Strona główna » Wjazd do Anglii – COVID

Wjazd do Anglii – COVID

dodane przez: Paweł A
Wjazd do Anglii - covid

Wjazd do Anglii od października 2021

Od 1 października 2021 roku granicę brytyjską będzie można przekroczyć, posiadając ważny paszport. Jeśli mamy status osoby osiedlonej w Anglii do końca 2025 roku, to będziemy mogli przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego. Osoby ze statusem osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii powinny przekraczać granicę na podstawie dokumentu tożsamości, który jest powiązany z cyfrowym profilem osiedlonego. W momencie zmiany dokumentu należy szybko o tym poinformować oraz należy zaktualizować swoje dane.

Jeśli planujemy wjazd do Anglii, trzeba upewnić się, czy dokument jest w dobrym stanie technicznym, należy też zwrócić uwagę na zdjęcie. Po 1 października 2021 roku możliwy jest wyjazd z Anglii do Polski, na postawie dokumentu dowodu osobistego. O ile jest to akceptowalne przez linie lotnicze albo naszego przewoźnika. Od 1 stycznia 2021 roku można wjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez konieczności posiadania wizy w Anglii. Jest to możliwe do 6 miesięcy pobytu w celach turystycznych, odwiedzin rodziny, spotkań biznesowych albo studiów krótkoterminowych. Natomiast w celu wjazdu dotyczącego pracy zarobkowej, należy zawsze ubiegać się o wizę pracowniczą. 

Karta EKUZ w Anglii

W czasie pobytu w Wielkiej Brytanii nadal można korzystać z karty EKUZ. W razie nagłego zachorowania, zaostrzenia choroby przewlekłej czy wypadku można liczyć na udzielenie pomocy na terenie Zjednoczonego Królestwa na dotychczasowych zasadach. EKUZ trzeba pokazać świadczeniodawcy. W nagłej sytuacji, jeśli nie posiadamy EKUZ możemy zwrócić się do Narodowego Funduszu o wystawienie tymczasowego certyfikatu EKUZ. Osoby, które mają brytyjskie karty EKUZ zachowują uprawnienia dotyczące korzystania z niezbędnego leczenia na terenie Polski. Osoby, które wyjeżdżają na krótki okres, mogą posługiwać się polskim prawem jazdy na terenie Wielkiej Brytanii. Natomiast dokumenty podróżne w Anglii na przykład międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane w czasie tak krótkich wyjazdów. Polscy obywatele, którzy są rezydentami Wielkiej Brytanii, mogą wymienić swoje prawo jazdy na brytyjskie, bez konieczności zdawania egzaminu. Podczas podróży do Wielkiej Brytanii należy mieć przy sobie zieloną kartę, jeśli poruszamy się własnym pojazdem. Podczas podróży należy mieć na uwadze sytuację z COVID w Anglii.

Przewóz zwierząt

  • Od 1 stycznia 2021 r. wszystkie zasady dotyczące przemieszczania psów, kotów i fretek z UE do Wielkiej Brytanii pozostają w niezmienionej formie:
  • Zwierzęta muszą być prawidłowo oznakowane;
  • Nasze pociechy musza posiadać ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie;
  • Zwierzęta muszą posiadać paszport UE;
  • Psy przemieszczane do Wielkiej Brytanii muszą zostać poddane profilaktyce przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis 

Bieżące informacje na temat przemieszczania się ze zwierzętami po brexicie znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Ralph (Ravi) Kayden | unsplash.com/@ralphkayden

You may also like