Strona główna » Rytuał picia herbaty w Anglii. Na czym polega i skąd wziął się zwyczaj Five o’clock?

Rytuał picia herbaty w Anglii. Na czym polega i skąd wziął się zwyczaj Five o’clock?

dodane przez: Paweł A
Rytuał picia herbaty w Anglii

Rytuał picia herbaty w Anglii. Na czym polega i skąd wziął się zwyczaj Five o’clock?

Końcówka wieku XVI to rozkwit brytyjskiego kolonializmu. Od wtedy to Imperium Brytyjskie, dzięki zamorskim podróżom zaczęło ekspansję. Pozwoliło mu to poszerzyć terytorium o kolejne kolonie w przeróżnych zakątkach świata. W szczycie swojej potęgi stało się największym imperium w historii świata, a przez ponad wiek nosiło miano supermocarstwa. I mimo że z dzisiejszej perspektywy ten fragment historii możemy śmiało zaliczyć do niechlubnych, który u swojej podstawy miał bogacenie się kosztem innych nacji, nie możemy nie uznać wpływu, jaki ma on do dziś na życie mieszkańców całego globu. To właśnie ten okres przyczynił się do rozpowszechnienia języka angielskiego, jako międzynarodowego języka komunikacji na całym świecie. W zamian za rozpowszechnienie dziedzictwa kulturowego, prawnego czy politycznego, Anglicy przejęli produkty pochodzące z podbitych przez siebie ziem. Jednym z nich stała się herbata, którą zaadaptowali do zupełnie nowego, znanego i praktykowanego do dziś brytyjskiego rytuału five o’clock.

It’s tea time! Czyli czym jest herbata dla Anglików?

Czy wiesz, że zwyczaj picia herbaty przez Europejczyków pojawił się najpierw we Francji? Dopiero około 20 lat później został przejęty przez Anglików. Bursztynowy napar, jakim się raczyli pochodził z Chin. Dopiero później Anglicy odkryli możliwości uprawy herbaty w posiadanych przez siebie Indiach. Herbaty Assam i Ceylon pochodzące z terenów Indii wkrótce stały się nowym ulubionym trunkiem Brytyjczyków, z początku dostępnym tylko wyższym sferom. W Londynie powstała nawet pierwsza prawdziwa herbaciarnia. Otworzył ją Thomas Twinning, sprytnie wybierając lokalizację w pobliżu ekskluzywnych sklepów. Dzięki temu dotarł do klientek, które wcześniej nie miały swojego miejsca w opanowanych przez męskie grono kawiarniach. Herbata została więc wytwornym dodatkiem, przerywnikiem w eleganckich zakupach i towarzyszką ploteczek na spotkaniach towarzyskich angielskich kobiet. Ale nie tylko!

Herbaciarnie stały się miejscem zgromadzeń dla sufrażystek. Mogły tam one bowiem swobodnie i bezpiecznie przemawiać i gromadzić zwolenniczki. Herbata przyczyniła się więc do rozwoju ruchu walki o prawa kobiet w Wielkiej Brytanii. A od czasu rewolucji przemysłowej została spopularyzowana, stając się również dostępna dla niższych warstw społeczeństwa. Niestety jakość trunku dla wyższych i niższych sfer bardzo się od siebie różniła – tańsze, powszechnie dostępne herbaty były rozdrobnione, często zawierały zanieczyszczenia, a także były specjalnie farbowane.

Jak powstał rytuał five o’clock?

Istnieją źródła, według których zwyczaj picia herbaty o godzinie 17:00 pojawił się podczas panowania królowej Wiktorii. Według legendy wprowadziła go księżna Bedford – Anna Maria Russel. W owym czasie funkcjonowały dwie pory posiłków: śniadanie i kolacja. Księżna wprowadziła zwyczaj dodatkowej lekkiej przekąski, podawanej między 15:00 a 17:00, któremu towarzyszyła herbata. Taki posiłek nosił nazwę tea time, afternoon tea albo high tea. W tłumaczeniu na język polski zwyczaj picia herbaty o 17:00, five o’clock tea, można określić po prostu jako podwieczorek.

Jak pije się herbatę w Wielkiej Brytanii?

Dziś, mimo zmieniających się czasów, herbata wcale nie traci na znaczeniu. Żeby napić się jej jak prawdziwy Brytyjczyk, przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w elegancki zestaw z delikatnej porcelany, najlepiej ozdobiony kwiatowym wzorem. Taki komplet zawiera filiżanki ze spodkami, imbryk i mlecznik. Mlecznik jest niezwykle istotny – herbata z mlekiem to bardzo popularny w Anglii sposób podania!

Najpopularniejsze herbaty w Wielkiej Brytanii

Najchętniej parzone rodzaje herbaty w Wielkiej Brytanii to:

  • English Breakfast Tea – mocna i intensywna herbata, pita często w porze śniadania zamiast kawy.
  • Earl Grey – czarna herbata aromatyzowana najbardziej klasycznym olejkiem z bergamotki. Jedyny rodzaj herbaty pijany bez mleka (ewentualnie z cytryną i cukrem)
  • Afternoon Tea – delikatna herbata idealna na podwieczorek. Świetnie pasuje do słodkiej przekąski.

Bez względu na porę dnia, rodzaj herbaty, dodatki lub ich brak – najważniejsza jest zawsze jakość herbaty. A taką zapewni Ci renomowana polska herbaciarnia z wieloletnią tradycją – Five o’clock.


Fot: fiveoclock.eu

You may also like