Strona główna » Polska Szkoła w Mansfield

Polska Szkoła w Mansfield

dodane przez: Marta B
polska-szkola-w-mansfield

X-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej w Mansfield

12 listopada w Mansfield świętowano 10-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Polskich Lotników. W uroczystej akademii, przeplatanej występami uczniów szkoły, udział wzięli m.in. jej założyciele, grono pedagogiczne, rodzice oraz konsul Mirosław Sycz.

W ciągu minionych 10 lat Polska Szkoła Sobotnia stała się bardzo ważną instytucją dla polskiej społeczności z okręgu Mansfield i okolic. Obecnie do szkoły uczeszcza okolo 220 dzieci z regionów: Mansfield, Sutton in Ashfield, Alfreton, Kirkby in Ashfield, Worksop, Chesterfield, Clay Cross, South Normanton, Clown, Huthwaite, Warsop, Somercotes, a nawet Nottingham. Najmłodsi uczniowie mają 3 lata i zaczynają edukację w przedszkolu, a najstarsi kończą egzaminem GCSE z języka polskiego. Zajęcia odbywają się w pomieszczeniach Szkoły Brunts (The Brunts Academy), w godzinach od 10.00 do 13.30. Nauka w szkole jest odpłatna. W ramach nauki, współpracując z Proboszczem Polskiej Parafii w Mansfield, szkoła prowadzi również dwuletnie przygotowanie do I Komunii Św. i Bierzmowania.

Zdaniem kierownika szkoły Rafała Owdzieja: Placówka ta istnieje dzięki pracy nie tylko nauczycieli, kierownictwa szkoły, komitetu rodzicielskiego, szkolnego fotografa, czy skarbnika, ale także wielu rodziców i wolontariuszy, którzy poświęcają swój czas i chęci. Bez ich pomocy i zaangażowania szkoła nie mogłaby istnieć.

Celem działania Szkoły jest nie tylko nauczanie języka polskiego, historii, geografii i religii, lecz także działalność na rzecz integracji rodziców i dzieci między sobą oraz integracji społeczności polskiej ze społecznością angielską. Wielu uczniów nawiązało znajomości z polskimi rówieśnikami właśnie dzięki uczestnictwu w zajęciach szkolnych. Szkoła współpracuje z wieloma instytucjami lokalnymi i polskimi, między innymi z Polską Macierzą Szkolną w Londynie, z Konsulatem Generalnym RP w Manchesterze i jest zarejestrowana w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie.

 

Źródło: Konsulat Generalny w Manchester (manchester.msz.gov.pl)
Fot: X-lecie Polskiej Szkoły Sobotniej w Mansfield (manchester.msz.gov.pl)

You may also like