Strona główna » Konkurs Narodowe Czytanie w Anglii

Konkurs Narodowe Czytanie w Anglii

dodane przez: Krzysztof Z
konkurs-narodowe-czytanie-w-anglii

Konkurs „Narodowe Czytanie” po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii

Polska Macierz Szkolna, Ambasada RP w Londynie oraz Szkolne Punkty Konsultacyjne zachęcają wszystkie polskie szkoły w Wielkiej Brytanii do włączenia się do akcji wspólnego czytania „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza.

Pięć polskich szkół sobotnich, które prześlą najbardziej pomysłowe amatorskie filmy prezentujące swoich uczniów czytających fragment powieści „Quo vadis” będzie mogło liczyć na nagrody rzeczowe ufundowane przez Ambasadę RP w Londynie.

Konkurs rusza 19 września 2016 o godz. 8.00 czasu londyńskiego. Koniec konkursu to 3 października 2016 r. o godz. 17.00 czasu londyńskiego. UWAGA – filmiki przesłane przed i po wskazanym terminie nie będę rozpatrywane. Maksymalna długość materiału to 5 min. Przesłanie materiału wideo oznacza zgodę na przekazanie praw autorskich do filmu na rzecz Ambasady RP w Londynie oraz zgodę osób na nim uwiecznionych (bądź rodziców w przypadku osób niepełnoletnich) na publikację ich wizerunku na stronach internetowych oraz serwisach społecznościowych (Twitter, Facebook, YouTube) Polskiej Macierzy Szkolnej, Ambasady RP w Londynie oraz SPK.

Tutaj znajdą Państwo kilka fragmentów rekomendowanych do czytania przed kamerą, ale oczywiście nauczyciele i uczniowie mają swobodę samodzielnego wyboru fragmentów powieści do nagrania:

http://www.londyn.msz.gov.pl/resource/08e1929f-f705-46bc-afbe-d8c555f89167:JCR

Zapraszamy do przesyłania klipów na adres: pms@polskamacierz.org

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 10 godzin powieść Prusa czytali znani aktorzy. W całej Polsce „Lalkę” przeczytano w ponad 1600 miejscowościach. W tym roku Para Prezydencka zachęca do wspólnego czytania „Quo vadis”.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza – została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy. Współzałożyciel i pierwszy Prezes Rady Polskiej Macierzy Szkolnej.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like