Strona główna » Wielka Brytania i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie

Wielka Brytania i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie

dodane przez: Agata R
Wielka Brytania i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie

Wielka Brytania i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie udziału Wielkiej Brytanii w programach UE: Horyzont Europa oraz Copernicus

Komisja Europejska i Wielka Brytania zawarły 7 września 2023 roku porozumienie polityczne w sprawie uczestnictwa Wielkiej Brytanii w programach Unii Europejskiej: Horyzont Europa oraz Copernicus.

To porozumienie określa nowe zasady, na jakich Wielka Brytania będzie uczestniczyć w tych programach. Jednak aby stało się ono oficjalne, musi być jeszcze zatwierdzone przez Radę UE, a następnie przyjęte przez Specjalną Komisję UE-Wielka Brytania ds. Uczestnictwa w programach unijnych.

Powinno Cię zainteresować: Obwodowe Komisje Wyborcze w Wielkiej Brytanii – wybory do Sejmu i Senatu

Od 1 stycznia 2024 roku badacze i organizacje z Wielkiej Brytanii będą mogli uczestniczyć w programie Horyzont Europa na równych zasadach co ich odpowiednicy z państw członkowskich UE, co pozwoli im również na korzystanie z finansowania dostępnego w ramach tego programu.

To porozumienie otwiera przed brytyjskimi naukowcami nowe perspektywy i szanse, po dwóch i pół roku spadku ich udziału w programie Horyzont Europa. To również stanowi znakomitą okazję dla polskich instytucji do współpracy i realizacji wspólnych projektów z Wielką Brytanią.

Na podstawie materiałów z serwisu: Horyzontalny Punkt Kontaktowy Polska Centralna | gov.pl

Fot: gov.pl

You may also like