Strona główna » Polskie środowiska studenckie w Wielkiej Brytanii – kongres

Polskie środowiska studenckie w Wielkiej Brytanii – kongres

dodane przez: Marta B
Polskie-srodowiska-studenckie-w-Wielkiej-Brytanii-kongres

IX Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

Motywem przewodnim tegorocznego kongresu polskich środowisk studenckich w Wielkiej Brytanii, zorganizowanego w dniach 26-28 lutego na Uniwersytecie w Leicester, było „przełamywanie barier” w naukowych i zawodowych ścieżkach polskich studentów zagranicą.

W wystąpieniu otwierającym Kongres Ambasador Witold Sobków podkreślił znaczenie środowiska polskich studentów i naukowców w budowie pozytywnego wizerunku naszego kraju w Wielkie Brytanii. Wyraził także przekonanie, że prężnie rozwijające się inicjatywy studencie będą aktywnie włączały się w szerokie spektrum aktywności polskiej społeczności na Wyspach oraz będą jeszcze skuteczniej niż do tej pory koordynowały swoje inicjatywy w całym kraju.

Ambasador RP odczytał także list wystosowany przez min. Adama Kwiatkowskiego, Szefa Gabinetu Prezydenta RP, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP do uczestników Kongresu. W otwarciu Kongresu wzięła również udział Manjula Sood, zastępca burmistrza Leicester, oraz prof. Paul Boyle, rektor (vice-chancellor) Uniwersytetu w Leicester.

Kluczową częścią Kongresu były dyskusje poświęcone głównym wyzwaniom polityczno-społecznym, przed jakimi stoi nasz kraj. Panel z udziałem autorów raportu KIG „Reforma kulturowa 2020-2030-2040” (J. Żakowski, E. Bendyk, prof. P. Czapliński) oraz przedstawicieli Klubu Jagiellońskiego (P. Trudnowski, G. Lewicki) przybliżyła uczestnikom Kongresu skalę wzajemnych powiązań i oddziaływań pomiędzy reformami w poszczególnych sferach życia społecznego, gospodarczego i politycznego.

W czasie Kongresu zorganizowano szereg warsztatów i zajęć poświęconych konkretnym umiejętnościom przydatnym na rynku pracy (m.in. szkolenie dot. prezentacji i przemówień publicznych prowadzone przez red. M. Orłosia, przybliżenie specyfiki pracy lobbystów oraz firm konsultingowych przez PwC, wyzwania dot. obszaru różnic kulturowych etc.).

Kongres był także doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy studentami nie tylko z Wielkiej Brytanii, ale także z Holandii (stowarzyszenie PL student NL), Francji (Association des Polonais des Gandes Ecoiles Francaises) oraz Polski (przedstawiciele Parlamentu Studentów RP).

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

You may also like