Strona główna » Wymiana językowa w klubie hokejowym MK Lightning

Wymiana językowa w klubie hokejowym MK Lightning

dodane przez: Bogdan W
Wymiana-jezykowa

Wymiana językowa na lodowisku

Kibic Klubu Hokejowego MK Lightning Joe Airton w tym sezonie regularnie spotyka się z polskim napastnikiem Mikołajem Łopuskim oraz bramkarzem Przemysławem Odrobnym, aby uczyć zawodników angielskiego. Oni natomiast odwdzięczają mu się lekcjami języka polskiego.

Joe jest właścicielem olbrzymiej polskiej flagi znajdującej się w Planet Ice MK w bloku 10, a także jest odpowiedzialny za „flagi narodowe”, które pojawiają się na trybunach podczas meczów. Co sprawia, że tak lubi Polskę?

„Byłem w Polsce na wycieczce szkolnej i mogę spokojnie powiedzieć, że to zmieniło moje życie! Kiedy koszulka Przemysława stała się dostępna, natychmiast umieściłem na niej moje imię, aby okazać moje wsparcie- bazowałem na jego pseudonimie „Wiedźmin”, który jest głównym bohaterem polskich opowiadań”.

Przemysław i Joe spotkali się wkrótce po przedsezonowym meczu we wrześniu ubiegłego roku. „My właściwie po raz pierwszy rozmawialiśmy, gdy wpadliśmy na siebie po mojej lekcji jazdy na łyżwach, przed jego treningiem”, powiedział Joe. “Rozmawialiśmy i ja wspomniałem że chcę nauczyć się języka polskiego – a on powiedział, że chce poprawić swój angielski. Tak to się zaczęło.”

Joe i Przemysław zaczęła regularnie spotykać się na Planet Ice przed sesją treningową MK Lightning, aby nawzajem pomagać sobie w nauce języków.

Gdy kolega Polak Mikołaj Lopuski powrócił do Wielkiej Brytanii w styczniu z rehabilitacji związanej z kontuzją, Przemysław wspomniał Joe, że Mikołaj chciałby również poprawić swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. W rezultacie Joe zaczął pomagać dwóm zawodnikom w nauce języka angielskiego.

„Za drobną namową uczymy się języka zaczynając od języka angielskiego i przechodząc na język polski i na odwrót,” wyjaśnia Przemysław Odrobny. „Joe rozpoczął naukę od podstawowych słów i wyjaśnił, w jaki sposób możemy używać wyrażeń w języku angielskim i zrobiliśmy to samo w języku polskim. Zawsze dobrze się bawimy. Jedynym problemem jest to, że często zapominamy o czasie i kończymy lekcje później niż to było zaplanowane “

A jak Joe radzi sobie z nauką języka polskiego? „Trochę czytam, umiem opowiedzieć żart i przeprowadzić kilka rozmów w języku polskim, kupić artykuły spożywcze itp. Daj mi czas do początku następnego sezonu, a kto wie, może będę polską wersją Raya Portera (spiker MKL)!”

Milton Keynes Lightning pozostaje jednym z najbardziej utytułowanych zespołów hokejowych w Wielkiej Brytanii, który zdobył siedem trofeów w swojej 16-letniej historii. Założony w 2002 roku zespół ma dwóch graczy z Polski. Sezon 2016/2017 będzie dla tego klubu ostatnim sezonem w angielskiej Premier League, ponieważ ma on już zagwarantowane przejście do czołowej the Elite Ice Hockey League w sezonie 2017/2018.

 

Źródło: Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like