Strona główna » Spotkanie z Polonią w Bradford

Spotkanie z Polonią w Bradford

dodane przez: Marta B
spotkanie-z-polonia-w-bradford

Przestępstwa motywowane nienawiścią – spotkanie z Polonią w Bradford

UK-Butterflies, organizacja non profit, we współpracy z Lifeline Bradford, Homes4Living, BE CLEVER – Smart Blended Learning oraz Bradford Women’s Aid w poniedziałek 5 grudnia 2016 r. zorganizowała w Bradford panel dyskusyjny dotyczący m.in. przestępstw motywowanych nienawiścią oraz dwujęzyczności u dzieci.

Wśród osób, które przyjęły zaproszenie, byli m.in. przedstawiciele organizacji z Bradford: prezes polskiej szkoły sobotniej Grzegorz Staroń, Dina Niemczyk – pracownik Staying Put  z Bradford, Sean Dobiech z Sharing Voices, Saeed Younas, który od 10 lat pracuje z Polonią, a obecnie realizuje liczne działania na rzecz osób bezdomnych bądź znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

Ekspertów oraz przybyłych gości powitała przedstawicielka UK-Butterflies Aleksandra Marcinkowska. Wicekonsul Karolina Kowalczyk odczytała list otwarty do Polonii napisany przez ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii profesora Arkadego Rzegockiego. Ambasador podziękował w nim organizacji UK-Butterflies za dotychczasowe działania na rzecz Polonii, zwrócił uwagę na problem, jakim są przestępstwa motywowane nienawiścią, oraz złożył świąteczne życzenia.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: wicekonsul Karolina Kowalczyk oraz Bernadetta Kurzydło z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze; pedagog realizujący liczne projekty na rzecz Polonii Sylwia Sierko; Marzena Peron-Łapińska, która pracuje z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków; Karol Wyszyński oraz Dorota Kordecka. Moderatorem dyskusji była Aleksandra Marcinkowska.

Karolina Kowalczyk odpowiadała na pytania dotyczące przestępstw motywowanych nienawiścią oraz związane z rezydenturą, brytyjską opieką socjalną, prawami Polonii w Wielkiej Brytanii, poruszyła również temat podpisu elektronicznego ePUAP. Konsul przedstawiła sytuację dotyczącą call centre – infolinii obsługującej interesantów z Wysp Brytyjskich, której powstanie jest planowane na początek przyszłego roku. Centrum ma umożliwić szybkie zgłaszanie problemów i wyjaśnianie spraw dotyczących kwestii konsularnych.

Temat dwujęzyczności poruszyła Sylwia Sierko, która obecne prowadzi sekcję polską na wzór szkoły sobotniej w Inspired Academy. Mówiła m.in. o tym, w jakim języku rodzice powinni zwracać się do dziecka w różnych sytuacjach oraz kiedy należy wprowadzić język danego kraju w nauczaniu dziecka.

Marzena Peron-Łapińska wyjaśniła kwestie zamknięcia „Day Shelter” w Bradford oraz przedstawiła zasady działalności Horton Housing, w którym pracuje jako koordynator projektu mającego na celu poprawę jakości życia naszych rodaków zgłaszających się po pomoc.

O problemach, z jakimi boryka się polska społeczność w Bradford, m.in. o sytuacjach, kiedy brytyjskie służby socjalne zaczynają się interesować rodziną polską, opowiadał Karol Wyszyński.

Na zakończenie panelu dyskusyjnego głos zabrała Dorota Kordecka. Przedstawiła nowy projekt dla Polonii: klub książki, centrum informacji, zajęcia kreatywnego pisania, warsztaty integracyjne, a także sesje mindfulness i relaksacji.

Po części dyskusyjnej nastąpiła emisja filmu dokumentalnego „Krzyż i Korona”, udostępnionego organizacji UK-Butterflies przez Polski Instytut Kultury.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i otwartej atmosferze. Podczas przerw uczestnicy spotkania rozmawiali na temat wielokulturowości oraz potrzeb związanych z przynależnością czy tożsamością narodową.

Osoby zainteresowane tematyką wielokulturowości zapraszamy 23 stycznia 2017 r. w godzinach od 11.00 do 15.00 do Bradford (23 Manor Row, Kenburgh House) na Międzynarodową Konferencję Edukacyjną na ten temat, finansowaną z unijnego programu ERASMUS. Konferencja odbędzie się w języku angielskim.

UK-Butterflies z Bradford jest jedyną polonijną organizacją non profit w Bradford, która realizuje działania z pogranicza prawa rodziny, obszaru socjalnego, wsparcia i integracji społecznej, polityki zatrudnienia oraz edukacji. UK-Butterflies zrzesza fachowców i profesjonalistów, którzy z pasją pomagają osobom potrzebującym wsparcia. Współpracuje z kluczowymi organizacjami w Bradford, takimi jak: Bradford Women’s Aid – fundacja oferująca wsparcie dla kobiet, który były lub są ofiarami przemocy, organizacją BE CLEVER – Smart Blended Learning – centrum edukacyjne, fundają Homes4Living wspierającą osoby bezdomne lub znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej czy Lifeline Bradford realizującą liczne projekty na rzecz Polonii. Współpracuje także z „Missing Zaginieni” w Leicester, włącząjąc się w poszukiwanie osób zaginionych. Działa od 2011 r. Więcej informacji na stronie organizacji.

 

Źródło: Konsulat Generalny RP w Manchesterze (manchester.msz.gov.pl)
Fot: SPOTKANIE W BRADFORD – organizator spotkania (manchester.msz.gov.pl)

You may also like