 27 lat, 174 cm wzrostu i brązowe oczy. Ktokolwiek widział Małgorzatę Pawlisz lub ma jakiekolwiek informacje o jej losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod całodobowym numerem +48 22 654 70 70. Można również napisać w tej sprawie…

Łóżka angielskie podbijają serca Polaków
Łóżka z angielskich sypialni Łóżka angielskie podbijają serca Polaków i coraz częściej goszczą w polskich sypialniach. Nic dziwnego, ponieważ poza charakteryzującymi je walorami estetycznymi są bardzo wygodne i trwałe. Przykładem jest marka Cotton&Co. Coraz częściej pojawiające się w polskich sypialniach angielskie łóżka (ang. Divan Beds), charakteryzują się przede wszystkim wygodą spania i eleganckim wyglądem….

Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to co jedzą i jak jedzą
Jak wygląda nasz pierwszy posiłek? Polacy coraz częściej zwracają uwagę na to co jedzą i jak jedzą. Z raportu „Zachowania żywieniowe Polaków” przygotowanego przez CBOS wynika, że 79 proc. z nas zaczyna swój dzień od porannego śniadania. Dlaczego rola śniadania w naszym życiu jest tak ważna? Co powinniśmy jeść na początku dnia, by czuć…

Pozwól dziecku być samodzielnym
Nie wyręczaj swojego dziecka Rodzice często wyręczają swoje dzieci w codziennych obowiązkach, ponieważ wydaje im się, że wykonają je szybciej oraz lepiej. W ten sposób pozbawiają oni jednak dziecko możliwości rozwoju. Kiedy zacząć uczyć dzieci samodzielności i jakie zadania im powierzać? – Rodzice mogą powierzać dzieciom zadania, które będą stymulować do samodzielności już od…

W Portsmouth zaginął Dariusz Topolski – Ciuruś
W Portsmouth (Anglia) zaginął Dariusz Jacek Topolski – Ciuruś 11 czerwca 2016 r. w Portsmouth zaginął Dariusz Jacek Topolski – Ciuruś. Ma 51 lat, 188 cm wzrostu oraz zielone oczy. Zaginiony ma tatuaż pumy na lewym ramieniu. Ktokolwiek widział Dariusza Jacka Topolskiego – Ciuruś lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie, proszony jest o kontakt…

Polacy zastanawiają się jak powstrzymać namnażanie komórek raka płuca
Przeciwciała transportujące lek szansą w walce z rakiem płuca Przeciwciała monoklonalne związane z lekiem cytotoksycznym mogą powstrzymać namnażanie komórek raka płuca – wykazał międzynarodowy zespół badawczy z udziałem naukowców z Gdańska. Na razie prowadzono badania na myszach. Wyniki są obiecujące. Wyniki badań opublikowano pod koniec sierpnia w czasopiśmie „Science Translational Medicine”. Uczestnik zespołu, prof….

Co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody
Nie tuczy, oczyszcza i poprawia koncentrację Jesteś rozdrażniony, brakuje ci koncentracji, a do tego czujesz się coraz słabszy fizycznie? To może być odwodnienie. Z badań wynika, że co dziesiąty Polak w ogóle nie pije wody, a ponad 80% z nas spożywa jej za mało. Kobieta powinna wypijać ok. 1,5 l płynów dziennie, a mężczyzna…

Jak przebiega rozwód w Anglii
Jak przebiega rozwód w Anglii – krok po kroku Podczas składania pozwu do Sądu musimy wnieść opłatę sądową, która wynosi £410, ale w niektórych sytuacjach można być zwolnionym z niej całkowicie albo częściowe. Zależy to od otrzymywanych dochodów i benefitów. Często się zdarza, że w postępowaniu rozwodowym niezbędna jest pomoc prawnika ponieważ wypełnianie dokumentów może…

Polki nie dają się rakowi piersi
Nie daj się rakowi piersi – zbadaj swoje geny Profilaktyczne usunięcie piersi to bardzo trudna życiowa decyzja. Czasem jest to jednak jedyna szansa na uchronienie się przed nowotworem. Angelina Jolie, decydując się na zabieg mastektomii, wprowadziła ten trudny temat do debaty publicznej. Dzięki temu przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej oraz popularyzacji działań profilaktycznych,…

Samo wycofanie śmieciowego jedzenia ze szkół niewiele zmieni
Słodkie przekąski, słone czipsy, napoje gazowane (ale i białe pieczywo) – to przykładowe produkty, które od 1 września znikną ze szkolnych sklepików i automatów z jedzeniem Zastąpi je zdrowa żywność, między innymi owoce i warzywa. Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia zakazuje sprzedaży oraz podawania niezdrowego jedzenia we wszystkich placówkach szkolnych od przedszkola do…

Polacy moją pieniądze na badania nad nowymi lekami na chorobę Alzheimera i cukrzycę
Szansa dla polskich naukowców 95 mln euro na badania nad nowymi lekami na chorobę Alzheimera i cukrzycę W lipcu została ogłoszona kolejna, piąta już edycja konkursu w ramach programu Innovative Medicine Initiative 2 (IMI2). Spośród sześciu obszarów badawczych cztery dotyczą różnych aspektów choroby Alzheimera, jeden – cukrzycowej choroby nerek, a jeden – wkładu pacjentów…

Prix Galien Polska 2015 – konkurs
Rozpoczął się konkurs PRIX GALIEN POLSKA 2015 Można składać aplikacje do III edycji konkursu Prix Galien Polska, którego celem jest promocja innowacyjności w farmacji i medycynie. We wtorek w Warszawie odbyła się promująca konkurs konferencja prasowa. W konkursie mogą wziąć udział innowacyjne firmy farmaceutyczne, naukowcy i instytucje badawcze oraz producenci wyrobów medycznych i rozwiązań IT…

Liczba badań klinicznych realizowanych w Polsce spadła o 20%
Badania kliniczne – nowe otwarcie W latach 2011 – 2014 liczba badań klinicznych realizowanych w Polsce spadła o 20%. Znaczącemu ograniczeniu, z 41 tys. do 29 tys., uległa też liczba pacjentów, którzy wzięli w nich udział. Duże nadzieje na zmianę tej niekorzystnej tendencji związane są z wejściem w życie Rozporządzenia UE nr 536/2014. Ma…

Większa aktywność fizyczna Polaków
Polacy coraz bardziej aktywni Wejście do Polski nowych sieci klubów w 2014 roku znacznie odmieniło rynek fitness. Nowy rok 2015 przyniesie ich ekspansję i umocnienie pozycji, co przyczyni się do większej aktywności fizycznej Polaków. Pojawienie się nowych sieci, reprezentujących innowacyjny na polskim rynku model biznesu, to z pewnością wydarzenie roku 2014 w branży fitness –…

O badaniach żywności ekologicznej z prof. Ewą Rembiałkowską
Mniej kadmu, pestycydów i azotanów. O badaniach żywności ekologicznej z prof. Ewą Rembiałkowską Prestiżowe czasopismo naukowe „British Journal of Nutrition” opublikowało niedawno badanie dowodzące, że żywność ekologiczna znacząco różni się pod względem składu chemicznego od żywności konwencjonalnej. W międzynarodowym zespole badawczym koordynowanym przez prof. Carlo Leiferta z Uniwersytetu Newcastle (W. Brytania) znalazło się kilku…

Prawa pacjenta w Polsce
Prawa pacjenta Zgodnie z polską konstytucją i innymi ustawami pacjenci mają szereg praw; ich przestrzeganie jest obowiązkiem wszystkich osób zaangażowanych w udzielanie pomocy medycznej – lekarzy, pielęgniarek, rejestratorek. 1. Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych: pacjent ma prawo do opieki medycznej udzielanej z należytą starannością, odpowiadającą wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Pacjent ma również prawo do opinii…

Turystyka zdrowotna w Polsce
Turystyka zdrowotna w Polsce dla obcokrajowców Już nie tylko osoby starsze uprawiają turystykę zdrowotną. Do Polski przyjeżdżają też młodzi Niemcy w poszukiwaniu tańszej opieki medycznej. Turystyka zdrowotna przestaje być domeną osób starszych i chorych. Aż 30 proc. gości sanatoriów to osoby poniżej 35. roku życia. Rośnie znaczenie turystyki medycznej, w ramach której do Polski przyjeżdżają…