Strona główna » Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach

Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach

dodane przez: Agata R
Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach

Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach – Zachęcamy do udziału w VII edycji Polish Heritage Days!

Rusza nabór wniosków do siódmej edycji Dni Polskiego Dziedzictwa na Wyspach (Polish Heritage Days 2023, PHD). Tematem przewodnim tegorocznej akcji będzie polsko-brytyjska współpraca przy złamaniu szyfru Enigmy, w związku z obchodami 80. rocznicy przybycia do Zjednoczonego Królestwa polskich kryptologów.

Po sukcesie zeszłorocznych Polish Heritage Days, w ramach których zorganizowano ponad 100 wydarzeń w całej Wielkiej Brytanii, Ambasada RP w Londynie ogłasza siódmą już edycję PHD. Jak co roku, akcja PHD obejmie wydarzenia organizowane w maju na terenie Wielkiej Brytanii, których celem będzie promocja polskiej kultury, dziedzictwa przeszłych pokoleń, polskiego wkładu w życie kulturalne, gospodarcze i społeczne Wielkiej Brytanii, polonijnej solidarności społecznej, wzmacnianie wartości wspólnotowych w środowiskach lokalnych, a także podkreślenie pozytywnej roli, jaką polska społeczność pełni w Zjednoczonym Królestwie. Motywem przewodnim tegorocznego PHD jest polsko-brytyjska współpraca przy złamaniu szyfru Enigmy, w związku z obchodami 80. rocznicy przybycia polskich kryptologów Mariana Rejewskiego i Henryka Zygalskiego do Zjednoczonego Królestwa. Ambasada zachęca polskie i brytyjskie organizacje do świętowania rocznicy i dzielenia się ich inspirującymi historiami z lokalnymi społecznościami.

Wnioski o dofinansowanie inicjatyw planowanych w ramach PHD należy składać do 26 marca br. Wyniki zostaną ogłoszone 17 kwietnia br.

– Zachęcam Państwa do organizowania imprez, podejmowania wszelkich inicjatyw i projektów, które przybliżą naszą fascynującą historię, kulturę oraz polskie osiągnięcia naukowe, gospodarcze czy sportowe naszym sąsiadom i przyjaciołom. Kontynuujmy wspaniałą tradycję świętowania wszystkiego, co polskie. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę przybycia do Wielkiej Brytanii polskich kryptologów, którzy wnieśli znaczący wkład w złamanie szyfru Enigmy i zwycięstwo aliantów podczas II wojny światowej. Ta rocznica może być inspiracją, ale liczymy też na wiele różnych innych pomysłów. Nasze dziedzictwo w Zjednoczonym Królestwie, nasze tradycje i osiągnięcia są ogromne. Jeśli mają Państwo pomysł na wydarzenie, akcję, inicjatywę lub projekt poświęcony polskim osiągnięciom w jakiejś dziedzinie, zachęcam do uczestnictwa w Polish Heritage Days! Zachęcam również do informowania samorządów i lokalnych mediów o tych projektach, aby zainteresować nimi lokalne społeczności – powiedział Ambasador RP w Londynie Piotr Wilczek.

W związku z ogłoszeniem przez Pałac Buckingham daty koronacji króla Karola III na 6 maja br., sugerujemy rozważenie organizacji w tym roku majowych wydarzeń w ramach Polish Heritage Days po tym terminie.

Oficjalnym symbolem Polish Heritage Days jest biało-czerwona szachownica lotnicza, która była emblematem polskich pilotów walczących w bitwie o Wielką Brytanię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii. Więcej informacji na temat PHD oraz procesu aplikacyjnego znajduje się na stronie Ambasady RP w Londynie oraz w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia hashtagów: #PLHeritageDays i #PolesinUK.

Pytania dotyczące organizacji wydarzeń w ramach PHD prosimy kierować pod adres: polishday.london@msz.gov.pl.

Zespół prasowy Ambasady RP w Londynie

Źródło: Polska w Wielkiej Brytanii | Serwis Rzeczypospolitej Polskiej | gov.pl

Fot: gov.pl

You may also like