W Londynie działa obecnie wiele polskich firm. Z ich usług można skorzystać również wtedy, gdy potrzebne uzyskanie pomocy elektryka! Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz otwarcia rynku pracy w Wielkiej Brytanii w tym kierunku wyemigrowało wielu Polaków. Niektórzy z nich już od kilkunastu lat żyją za granicą, znaleźli tam pracę i założyli własne…
Kategoria: Kultura i sztuka

W Londynie zmarła Wanda Dziedzicowa
Pożegnanie wiceminister Rządu RP na Uchodźstwie W Londynie przeżywszy 104 lata zmarła Wanda Dziedzicowa – nauczycielka, wieloletnia Prezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Oświaty i Kultury Rządu RP na Uchodźstwie. Wanda Jadwiga Dziedzic urodziła się 02.10.1912 roku w Radziechowie, woj. tarnopolskie. Lata I wojny światowej spędziła w Wiedniu. Po powrocie do Polski ukończyła…

Kapitan Jerzy Knabe odznaczony
Benefis kapitana Jerzego Knabe Ambasador Arkady Rzegocki wręczył kapitanowi Jerzemu Knabe Odznakę Honorową Bene Merito przyznaną przez Ministra Spraw Zagranicznych w uznaniu wieloletniej działalności na rzecz wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Jerzy Knabe, wieloletni działacz polonijny, zasłużony żeglarz, płetwonurek i podróżnik, dziennikarz (m.in. członek redakcji polskiej radia BBC), jest jednym z współzałożycieli Yacht Klubu…

Dzień Myśli Braterskiej w Londynie
Obchody Dnia Myśli Braterskiej w Londynie W ramach obchodów Dnia Myśli Braterskiej, Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie zorganizował spotkanie harcerzy z weteranami Armii Krajowej. Podczas spotkania w formie kominka harcerskiego opowieści sześciu przybyłych weteranów (Marzenna Schejbal, Danuta Szlachetko, Ryszard Darowski, Krzysztof Głuchowski, Sergiusz Papliński, Andrzej Sławiński) przeplatane były piosenkami harcerskimi. W ten sposób połączono…

Polish Heritage Day – projekt
Inauguracja projektu Polish Heritage Day Podczas specjalnej konferencji prasowej w Ambasadzie RP w Londynie Ambasador Arkady Rzegocki zainaugurował nowy projekt polonijny „Polish Heritage Day”. Projekt ma na celu ustanowienie na terenie Wielkiej Brytanii corocznych obchodów związanych ze Świętem Narodowym 3 Maja. W jego ramach skoordynowane zostaną przedsięwzięcia prowadzone przez polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie…

To Polacy odtworzyli populację żubra
Żubr – gatunek, którym chwalimy się w Europie „Żubr to gatunek, który z powodzeniem został odtworzony w Polsce i stał się bez wątpienia produktem flagowym polskiej ochrony przyrody. Proponowaliśmy działania reintrodukcyjne tego gatunku w całej Europie, niestety bezskutecznie. To Polacy odtworzyli populację żubra, a dzisiaj się nas atakuje” – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska…
Dzień Niepodległości w Bury
Dzień Niepodległości w Domu Polskim „Orzeł Biały” w Bury W połowie listopada 2016 r. Konsul Generalny RP w Manchesterze Leszek Rowicki wziął udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Niepodległości w Domu Polskim „Orzeł Biały” w miejscowości Bury w pobliżu Manchesteru. Przybyłych gości powitał Eugeniusz Fiedziuk – prezes Domu Polskiego w Bury. W swoim przemówieniu…

Christmas Business Mixer
Christmas Business Mixer w Londynie W dniu 8 grudnia br. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Londynie przy współudziale z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową zorganizował 8 edycję Christmas Business Mixer. Uroczystość otworzył Pan Jerzy Bartosik radca minister-kierownik WPHI oraz Michael Clay doradca zarządu BPCC. Spotkanie było okazją do podsumowania efektywnej działalności WPHI Londyn w 2016 r….

Dzień Pamięci dla Brytyjczyków
Lest We Forget – obchody Remembrance Sunday 11 listopada to data niezwykle ważna dla Brytyjczyków. W tym dniu Wielka Brytania czci pamięć wszystkich tych, którzy zginęli w czasie obu wojen światowych oraz podczas późniejszych konfliktów zbrojnych, i świętuje zakończenie pierwszej wojny światowej. Dzień ten nosi nazwę Remembrance Day (Dzień Pamięci). O godzinie 11 w całym…

Polski Wieczór Charytatywny w Shrewsbury
Trzeci Polski Wieczór Charytatywny w Shrewsbury W dniu 12 listopada 2016 r. odbył się Polski Wieczór Charytatywny zorganizowany przez Polskie Centrum w Shrewsbury. Organizatorzy przedstawili nie tylko najważniejsze elementy historii Polski, lecz także współczesne centra polskiej kultury, sztuki oraz najpopularniejsze destynacje turystyczne. Wydarzenie ma charakter cykliczny i odbywa się już po raz trzeci. Wieczór uświetniły…

Dzień Wszystkich Świętych w Wielkiej Brytanii
Kwiaty i znicze na Cmentarzu Lotników Polskich w Newark-on-Trent w Wielkiej Brytanii Społeczność polska w Wielkiej Brytanii, przedstawiciele władz lokalnych, jak co roku z okazji Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, w niedzielę 30.10.2016 roku bardzo licznie uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających groby 440 polskich lotników i spadochroniarzy poległych i zmarłych w czasie II wojny światowej w Wielkiej…

Sprzątanie polskich grobów w Londynie
Akcja sprzątania polskich grobów w Londynie Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, stowarzyszenie wolontariuszy w Londynie Poland Street przy współpracy Ambasady RP w Londynie zorganizowało 11 edycję akcji Polski Znicz. W tym roku do wolontariuszy w Londynie, dołączyły inne miasta, w tym Cambridge, Bristol, Worcester, Gloucester oraz Cheltenham. W akcji uczestniczyli również uczniowie polskich szkół sobotnich,…

Stowarzyszenie Angielsko-Polskie w Southport
30 rocznica działalności Stowarzyszenia Angielsko-Polskiego w Southport W ostatnią sobotę 22 października 2016 roku w Southport (północno-zachodnia Anglia) świętowano 30 lecie pracy społecznej Państwa Beaty i Ryszarda Kowalskich, pomysłodawców i twórców Stowarzyszenia Angielsko-Polskiego w Southport. Uczestnicząca w spotkaniu Pani wicekonsul Barbara Armatys, reprezentująca Konsulat Generalny RP w Manchesterze dziękując za ogromne zaangażowanie i pracę Państwa…

Cichociemni – wystawa i spektakl teatralny w Londynie
Elżbieta Zawacka – Cichociemna Wystawa i spektakl teatralny o jedynej kobiecie w szeregach Cichociemnych w 75. rocznicę pierwszego zrzutu do Polski już 5 października o 20.00 w londyńskim POSK. Cichociemni byli elitarną jednostką spadochroniarzy Wojska Polskiego, którzy trenowali we współpracy z brytyjskim Special Operations Executive (SOE) w bazach na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny…

Konkurs Narodowe Czytanie w Anglii
Konkurs „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii Polska Macierz Szkolna, Ambasada RP w Londynie oraz Szkolne Punkty Konsultacyjne zachęcają wszystkie polskie szkoły w Wielkiej Brytanii do włączenia się do akcji wspólnego czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Pięć polskich szkół sobotnich, które prześlą najbardziej pomysłowe amatorskie filmy prezentujące swoich uczniów czytających fragment powieści „Quo…

Mali Polacy o szkole, Polsce i emigracji
Przebywając poza granicami kraju rodzice niejednokrotnie zastanawiają się nad nauką języka ojczystego swoich dzieci. Jaki sposób wybrać? Czy warto uczyć dzieci dodatkowego języka? Jak dziecko poradzi sobie z nauką? Fundacja Edukacji Polonijnej, która koordynuje działania projektu Polskich Szkół Internetowych Libratus sprawdziła, jak to wygląda z perspektywy dzieci. Co myślą dzieci o szkole, Polsce i emigracji?…

Archiwa londyńskich Polaków
Ocalić od zapomnienia – archiwa londyńskich Polaków będą dostępne w internecie Podczas pobytu w Londynie archiwistki warszawskiej Fundacji Ośrodka KARTA zdigitalizują kilkanaście zbiorów fotografii i nagrają opowieści zasłużonych działaczy społecznych. Zgromadzone materiały trafią do archiwum KARTY w Warszawie i Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, który jest partnerem projektu. Fotografie będzie można…

Polacy w kulturze Wielkiej Brytanii – sympozjum
Międzynarodowe sympozjum naukowe „Polacy w kulturze Wielkiej Brytanii” Sympozjum, które odbędzie się 16 kwietnia 2016 r. w Klubie Orła Białego w Londynie pod honorowym patronatem Ambasadora RP Witolda Sobkowa, dotyczyć będzie wkładu Polaków w dziedzictwo kulturowe Wielkiej Brytanii. Międzynarodowa konferencja naukowa „Polacy w kulturze Wielkiej Brytanii” jest próbą szerokiej refleksji naukowej nad wkładem Polaków w…

Publikacje polskich astronomów z Londynu
Ocalone publikacje polskich astronomów trafiły do Biblioteki Narodowej Publikacje polskich astronomów sprzed kilkudziesięciu lat, które ocalił z brytyjskiego śmietnika młody, polski badacz, niemal w całości trafiły do zbiorów Biblioteki Narodowej. Szczególne zainteresowanie wzbudził spis prac polskich astronomów w latach 1923-1963. Kilka lat temu dokumenty związane z historią polskiej astronomii wyrzuciło na śmietnik londyńskie obserwatorium astronomiczne….

Dan Cruickshank – Resurrecting History: Warsaw – dokument BBC
Dan Cruickshank – Resurrecting History: Warsaw – dokument BBC W Ambasadzie odbyła się premiera dokumentu BBC „Dan Cruickshank – Resurrecting History: Warsaw”. Film można było obejrzeć na BBC Four w środę, 2 grudnia o godz. 21.00. Dan Cruickshank jest historykiem architektury, znanym z szeregu produkcji BBC. Pierwszy raz po prawie 60 latach wrócił do…

Chris Niedenthal w Polsce
O sile obrazu – Chris Niedenthal w Gdańsku Już 7 maja w Gdańsku odbędzie seria spotkań z Chrisem Niedenthalem autorem niezwykłych zdjęć z epoki socjalizmu, które opowiedziały o prawdziwej Polsce całemu światu. Jest to trzecia część cyklu Star Speakers, którego inicjatorami są m.in. Olivia Business Centre oraz Fundacja Gdańsk Global. Chris Niedenthal, jeden z…

Brytyjski szyk świąteczny
Brytyjski szyk świąteczny – świąteczna podróż po Europie Zbliżający się wielkimi krokami okres Świąt Bożego Narodzenia to dla wielu osób najpiękniejszy czas w roku. Ośnieżone ulice, rozświetlone dekoracjami domy, a w sklepach – przedświąteczny szał zakupów. Tymczasem Boże Narodzenie ma tyle twarzy, w ilu krajach jest obchodzone. Brytyjski szyk świąteczny Nie trzeba się znaleźć daleko…

Muzyka Marysi Starosty i Wojtka Sokoła w Wielkiej Brytanii
Muzyka Marysi Starosty i Wojtka Sokoła w Wielkiej Brytanii – Czarna Biała Magia „Czarna Biała Magia”, to tytuł najnowszego albumu Marysi Starosty i Wojtka Sokoła. Artyści znani z indywidualnego podejścia do twórczości to prawnuk Stanisława Wyspiańskiego oraz skromnej chórzystki, którzy wkrótce wystąpią na Wyspach. W warstwie tekstowej jak i brzmieniowej można tu mówić o prawdziwej…

Rossica Prize – nagrody dla najlepszych tłumaczeń
Rossica Prize: ustanowiona przez fundację kulturalną Academia Rossica Każdego roku ukazuje się setki tłumaczeń na język angielski, a rozgłos w tym języku znacznie zwiększa szanse na późniejsze zainteresowanie książką na całym, również nieanglojęzycznym, świecie. Jedną z nich jest nagroda dla najlepszego tłumaczenia literatury rosyjskiej. Oprócz tego, że wydawane są książki, a nagradzani ich autorzy, coraz…

Paweł Małaszyński w Anglii
Paweł Małaszyński w Anglii, Irlandii, Szkocji i USA Paweł Małaszyński pod koniec grudnia oficjalnie poinformował, że rezygnuje z roli w 4 sezonie serialu TVN „Lekarze”. Aktor dementuje jednak plotki, że całkowicie rezygnuje z aktorstwa. W najbliższym czasie skupi się na pracy w teatrze. – Cały czas jestem w teatrze, bardzo dużo gram, podróżujemy po całej…