Jak uczyć dzieci angielskiego? Badania pokazują, że osoby, które zaczęły się uczyć języka obcego jako dzieci, uzyskują wyższy poziom zaawansowania w dorosłym życiu. Warto zatem od małego wpajać nawyk uczenia się języka. Dziecko chłonie język obcy w sposób bardzo naturalny – nie musi się go uczyć tak, jak osoba dorosła. Przy nauce języka angielskiego dzieci,…
Kategoria: Nauka i badania

Polscy i brytyjscy eksperci spotkali się
Współpraca pomiędzy Instytutem im. Prof. M. Nenckiego PAN a Uniwersytetem w Portsmouth Polscy i brytyjscy eksperci z zakresu biologii doświadczalnej spotkali się po raz drugi w ramach konferencji dwustronnej pomiędzy obiema instytucjami. Po ubiegłorocznym spotkaniu w Warszawie, tym razem gospodarzem wydarzenia był Wydział Nauk Uniwersytetu w Portsmouth. Spotkanie otworzyli pro-rektor Uniwersytetu prof. Pal Ahluwalia, prof….

Zniżki dla dzieci uczących się języka polskiego
Zmiany w przepisach dotyczących uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży Od 21 kwietnia 2017 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące uprawnień do zniżek dla dzieci i młodzieży uczących się języka polskiego i zdobywających wiedzę o Polsce poza granicami kraju. Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy w grudniu 2016 r. Sejm przyjął zmiany w…

Wymiana językowa w klubie hokejowym MK Lightning
Wymiana językowa na lodowisku Kibic Klubu Hokejowego MK Lightning Joe Airton w tym sezonie regularnie spotyka się z polskim napastnikiem Mikołajem Łopuskim oraz bramkarzem Przemysławem Odrobnym, aby uczyć zawodników angielskiego. Oni natomiast odwdzięczają mu się lekcjami języka polskiego. Joe jest właścicielem olbrzymiej polskiej flagi znajdującej się w Planet Ice MK w bloku 10, a także…

Czy gry komputerowe mogą być narzędziem edukacyjnym Polaków
Gry komputerowe są ważnym narzędziem edukacyjnym: uczą logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię i usprawniają pracę mózgu Gry komputerowe mają pozytywny wpływ na inteligencję i zdolności dzieci – podkreślają eksperci od edukacji. Rozwijają spostrzegawczość, uczą myślenia przestrzennego i strategicznego, a także wpływają na rozwój mózgu, sprawiając, że mały gracz potrafi wykonywać kilka zadań równocześnie. Z badań wynika,…

Dyżur konsularny w Southampton
Dyżur konsularny w Southampton – zapisy na spotkanie zostały zamknięte W dniach 3-4 lutego 2017 r. (piątek/sobota) odbędzie się w Southampton kolejny dyżur konsularny. Podczas dyżuru konsularnego w SOS Polonia, 32 Queens Terrace, Southampton SO14 3BQ przyjmowane będą wnioski o wszystkie rodzaje paszportów oraz sprawy prawne (wyłącznie poświadczenia podpisu). Prosimy, aby osoby zainteresowane złożeniem wniosku…

Studia w Kolegium Europejskim
Nabór na studia w Kolegium Europejskim Kolegium Europejskie (College of Europe) rozpoczęło nabór na kolejną edycję studiów podyplomowych w roku akademickim 2017/18. Kandydaci z Polski mogą ubiegać się o stypendia finansowane ze środków MSZ RP i Komisji Europejskiej. Termin składania aplikacji upływa 18 stycznia 2017 r. Zostań studentem Kolegium Europejskiego Kolegium Europejskie (College of Europe)…

Polska Szkoła w Mansfield
X-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej w Mansfield 12 listopada w Mansfield świętowano 10-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Polskich Lotników. W uroczystej akademii, przeplatanej występami uczniów szkoły, udział wzięli m.in. jej założyciele, grono pedagogiczne, rodzice oraz konsul Mirosław Sycz. W ciągu minionych 10 lat Polska Szkoła Sobotnia stała się bardzo ważną instytucją dla polskiej społeczności z okręgu…

Narodowe Czytanie – wyniki konkursu
Wyniki konkursu Narodowego Czytania Pięć polskich szkół sobotnich otrzyma nagrody za nadesłanie najciekawszych wideo inspirowanych tekstem „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. idea Narodowego Czytania po raz pierwszy została rozszerzona poza granice Polski. By zachęcić do czytania polskiej literatury, Polska Macierz Szkolna, Szkolne Punkty Konsultacyjne oraz Ambasada RP w Londynie zorganizowały konkurs dla wszystkich…

Pozycja języka polskiego w Wielkiej Brytanii
Prelekcja o pozycji języka polskiego w Wielkiej Brytanii Profesor Agnieszka Kiełkiewicz-Janowiak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poprowadziła wykład na temat pozycji języka polskiego w Zjednoczonym Królestwie i jego nauczania wśród polonijnej młodzieży. Wykład został zorganizowany przez wydział londyńskiej uczelni University College London specjalizujący się w zagadnieniach związanych z Europą centralną i wschodnia, UCL…

Badania brytyjskich naukowców i obraz w rozdzielczości UHD
Mózg woli UHD, dowodzą badania brytyjskich naukowców Samsung we współpracy z brytyjskim instytutem Mindlab International przeprowadził badanie neuropsychologiczne dotyczące oddziaływania obrazu w rozdzielczości UHD na ciało i mózg człowieka. Okazuje się, że oglądanie telewizji w jakości Ultra HD jest o 38% bardziej absorbujące niż w przypadku Full HD. Co więcej, oglądając nagranie po raz pierwszy,…

Zarządzanie polską szkołą w Wielkiej Brytanii
Zarządzanie polską szkołą sobotnią w Wielkiej Brytanii: prawo pracy – szkolenie POLSKA MACIERZ SZKOLNA serdecznie zaprasza na szkolenie z cyklu „Zarządzanie polską szkołą sobotnią w Wielkiej Brytanii: prawo pracy”, które odbędzie się w Manchesterze 12 listopada 2016 roku w godzinach 9:00 – 17:30 w Greater Manchester Chamber of Commerce Szkolenie jest adresowane do osób zaangażowanych…

Polska Szkoła im. Ireny Sendlerowej w Hull
Dziesiąte urodziny Polskiej Szkoły im. Ireny Sendlerowej w Hull 8 października br. obchodzono w Hull dziesiątą rocznicę utworzenia Polskiej Szkoła im. Ireny Sendlerowej. Uroczystość upłynęły w atmosferze urodzinowej zabawy, na licznie przybyłych uczniów szkoły i gości czekały atrakcje i niespodzianki. W trakcie oficjalnej cześć obchodów p. Dyrektor Joanna Radecka dokonała podsumowania 10 lat pracy szkoły,…

Dofinansowanie z Funduszy Polonijnych
Dofinansowanie z Funduszy Polonijnych – zasady Konsulat Generalny RP w Manchesterze informuje, że obowiązuje konkursowy tryb przydzielania środków finansowych w ramach funduszy polonijnych: – Szkolnictwo polskie za granicą, – Kultura i sztuka, – Opieka i pomoc dla Polonii i Polaków za granicą. Organizacje zainteresowane dofinansowaniem projektów z funduszy polonijnych, powinny wypełnić wniosek o dofinansowanie projektu…

Stypendium im. Bohdana Winiarskiego
Stypendium im. Bohdana Winiarskiego na Uniwersytecie w Cambridge Centrum Prawa Międzynarodowego im. Lauterpachta na Uniwersytecie w Cambridge ogłosiło nabór na „Bohdan Winiarski Scholarships in International Law for 2017”. Termin przyjmowania aplikacji upływa 7 października 2016 r. Dwa stypendia, każde w wysokości 3 tysięcy funtów, skierowane są do młodych polskich badaczy specjalizujących się w prawie międzynarodowym….

Oświata polska za granicą
Oświata polska za granicą – ORPEG Jednostką podległą Ministerstwu Edukacji Narodowej organizującą kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą oraz wspomagającą oświatę prowadzoną przez organizacje Polaków za granicą jest Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) Do zadań ORPEG należy: – prowadzenie zespołów szkół oraz szkolnych punktów konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i…

Polacy wciąż poszukują nowych planet
Polska specjalność: poszukiwanie planet Pierwszy układ planet poza Układem Słonecznym odkrył Aleksander Wolszczan, otwierając nowy rozdział w astronomii. Od tego czasu poszukiwanie planet stało się niemal polską domeną, a nowe obiekty znajdują dziś nie tylko naukowcy, ale też polscy internauci, a nawet licealiści. Wszystko zaczęło się we wrześniu 1991 roku, kiedy prof. Aleksander Wolszczan…

Polskie środowiska studenckie w Wielkiej Brytanii – kongres
IX Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii Motywem przewodnim tegorocznego kongresu polskich środowisk studenckich w Wielkiej Brytanii, zorganizowanego w dniach 26-28 lutego na Uniwersytecie w Leicester, było „przełamywanie barier” w naukowych i zawodowych ścieżkach polskich studentów zagranicą. W wystąpieniu otwierającym Kongres Ambasador Witold Sobków podkreślił znaczenie środowiska polskich studentów i naukowców w budowie pozytywnego…

Młodzi Polacy wśród laureatów 291 grantów ERC
Czworo młodych Polaków wśród laureatów 291 grantów ERC Dwóch Polaków zrealizuje badania w Polsce, a dwoje – za granicą w ramach prestiżowych Starting Grants Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W piątek ERC ogłosiła, że granty o łącznej wartości 429 mln euro przyznano 291 młodym naukowcom. Wyniki konkursu podsumowano w przesłanym PAP komunikacie Komisji…

Międzynarodowa agenda badawcza – konkurs
530 mln zł trafi na innowacyjne badania w Polsce. Konkurs na międzynarodowe agendy badawcze ma przyciągnąć do kraju najlepszych naukowców 35 mln zł może otrzymać każda jednostka naukowa, która stworzy międzynarodową agendę badawczą. Pieniądze umożliwią pracę wybitnym naukowcom, którzy w Polsce podejmą badania nad rozwiązaniami przełomowymi dla nauki i biznesu. Ruszył właśnie pierwszy konkurs…

Polscy naukowcy w Cambridge
Polscy naukowcy spotykają się w Cambridge Blisko 200 młodych naukowców, doktorantów i studentów pracujących i studiujących na zagranicznych uczelniach spotka się na Uniwersytecie Cambridge, by zaprezentować wyniki swoich badań. Konferencja Science: Polish Perspectives 2015 odbędzie się 30 i 31 października br. w Clare College. Science: Polish Perspectives to doroczna konferencja naukowa organizowana przez środowisko…

Polacy skonstruowali ponaddźwiękową rakietę, która osiągnęła pułap 7 km
Ponaddźwiękowa rakieta studencka osiągnęła pułap 7 km Około 7 kilometrów, taki pułap osiągnęła ponaddźwiękowa rakieta H1d, skonstruowana przez studentów Politechniki Warszawskiej. Wystartowała w sobotę 3 października z poligonu artyleryjskiego w pobliżu Torunia. Start kolejnej H1b planowany jest za dwa tygodnie. Rakietę, którą podczas sobotnich testów uzyskała pułap 7 km, zaprojektowali i zbudowali członkowie Sekcji…

Kobiety w programie mentoringowym
Rusza program mentoringowy dla kobiet w nauce i technologii Studentki i absolwentki uczelni technicznych mogą wziąć udział w programie mentoringowym, w którym otrzymają wsparcie kobiet, osiągających sukcesy w branży technologicznej i nauce. Wsparcia w programie udzielą np. prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, dr Bożena Tyliszczak czy Kinga Panasiewicz. Pierwszy w Polsce Program Mentoringu Kobiecego w branży…

Powrotów polskich studentów z Anglii
Powrotów polskich studentów z Anglii – program Polscy studenci Uniwersytetu w Cambridge rozpoczynają projekt „NEXT STEP: Poland”, w ramach którego zachęcają studentów z innych najlepszych brytyjskich uczelni do powrotów do Polski. Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się 31 stycznia w Cambridge. „NEXT STEP: Poland” to inicjatywa studencka skierowana do polskich studentów w Wielkiej Brytanii oraz przedstawicieli…