Strona główna » Polscy policjanci we wschodniej Anglii

Polscy policjanci we wschodniej Anglii

dodane przez: Marta B
polscy-policjanci-we-wschodniej-anglii

Polscy policjanci wspierają dialog w Harlow

W Harlow we wschodniej Anglii, gdzie pod koniec sierpnia doszło do śmiertelnego pobicia obywatela Polski, rozpoczęli prace dwaj polscy policjanci. Przyjechali wesprzeć brytyjskich funkcjonariuszy. Pomogą też polskim obywatelom zapoznać się z brytyjskim prawodawstwem.

Celem naszej wizyty w Harlow jest nawiązanie współpracy z miejscową społecznością polską i ułatwienie jej kontaktu z miejscową policją. Zbieramy informacje dotyczące miejsc szczególnie niebezpiecznych i takie sugestie przekazujemy miejscowym funkcjonariuszom – wyjaśnił podkomisarz Czernicki.

Ich zadaniem jest nawiązanie kontaktu z polską społecznością, z którą nam czasami trudno jest się porozumieć – szczególnie z osobami, dla których angielski nie jest pierwszym językiem. Witamy ich wsparcie z otwartymi ramionami – potwierdził inspektor policji w Essex Alan Ray.

Jak dodał, Polacy mają przekazać polskiej społeczności informacje o tym, jak zgłaszać incydenty związane z nienawiścią na tle narodowościowym, co pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie im w przyszłości.

Na ulice Harlow polscy policjanci będą zawsze wychodzić wspólnie z przedstawicielami lokalnych służb mundurowych.

Pod koniec sierpnia w ataku motywowanym prawdopodobnie nienawiścią na tle narodowościowym w Harlow zginął 40-letni Polak Arkadiusz J., a drugi Polak został ciężko ranny. Kilka dni później doszło tam do podobnego incydentu, w którym lekko rannych zostało dwóch Polaków.

Komenda Główna Policji przypomniała w komunikacie, że w Wielkiej Brytanii już od kilku lat stale stacjonuje oficer łącznikowy polskiej policji, wspierany rotacyjnie przez innych funkcjonariuszy, a obecna wizyta robocza policjantów będzie podlegać dalszym ocenom, mającym na celu wypracowanie długofalowych rozwiązań służących zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa Polaków.

 

Policja hrabstwa Essex

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

You may also like