Strona główna » Archiwa londyńskich Polaków

Archiwa londyńskich Polaków

dodane przez: Krzysztof Z
Archiwa-londynskich-Polakow

Ocalić od zapomnienia – archiwa londyńskich Polaków będą dostępne w internecie

Podczas pobytu w Londynie archiwistki warszawskiej Fundacji Ośrodka KARTA zdigitalizują kilkanaście zbiorów fotografii i nagrają opowieści zasłużonych działaczy społecznych.

Zgromadzone materiały trafią do archiwum KARTY w Warszawie i Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, który jest partnerem projektu. Fotografie będzie można oglądać na stronie www.foto.karta.org.pl, a fragmentów nagrań posłuchać na portalu www.audiohistoria.pl. Część materiałów archiwalnych będzie również dostępna na portalu Ambasady RP w Londynie o historii emigracji niepodległościowej www.rzeczpospolitalondynska.pl

Dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Senatu RP Fundacja Ośrodka KARTA wraca do Wielkiej Brytanii, aby kontynuować rozpoczętą rok wcześniej pracę. Archiwistki zaprosiły do współpracy osoby, które w swoich rodzinnych zbiorach przechowały fotografie o wartości historycznej. Jako jedna z pierwszych swoje archiwa domowe otworzyła pani prezydentowa Karolina Kaczorowska. Po zeskanowaniu na miejscu, zdjęcia zostaną opracowane i opublikowane w internecie, tak że fizycznie pozostaną nienaruszone w domach właścicieli. W ramach projektu zostaną przeprowadzone także nagrania rozmów ze świadkami historii, które trafią do największego w Polsce Archiwum Historii Mówionej.

– W ubiegłym roku odwiedziliśmy 15 rodzin. Zeskanowaliśmy i opublikowaliśmy w internecie 1000 fotografii. Wśród nich znalazły się unikatowe zdjęcia przedwojennych polskich miast i wsi, żołnierzy na frontach II wojny światowej, zesłańców ewakuowanych z ZSRR oraz obrazy z życia emigracji polskiej w brytyjskich miastach. Prywatne i niedostępne do tej pory zbiory stały się – za zgodą właścicieli – źródłem historycznym dla badaczy, studentów, uczniów i pasjonatów historii. W tym roku działamy wspólnie z Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego, największym polskim archiwum poza granicami Polski – mówi Joanna Łuba, wicedyrektor Fundacji Ośrodka KARTA ds. archiwów.

Dzięki współpracy z Ambasadą RP w Londynie wybrane zdigitalizowane materiały zostaną równolegle opublikowane na stronie internetowej www.rzeczpospolitalondynska.pl. Dwujęzyczny portal jest owocem wieloletniego projektu Ambasady RP w Londynie „Rzeczpospolita Londyńska / Republic in Exile”, który ma na celu popularyzację wiedzy o historii i dziedzictwie Rządu RP na Uchodźstwie oraz emigracji niepodległościowej wśród Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

– Przez całą długość trwania projektu zgromadziliśmy pokaźne zbiory archiwalne: wideo, audio i zdjęcia, ale temat pozostaje niewyczerpany. Stąd nasza współpraca z Fundacją Ośrodka KARTA. Dzięki profesjonalnej archiwizacji, osobiste zdjęcia wielu mieszkających w Londynie od II wojny światowej Polaków ujrzą światło dzienne i przybliżą rzeczywistość emigracyjną Polakom w Kraju i tym, którzy przybyli do Wielkiej Brytanii dopiero w ostatnich latach – powiedział Ambasador Witold Sobków.

Jeśli masz dostęp do niepublikowanych wcześniej zdjęć lub dokumentów związanych z Rządem RP na Uchodźstwie albo życiem społecznym emigracji, skontaktuj się z realizatorami projektu wysyłając email na adres: foto@karta.org.pl lub republicinexile@msz.gov.pl.

Fundacja Ośrodka KARTA to niezależna organizacja pozarządowa, która od blisko 30 lat ocala od zapomnienia świadectwa życia społecznego Polski i Polaków za granicą w XX wieku: dokumenty, zdjęcia, dzienniki, wspomnienia, listy – by spoglądać w przeszłość przez doświadczenia pojedynczych ludzi. Z materiałów zgromadzonych na portalach i w archiwum Fundacji Ośrodka KARTA korzysta kilkadziesiąt tysięcy użytkowników miesięcznie.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: KONRAD JAGODZIŃSKI / AMBASADA RP W LONDYNIE

You may also like