Strona główna » Ukryte skarby w Wielkiej Brytanii

Ukryte skarby w Wielkiej Brytanii

dodane przez: Agata R
ukryte skarby w Wielkiej Brytanii

5-ta edycja akcji #PolishGemsUK – polskie „ukryte skarby” w Wielkiej Brytanii

Ambasada RP w Londynie zaprasza do udziału w 5-tej edycji kampanii #PolishGemsUK, zachęcającej do odkrywania i zwiedzania w okresie wakacyjnym polskich „ukrytych skarbów” na Wyspach Brytyjskich. Motywem przewodnim kampanii w tym roku jest złamanie kodu Enigma przez polskich kryptologów i ich współpraca z brytyjskim i francuskim wywiadem.

W związku z 80-tą rocznicą przybycia polskich kryptologów do Wielkiej Brytanii, na profilach ambasady w mediach społecznościowych będą pojawiać się informacje o interesujących, zaskakujących jednak często mało znanych miejscach i ciekawostkach historycznych związanych z polskimi kryptologami, w tym Marianem Rejewskim, Henrykiem Zygalskim oraz Jerzym Różyckim, którzy jako pierwsi złamali szyfr Enigmy i przyczynili się do łamania na masową skalę kodu przez aliantów.

Należą do nich m.in. replika tzw. „bomby Rejewskiego” w Bletchley Park; tablica ku czci Henryka Zygalskiego w Chichester; grób Gwido Langera w Perth; tablica ku czci polskich kryptologów w Felden; czy dawne miejsce pracy Henryka Zygalskiego w Surrey.

Zachęcamy do promowania unikatowych „polskich skarbów” związanych ze złamaniem przez Polaków kodu Enigmy w mediach społecznościowych używając hasztagu #PolishGemsUK lub przesyłania informacji i zdjęć na adres e-mail london.press@msz.gov.pl.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

Źródło: Polska w Wielkiej Brytanii | gov.pl

Fot: gov.pl

You may also like