Strona główna » Sprzątanie polskich grobów w Londynie

Sprzątanie polskich grobów w Londynie

dodane przez: Marta B
sprzatanie-polskich-grobow-w-londynie

Akcja sprzątania polskich grobów w Londynie

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, stowarzyszenie wolontariuszy w Londynie Poland Street przy współpracy Ambasady RP w Londynie zorganizowało 11 edycję akcji Polski Znicz.

W tym roku do wolontariuszy w Londynie, dołączyły inne miasta, w tym Cambridge, Bristol, Worcester, Gloucester oraz Cheltenham. W akcji uczestniczyli również uczniowie polskich szkół sobotnich, harcerze, organizacje polonijne, weterani – wszyscy, którym zależy na upamiętnieniu polskich zmarłych za granicą.

Podczas akcji groby są czyszczone przez wolontariuszy, a następnie zapala się na nich znicze, które zapewnia Ambasada RP w Londynie. W samym Londynie znajduje się około kilku tysięcy polskich mogił. Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk włączył się do akcji prowadzonej na cmentarzu Gunnersbury, gdzie pochowanych jest ok. 1600 Polaków, wśród nich generał Bor-Komorowski, generał Józef Haller i prezydent RP na uchodźstwie w latach 1986-89 Kazimierz Sabbat.

Anna Gałandzij, rzecznik Poland Street, powiedziała: ”Z roku na rok przybywa chętnych do pomocy w akcji “Znicz“. Wspólne sprzątanie grobów pozwala zachować nam ważną tradycję a jednocześnie zbliża do siebie rożne pokolenia Polaków, co wydaje się być tym bardziej potrzebne w dzisiejszych czasach.

Znicz to przede wszystkim piękny symbol naszej pamięci o zmarłych. Sprawmy aby w okresie Wszystkich Świętych zapłonął on jak na największej ilości polskich mogił w Londynie,” – dodała Gałandzij.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

You may also like