Strona główna » Arkady Rzegocki z wizytą w Manchesterze

Arkady Rzegocki z wizytą w Manchesterze

dodane przez: Patrycja M
Arkady-Rzegocki-z-wizyta-w-Manchesterze

Wizyta Ambasadora A. Rzegockiego w manchesterskim okręgu konsularnym

5 i 6 kwietnia Amb. Arkady Rzegocki złożył drugą wizytę w manchesterskim okręgu konsularnym, podczas której odbył spotkania z przedstawicielami lokalnych władz, środowiskiem akademickim na Uniwersytecie w Hull oraz udzielił szeregu wywiadów lokalnym mediom.

Pierwszy dzień wizyty rozpoczęło spotkanie w Radzie Miasta Boston, w którym uczestniczyli: poseł do Izby Gmin z okręgu Skegness i Boston Matt Warman oraz kilkunastu przedstawicieli miejscowych władz oraz lokalnej policji. Podczas posiedzenia Pan Ambasador wskazał na znaczenie jakie przywiązuje do budowy pozytywnych relacji z władzami samorządowymi oraz wyraził nadzieję, że wzmocnią one dobrą współpracę z przedstawicielami polskiej społeczności na swoim terenie. W tym kontekście, Pan Ambasador, przybliżył projekt „Polish Heritage Day”, który ma przyczynić się do pogłębienia wiedzy Brytyjczyków na temat Polski i Polaków, którzy są ich sąsiadami.

Po spotkaniu Pan Ambassador udzielił szeregu wywiadów lokalnym mediom (Boston Standard, Lincolnshire Reporter, BBC Radio Lincolnshire, LincsFM).

Następnie Pan Amb. Rzegocki uczestniczył w spotkaniu polskiej społeczności zorganizowanym przez Polską Parafię w Boston. W swoim wystąpieniu zapewnił o zainteresowaniu rządu polskiego sytuacją obywateli polskich w kontekście Brexitu, a następnie odpowiadał na pytania. W spotkaniu brali udział: poseł Matt Warman oraz Police Chief Superintendent Shaun West.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z urzędującym wicekanclerzem (rektorem) Uniwersytetu w Hull, profesorem Glen Burgess, w obecności Konsula Honorowego w Hull profesora Jo Carby-Hall. Podczas rozmowy Amb. Rzegocki wskazał na znaczenie edukacji jako czynnika pozwalającego na budowę pozytywnych relacji pomiędzy środowiskami brytyjskim i polskim.

Następnie Pan Amb. Rzegocki odwiedził siedzibę Consulate’s Branch for Scientific and Educational co-Operation Konsulatu RP w Hull, która mieści się w jednym z pomieszczeń uniwersyteckich. Podczas rozmowy, Konsul Honorowy w Hull przedstawił swoją działalność oraz omówione zostały nowe formy współpracy, zarówno z Ambasadą RP w Londynie, jak i z Konsulatem Generalnym w Manchesterze. Pan Ambasador Rzegocki został przyjęty przez przewodniczącego Rady Miasta Hull p. Stephen Brady. Podczas spotkania omówiono obawy Polaków związane z sytuacją po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz formy współpracy władz lokalnych z liczną polską diasporą. Poruszono także możliwość nawiązania współpracy Hull w ramach miast partnerskich np. ze Szczecinem.

Pierwszy dzień wizyty zakończyło spotkanie z kierownictwem Polskiej Szkoły Sobotniej im. Ireny Sandlerowej, przedstawicielami Polish Community Center oraz wizytacja siedziby Konsulatu RP w Hull kierowanego przez Konsula Honorowego p. Jo Carby-Hall.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się złożeniem wieńca pod pomnikiem Pułku Ułanów Karpackich w Weelsby Park, w Grimsby wzniesionego w miejscu, w którym pułk stacjonował podczas II wojny światowej. Historie miejsca przybliżyła p. Christine Boyen-Piotrowska, córka jednego z żołnierzy.

Następnie Pan Ambasador odwiedził Ingham, byłą bazę polskich dywizjonów bombowych RAF 300 i 305, miejsce powstającego muzeum dokumentującego wkład polskich lotników w pokonanie Niemiec podczas II wojny. Muzeum powstaje dzięki wysiłkowi grupy brytyjskich entuzjastów zrzeszonych w RAF Ingham Heritage Group. Pan Ambasador złożył wieniec pod pomnikiem upamiętniającym polskich lotników, którzy zginęli lub zaginęli w akcjach bojowych.

Kolejno Pan Ambasador Rzegocki odwiedził cmentarz w Newark-on-Trent, który jest jedną z największych polskich nekropolii w Wielkiej Brytanii (łącznie 440 pochowanych Polaków), a także największym polskim cmentarzem lotniczym na świecie. Spoczywa na nim łącznie 353 lotników Polskich Sił Powietrznych. Poza lotnikami, na cmentarzu spoczywa trzech Prezydentów RP na uchodźctwie: Władysław Raczkiewicz, August Zalewski i Stanisław Ostrowski (Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski został ekshumowany i przeniesiony na Wawel). Pan Ambasador Rzegocki złożył wieniec pod pomnikiem oraz zapalił znicze na grobach prezydentów.

Drugi dzień wizyty Pana Ambasadora Rzegockiego w manchesterskim okręgu konsularnym zakończyło spotkanie na plebanii Polskiej Parafii w Nottingham z udziałem kilkunastu przedstawicieli tamtejszej Polonii.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: WIZYTA W OKRĘGU MANCHESTERSKIM (londyn.msz.gov.pl)

You may also like