Strona główna » Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK?

Czy można uzyskać odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK?

dodane przez: Paweł A
Wypadek samochodowy w UK - czy można uzyskać odszkodowanie w UK

Wypadki samochodowe i komunikacyjne w swoich skutkach dotyczą nie tylko kierowców, ale też pasażerów, pojazdów jednośladowych i pieszych. Jeśli jest się poszkodowanym w takim zdarzeniu drogowym, ale nie jest się winnym, można ubiegać się o odszkodowanie.

Każdy kierowca w UK zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC. To z jego polisy wypłacane jest odszkodowanie wszystkim ofiarom. Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków komunikacyjnych i jak postępować, by uzyskać odszkodowanie?

Kiedy najczęściej dochodzi do wypadków?

Choć Wielka Brytania nie figuruje w czołówce europejskich statystyk dotyczących wypadków komunikacyjnych, zdarzają się one tam tak samo, jak wszędzie na świecie. Najczęściej przyczyną okazuje się być nieuwaga kierowcy, ale nie tylko jego, bo dotyczy to też innych uczestników ruchu. Wypadki samochodowe wynikające z tej przyczyny to 1/3 wszystkich wypadków. Zła ocena prędkości, pospiech i lekkomyślność z dużym prawdopodobieństwem mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Czasem może zdarzyć się, że kierowca utraci panowanie nad pojazdem. Może to wynikać z warunków pogodowych czy utrzymywania dużych prędkości na zakrętach. Jako ofiara wypadku od kogo powinniśmy dochodzić rekompensaty?

Wypłata odszkodowania za wypadek samochodowy w UK

Odszkodowanie za wypadek samochodowy w UK płaci ubezpieczyciel sprawcy wypadku, a nie sprawca z własnej kieszeni. Kierowca po wypadku zobowiązany jest wobec ofiar do udostępnienia swoich danych i numeru polisy. Jednak czasem pojawiają się na forach pytania co robić, gdy nastąpiła stłuczka w Anglii z mojej winy, a nie mam polisy. To trudniejsza sytuacja, gdy mimo obowiązku kierowca nie posiada ubezpieczenia. W związku z tym, że do takich sytuacji dochodzi, w UK z inicjatywy brytyjskich towarzystw ubezpieczeniowych powstał specjalny fundusz Motor Insurer Bureau.

Jego celem jest wypłata odszkodowań poszkodowanym w wypadkach spowodowanych przez kierowców nieubezpieczonych lub tych, którzy zbiegli z miejsca zdarzenia i nie można ich zidentyfikować. Dzięki tej opcji ofiary zawsze mogą liczyć na rekompensatę. Do MIB można zgłaszać roszczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu, utraty lub uszkodzenia  mienia, kosztów wymiany samochodu, straconych możliwości. Można uzyskać rekompensatę związaną również z kosztami leczenia i rehabilitacji.

Jak postępować po wypadku samochodowym w UK?

Przede wszystkim w UK trzeba samemu zadbać o dokumentację medyczną. Potrzebna ona będzie poszkodowanemu, gdy skontaktuje się z ubezpieczycielem sprawcy. Jeśli sprawca przyjmuje na siebie winę, sprawa dość szybko kończy się decyzją o przyznaniu odszkodowania. Jednak w przypadku jakichkolwiek niejasności najlepiej skontaktować się z kancelarią odszkodowawczą, która pomoże przejść przez procedury postępowania odszkodowawczego.

Po wypadku należy pamiętać o spisaniu oświadczenia ze sprawcą. Jeśli ten nie zgadza się lub gdy są jeszcze inne ofiary, należy wezwać policję, która rozstrzygnie winę, ale też przy okazji ktoś otrzyma mandat. Powinniśmy szczegółowo sfotografować miejsce zdarzenia i pojazdy. Jeśli obecni byli świadkowie, należy spisać ich dane. Resztą zajmą się prawnicy, którzy przy okazji zadbają o to, by uzyskana rekompensata była dla ofiary jak najwyższa.

Fot: insito-odszkodowania.uk

You may also like