Strona główna » Cichociemni – wystawa i spektakl teatralny w Londynie

Cichociemni – wystawa i spektakl teatralny w Londynie

dodane przez: Marta B
cichociemni-wystawa-i-spektakl-teatralny-w-londynie

Elżbieta Zawacka – Cichociemna

Wystawa i spektakl teatralny o jedynej kobiecie w szeregach Cichociemnych w 75. rocznicę pierwszego zrzutu do Polski już 5 października o 20.00 w londyńskim POSK.

Cichociemni byli elitarną jednostką spadochroniarzy Wojska Polskiego, którzy trenowali we współpracy z brytyjskim Special Operations Executive (SOE) w bazach na terenie Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. Ochotnicy byli przerzucani drogą lotniczą pod osłoną ciemności do okupowanego kraju by wspierać operacje dywersyjno-sabotażowe Armii Krajowej. Spośród 316 Cichociemnych, którzy usiłowali dotrzeć do Polski, 103 zginęło w czasie wojny, a dziewięciu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne PRL. W grudniu 2015 r. Sejm RP ogłosił rok 2016 Rokiem Cichociemnych.

Projekt przybliża historię generał Elżbiety Zawackiej (Elisabeth Watson) –  jedynej spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem w szeregach Cichociemnych. Urodzona w Toruniu, Zawacka była aktywnym członkiem ruchu oporu na Śląsku i brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie kontynuowała działalność w opozycji antykomunistycznej jako aktywny członek Solidarności. W 1995 roku została odznaczona Orderem Orła Białego, a 11 lat później awansowana do stopnia generała.

Wystawa zawiera unikatowe materiały archiwalne – między innymi oryginalny klucz, w którym Zawacka transportowała tajne mikrofilmy. Szuka teatralna podkreśla skomplikowane zagadnienia pochodzenia i tożsamości,  kontrastując osobę generał, która „służyła Polsce jak najlepiej, jak mogła” z jej współczesną potomkinią Kamilą – młodą aktorką, która pracując jako kelnerka w Londynie czeka na szansę swojego życia.

Projekt organizowany przez Fundacje Generał Elżbiety Zawackiej objęty został honorowym patronatem Ambasadora RP w Londynie, Arkadego Rzegockiego, oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego. Ambasador Rzegocki powiedział:

– Z dumą wspieramy ten ambitny projekt, który przyczynia się do poszerzenia wiedzy na temat Cichociemnych i ich heroicznej walki o niepodległość Polski. Wkład Polaków w Bitwie o Anglię jest już dobrze zakorzeniony w tożsamości społeczności polskiej i brytyjskiej, teraz chcielibyśmy przybliżyć inne historie współpracy i solidarności pomiędzy naszymi narodami.

Ambasada RP w Londynie aktywnie angażuje się w upowszechnianie historii Cichociemnych w Wielkiej Brytanii. W sierpniu bieżącego roku, krótki film „Kuźnia Bohaterów” dokumentujący proces rekrutacji i szkolenia, został pokazany po raz pierwszy w Zjednoczonym Królestwie podczas rodzinnego festiwalu inscenizacji wojennych w Audley End House, gdzie Cichociemni przygotowywali się do akcji w latach 1941-45. W sobotę 24 września, siatkarze klubu IBB Polonia Londyn, aktualni mistrzowie Anglii, zaprezentują nowe koszulki na sezon 2016/17 ze Znakiem Spadochronowym Cichociemnych.

Wystawa w języku angielskim będzie dostępna w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w Londynie w dniach 27 września – 14 października. Przedstawienia odbędą się w dniu 5 października w Londynie i 7-8 października w Edynburgu (w języku polskim z angielskim napisami). Wstęp wolny, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Podziel się swoimi wrażeniami ze sztuki teatralnej oraz wystawy w mediach społecznościowych przy użyciu oficjalnego hashtagu #SilentUnseen lub #Cichociemni.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like