Strona główna » Stowarzyszenie Angielsko-Polskie w Southport

Stowarzyszenie Angielsko-Polskie w Southport

dodane przez: Marta B
stowarzyszenie-angielsko-polskie-w-southport

30 rocznica działalności Stowarzyszenia Angielsko-Polskiego w Southport

W ostatnią sobotę 22 października 2016 roku w Southport (północno-zachodnia Anglia) świętowano 30 lecie pracy społecznej Państwa Beaty i Ryszarda Kowalskich, pomysłodawców i twórców Stowarzyszenia Angielsko-Polskiego w Southport.

Uczestnicząca w spotkaniu Pani wicekonsul Barbara Armatys, reprezentująca Konsulat Generalny RP w Manchesterze dziękując za ogromne zaangażowanie i pracę Państwa Kowalskich, podkreśliła ich wieloletnie wspieranie i promowanie praktycznego zbliżania i integracji Polaków osiadłych w Wielkiej Brytanii wśród społeczności miejscowej oraz władz lokalnych.

Uroczysta kolacja była również okazją do spotkania i podziękowania – zarówno Polakom, jak i rodowitym Brytyjczykom, osobom, które przez dziesięciolecia nie szczędząc swojego prywatnego czasu oraz datków finansowych zaangażowani byli w sprawy Emigracji i Polonii w tej części Wielkiej Brytanii. W czasie tego uroczystego spotkania nie mogło zabraknąć również wspomnień związanych z dotychczasową, bardzo udaną, wieloletnią aktywnością i sukcesami Stowarzyszenia. Mówiono  m.in. o współpracy w ramach Rotary Club SouthportRotary Klub Gdańsk, działaniach miast partnerskich, w Fundacji Sue Ryder, inicjatywach przekazywania pomocy medycznej do Polski czy tradycyjnych społeczno-kulturalnych działaniach Polonijnych w czasie 3 dekad pracy w Wielkiej Brytanii. Jedną z bardzo istotnych inicjatyw, w którą zaangażowało się Stowarzyszenie Angielsko-Polskie w Southport była logistyczna pomoc  dla Polaków przybywających  po roku 2004 do Wielkiej Brytanii  m.in. pomoc w zakwaterowaniu, kursach języka angielskiego, kontaktach z brytyjskimi urzędami.

Sobotnie spotkanie tradycyjnie uświetnił występ zespołu „Kabaret Manchester” angażując do wspólnej zabawy liczne grono brytyjskich przedstawicieli władz lokalnych oraz sympatyków Stowarzyszenia.

 

Źródło: Konsulat Generelny RP w Manchester (manchester.msz.gov.pl)
Fot: 30 rocznica działalności Stowarzyszenia Angielsko-Polskiego w Southport (manchester.msz.gov.pl)

You may also like