Strona główna » Praca w brytyjskim sektorze jądrowym

Praca w brytyjskim sektorze jądrowym

dodane przez: Agata R
Praca w brytyjskim sektorze jądrowym

Praca w brytyjskim sektorze jądrowym – według raportu NIA zatrudnienie jest najwyższe od 20 lat

Liczba osób zatrudnionych w sektorze jądrowym Wielkiej Brytanii wzrosła do 77 413 według najnowszego corocznego badania “Mapa Miejsc Pracy” przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego. To oznacza wzrost o 20% w porównaniu z poprzednim rokiem. Duży wpływ na ten wzrost ma projekt Hinkley Point C, który obecnie zatrudnia 9500 osób, w porównaniu z 8000 w roku 2022.

Ponadto, rozwijanie nowych technologii jądrowych otwiera nowe możliwości zatrudnienia. Obecnie 530 osób pracuje nad projektem małego reaktora modułowego Rolls-Royce, co oznacza wzrost o 200 pracowników w porównaniu z poprzednim rokiem. Grupa firm zaangażowanych w projekty związane z fuzją jądrową w Culham zatrudnia obecnie ponad 2300 osób.

Pre-settled w Anglii po brexit – status osoby osiedlonej w Anglii

Tom Greatrex, dyrektor generalny Stowarzyszenia Przemysłu Jądrowego, podkreślił, że sektor jądrowy zapewnia wiele wysoko wykwalifikowanych i dobrze płatnych miejsc pracy, które są istotne dla bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii oraz osiągnięcia celu zerowej emisji netto w przyszłości. Istnieje potencjał do stworzenia jeszcze większej liczby miejsc pracy i możliwości rozwoju dla przyszłych pokoleń, jeśli podejmiemy się nowych projektów, zarówno związanych z dużymi, jak i małymi reaktorami, aby zapewnić bezpieczne, niezawodne i krajowe źródła energii.

Andrew Bowie, brytyjski minister ds. energetyki jądrowej, podkreślił, że obecnie obserwujemy odrodzenie energetyki jądrowej, a te projekty stanowią centralny element wysiłków na rzecz dostarczenia czystej, niezawodnej i bezpiecznej krajowej energii, co przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa i redukcji emisji dwutlenku węgla, jednocześnie wspierając rozwój gospodarki i tworząc nowe miejsca pracy.

Praca w brytyjskim sektorze jądrowym a cel 24 GW

Stowarzyszenie Przemysłu Jądrowego twierdzi, że istnieje potrzeba przeszkolenia dziesiątek tysięcy pracowników, aby spełnić wymagania na rzecz osiągnięcia celu 24 GW mocy energetycznej z jądrowej energii do 2050 roku. Badanie “Mapa Miejsc Pracy” prezentuje zatrudnienie w różnych regionach i okręgach na podstawie informacji dostarczonych przez członków Stowarzyszenia, które reprezentuje ponad 250 firm związanych z cywilnym przemysłem jądrowym. Największa liczba pracowników w sektorze jądrowym koncentruje się w północno-zachodniej Anglii, gdzie 27 024 osób zajmuje się likwidacją, badaniami nad cyklem paliwowym i projektowaniem reaktorów – co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z rokiem 2022. Południowo-zachodnia Anglia z kolei zanotowała łączną liczbę 23 938 pracowników, co stanowi wzrost z 15 011 pracowników w roku poprzednim.

Na podstawie materiałów z serwisu: Polska w Wielkiej Brytanii | gov.pl

Fot: gov.pl

You may also like