Strona główna » W 2015 roku Londyn odwiedzi 18,82 miliona gości z zagranicy

W 2015 roku Londyn odwiedzi 18,82 miliona gości z zagranicy

dodane przez: Krzysztof Z
W-2015-roku-Londyn-odwiedzi-18,82-miliona-gosci-z-zagranicy

Londyn wciąż najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, według badania MasterCard Global Destinations Cities Index. Warszawa na 70. miejscu.

 

8 czerwca 2015 r. – Londyn po raz piąty na przestrzeni siedmiu lat znalazł się na szczycie listy najczęściej odwiedzanych miast w dorocznym rankingu „Global Destinations Cities Index”, opracowanym przez firmę MasterCard. W rankingu uwzględniono 132 miasta świata.

Ranking dostarcza nie tylko danych na temat kierunków ruchu turystycznego, ale również umożliwia dogłębne zrozumienie, w jaki sposób przemieszczają się ludzie na całym świecie, a także pokazuje znaczenie miast jako miejsc zamieszkania, celów podróży i motorów globalnego rozwoju.

Na podstawie wyników badania autorzy przewidują, że w 2015 roku Londyn odwiedzi 18,82 miliona gości z zagranicy – niewiele mniej, niż drugi na liście Bangkok. Pięć ostatnich edycji rankingu zostało zdominowanych przez właśnie te dwa miasta.

Warszawa, jako jedyne polskie miasto w zestawieniu, znalazła się na 70. miejscu. W 2015 stolicę Polski odwiedzi prawie 1,38 mln gości, a średnia kwota, którą podczas swojego pobytu wydadzą odwiedzający stolicę Polski, ma wynieść 406 USD. Warszawa została wyprzedzona w rankingu przez Kalkutę, ale jednocześnie odnotowała lepszy wynik niż takie miasta jak Rio de Janeiro, Sankt Petersburg czy Genewa.

W pierwszej dziesiątce miejsc, które odwiedzą rekordowe rzesze podróżujących, znalazły się:

Londyn – 18,82 mln
Bangkok – 18,24 mln
Paryż – 16,06 mln
Dubaj – 14,26 mln
Stambuł – 12,56 mln

Nowy Jork – 12,27 mln
Singapur – 11,88 mln
Kuala Lumpur – 11,12 mln
Seul – 10,35 mln
Hong Kong – 8,66 mln

„MasterCard doskonale zdaje sobie sprawę ze znaczenia miast na całym świecie, zarówno dla podróżnych, jak i dla ich mieszkańców – mówi Ann Cairns, President of International Markets, MasterCard. – Tegoroczny ranking pozwala zrozumieć w większym wymiarze niż kiedykolwiek wcześniej, sieć wzajemnych powiązań między miastami na świecie, a ich rolą w procesie łączenia i stwarzania możliwości rozwoju ludziom.”

Jak rozwijają się miasta?

W 2015 roku prawdopodobnie blisko 383 miliony podróżnych z całego świata odwiedzi 132 miasta z rankingu, tworząc ogromny popyt na towary i usługi oraz przeznaczając na ten cel łącznie 360 mld dolarów.

Zgodnie z raportem ONZ nt. przyszłości urbanizacji pt. „World Urbanization Prospects”, 2/3 światowej populacji do roku 2050 zamieszka w miastach. Prognoza liczby podróżnych w danym mieście poprzez badanie Global Destination Cities Index pozwala na analizę infrastruktury niezbędnej do sprostania potrzebom zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Firmy i władze miast mogą korzystać z wiedzy, jaką daje im opracowanie MasterCard, indetyfikując te obszary – począwszy od transportu zbiorowego, poprzez kulturę, a skończywszy na infrastrukturze – w których potrzebne są dalsze inwestycje; takie, które zapewnią dalszy wzrost, innowacje i zrównoważony rozwój.

„Ten ranking to zaledwie początek. Poprzez połączenie wiedzy, innowacji i doświadczeń klientów, firma MasterCard bierze udział w procesie budowy inteligentnych miast przyszłości” – mówi Ann Cairns.

Inteligentne miasta, dzięki technologiom płatności zbliżeniowych i mobilnych

Dzięki współpracy z MasterCard, największe miasta, takie jak Londyn czy Chicago, tworzą otwarty i skoordynowany system transportu miejskiego. Płatności zbliżeniowe i mobilne, jak na przykład MasterPass, są w stanie usprawnić dostęp, między innymi, do środków transportu miejskiego w mieście.

Najważniejsze trendy

Na całym świecie można wyróżnić kilka najistotniejszych trendów, jak na przykład:

Azja/Pacyfik – W tym regionie znajdują się trzy spośród czterech najszybciej rozwijających się turystycznie miast – Colombo, Chengdu i Osaka (dotyczy to okresu 2009 – 2015).
Europa – Istambuł to jedno z najbardziej zróżnicowanych miast z rankingu, gdzie 50% przyjezdnych pochodzi z 33 miast uwzględnionych w rankingu.
Ameryka Południowa – Lima to zarówno miasto znajdujące się w czołówce najczęściej odwiedzanych miast, jak i najszybciej rozwijające się miasto regionu, gdzie liczba turystów zagranicznych jest o blisko 50% wyższa niż w zajmującym drugie miejsce Mexico City.
Bliski Wschód i Afryka – Dubaj pozostaje najszybciej rozwijającym się miastem ze światowej pierwszej dziesiątki, a Abu Zabi zajmuje trzecią pozycję pod względem tempa ogólnego rozwoju.
Ameryka Północna – Od 2009 roku Houston pozostaje najszybciej rozwijającym się miastem w Ameryce Północnej i jedynym odwiedzanym w tym regionie, którego tempo wzrostu wyraża się liczbą dwucyfrową.

O rankingu MasterCard Global Destination Cities Index

Ranking firmy MasterCard obejmuje najczęściej odwiedzane miasta na świecie pod względem liczby przyjezdnych z różnych krajów, zatrzymujących się na jeden nocleg oraz środków finansowych wydawanych przez nich w docelowych miastach, a także zawiera prognozy rozwoju w zakresie liczby odwiedzających i pasażerów na rok 2015.

Dane publiczne wykorzystywane są na potrzeby uzyskania informacji o przyjezdnych zatrzymujących się na jedną noc i wysokości środków przez nich wydawanych w każdym ze 132 miast za pomocą opracowanych na zamówienie algorytymów, z pominięciem efektów węzła dla miast takich jak Singapur, Dubaj, Amsterdam czy Frankfurt.

Ranking ten oraz związane z nim raporty nie są oparte o wielkości i dane transakcyjne MasterCard.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony infoWire.pl
Fot: infoWire.pl

You may also like