Strona główna » 25 lat temu Prezydent wrócił do Ojczyzny

25 lat temu Prezydent wrócił do Ojczyzny

dodane przez: Krzysztof Z
25-lat-temu-Prezydent-wrocil-do-Ojczyzny

Powrót do ojczyzny

 

22 grudnia 1990 roku na Zamku Królewskim w Warszawie ostatni z Prezydentów RP rezydujących w Londynie – Ryszard Kaczorowski – przekazał insygnia urzędu wybranemu w wolnych wyborach prezydentowi Lechowi Wałęsie, podkreślając ciągłość niepodległego państwa polskiego i tym samym kończąc 50 lat działalności władz RP na uchodźstwie.

Przygotowany z okazji tej doniosłej rocznicy projekt promocyjno-edukacyjny „Republic in Exile / Rzeczpospolita Londyńska” dotyczy działalności władz RP i polskiej społeczności emigracyjnej w Wielkiej Brytanii zarówno w czasie II wojny światowej, jak i w okresie powojennym aż do politycznego przełomu lat 1989-1991. Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

Dokładnie w 25. rocznicę przekazania insygniów prezydenckich na Zamku Królewskim w Warszawie, ruszył portal internetowy www.rzeczpospolitalondynska.pl i jego angielskojęzyczna wersja: www.republicinexile.pl, gdzie opublikowane zostały wyprodukowane i zgromadzone do tej pory w ramach projektu materiały. Po raz pierwszy wszystkie archiwalia i opracowania dotyczące tego okresu polskiej historii będą dostępne w jednym miejscu.

Apelujemy do wszystkich dysponujących niepublikowanymi wcześniej zdjęciami lub dokumentami związanymi z Rządem RP na Uchodźstwie o kontakt na london.press@msz.gov.pl. Każdy może w ten sposób dołączyć do projektu i pomóc w uzupełnieniu zgromadzonej przez nas bazy archiwalnej.

Projekt można śledzić także w mediach społecznościowych pod hashtagiem #RepublicInExile na Facebooku, Twitterze, Instagramie i kanale YouTube @PolishEmbassyUK.

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like