Strona główna » Polsko-Brytyjskie konsultacje obronne

Polsko-Brytyjskie konsultacje obronne

dodane przez: Agata R
Polsko-Brytyjskie konsultacje obronne

Polsko-Brytyjskie konsultacje obronne – partnerstwo, bezpieczeństwo i współpraca na wschodniej flance sojuszu

Rozmawialiśmy na temat szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie. Uzgadnialiśmy stanowisko. W zasadzie mogę powiedzieć, że nie ma kontrowersji, nie ma żadnych znaków zapytania pomiędzy naszym podejściem, a zasadniczym celem, jaki sobie stawiamy czyli wzmocnienie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jest nim również stworzenie jasnej drogi do członkostwa w NATO dla Ukrainy. Jest także przeprowadzenie większej konsolidacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, tak żeby zachować jedność, bo razem jesteśmy silniejsi – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W piątek, 5 lipca, w Londynie, Minister Obrony Narodowej brał udział w spotkaniu polsko-brytyjskich ministrów obrony narodowej i spraw zagranicznych w ramach formatu nazywanego Kwadrygą.

W ramach tych konsultacji miało również miejsce spotkanie dwustronne pomiędzy Ministrem M. Błaszczakiem a Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii, Benem Wallace’em. Głównym tematem rozmów były przygotowania do zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie oraz zmieniająca się sytuacja bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu. Omówiono także zagrożenia związane z przemieszczeniem Grupy Wagnera na Białoruś oraz kryzysem migracyjnym.

Nasza współpraca jest korzystna dla obu naszych państw, wzmacnia bezpieczeństwo w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Podzielamy również te same opinie dotyczące zagrożeń. Również staramy się znaleźć jak najlepsze rozwiązania, żeby odstraszyć agresora, żeby spowodować wzrost bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nasza współpraca przemysłowa też jest niezwykle istotna. Jutro będę miał możliwość rozmowy z przedstawicielami firm brytyjskich, z którymi współpracujemy przy budowie systemu Narew, a więc systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu, ale także przy budowie fregat. (…) Doceniamy współpracę polsko-brytyjską. Jestem o tym przekonany, że przed nami jeszcze wiele możliwości zacieśnienia tych relacji

– mówił po spotkaniu minister Błaszczak.

Ministrowie poruszyli także kwestie związane z współpracą zbrojeniową, wspólnymi ćwiczeniami wojsk, obecnością żołnierzy brytyjskich w Polsce oraz kontynuacją wsparcia wojskowego i szkoleniowego dla Ukrainy, gdzie Polska i Wielka Brytania odgrywają kluczową rolę.

W trakcie spotkania w ramach Kwadrygi podpisane zostały dwie ważne umowy: “Plan polsko-brytyjskiej współpracy obronnej” oraz “Deklaracja o polsko-brytyjskim partnerstwie strategicznym w zakresie polityki zagranicznej, obronności i bezpieczeństwa 2030”.

Chciałbym podkreślić, że z Benem jesteśmy w kontakcie telefonicznym i rzeczywiście, w ciągu ostatnich miesięcy, Ben dwukrotnie był w Warszawie: na spotkaniu grupy B9 ministrów obrony i Grupy Północnej. Bardzo cenię sobie te relacje, tę współpracę, która zaowocowała chociażby tym, że uruchomiliśmy wspólnie program obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. I tak jak opowiadałem Benowi, dwa tygodnie temu, odbyło się pierwsze strzelanie na poligonie w Ustce. To jest postęp radykalny jeżeli chodzi o rozwój technologii, która jest wykorzystywana przez Wojsko Polskie we współpracy z Wielką Brytanią. Bardzo to doceniamy. Doceniamy także obecność wojsk brytyjskich w Polsce, obecność w ramach eFP, ale także obecność, która została w konsekwencji przywrócona wtedy, kiedy doszło do napaści rosyjskiej na Ukrainę. To żołnierze brytyjscy byli na miejscu, żeby wspierać żołnierzy polskich, ale także, żeby ułatwić proces wsparcia dla Ukrainy

– zaznaczył szef polskiego resortu obrony.

Mówiąc o współpracy sojuszniczej  i zbliżającym się szczycie NATO szef MON zaznaczył, że Polska udzieli Litwie wsparcia. 

Polska jest solidarna wobec naszych sojuszników, dlatego stworzyliśmy PKW Litwa. Musimy być gotowi na prowokacje. Wspieramy Litwę i musimy pamiętać, że Rosja jest przewidywalna w swojej nieprzewidywalności, a sojusz NATO jest silny swoją solidarnością

– mówił w Londynie szef MON.  

Podczas swojego pobytu w Wielkiej Brytanii, Minister Mariusz Błaszczak oddał hołd gen. Sikorskiemu, składając kwiaty pod jego pomnikiem w Londynie, a także pod pomnikiem gen. Sikorskiego i pomnikiem Air Bridge w Newark. Szef MON spotkał się również z Polonią, podczas której uhonorował osoby za ich wkład w popularyzację historii i tradycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej.

Następnego dnia, w czwartek, Minister Błaszczak prowadził rozmowy z przedstawicielami brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym z partnerami, z którymi Polska już współpracuje na różnych poziomach.

***

Konsultacje w formule Kwadrygi, gdzie ministrowie debatują wspólnie podczas plenarnego posiedzenia po wcześniejszych bilateralnych spotkaniach, to stały element sojuszniczych relacji pomiędzy Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

***

Warto podkreślić, że żołnierze brytyjscy pełnią służbę w Polsce jako część Batalionowej Grupy Bojowej (eFP) oraz wspierają obronę przeciwlotniczą poprzez system Sky Saber. W 2021 roku, podczas hybrydowego ataku Białorusi na granicę RP, Polska otrzymała brytyjskie wsparcie wojsk inżynieryjnych.

Na podstawie materiałów z serwisu: Ministerstwo Obrony Narodowej | gov.pl

Fot: gov.pl

You may also like