Strona główna » Wydarzenia upamiętniające generała S. Sosabowskiego

Wydarzenia upamiętniające generała S. Sosabowskiego

dodane przez: Agata R
Wydarzenia upamietniające generała S.Sosabowskiego

Wydarzenia upamiętniające generała S. Sosabowskiego oraz 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową (1SBS)

2 i 3 września z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu odbyły się liczne uroczystości i wydarzenia upamiętniające generała S. Sosabowskiego oraz 1. Samodzielną Brygadę Spadochronową (1SBS), która została utworzona we wrześniu 1941 roku na klifach przy Kincraig Point w szkockim regionie Fife.

W tych wydarzeniach wzięli udział przedstawiciele dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, w tym generał M. Strzelecki, oraz Brytyjskiej 16 Brygady Powietrznodesantowej (16 Air Assault Brigade Combat Team), m.in. generał dywizji Adrian Freer OBE. Ponadto, obecni byli lord-porucznik Robert Balfour, reprezentujący króla Karola III w Fife, prawnuk generała Sosabowskiego, prof. Hal Sosabowski, przedstawiciele władz lokalnych, Polonii oraz polscy harcerze.

1SBS była jedną z pierwszych na świecie jednostek szturmowo-desantowych, będąc prekursorem sił specjalnych. Jej dowódcą był generał Stanisław Sosabowski. On oraz jego żołnierze walczyli bohatersko pod Arnhem w Operacji Market Garden we wrześniu 1944 roku, ponosząc ciężkie straty. Królowa Holandii w uznaniu ich zasług przyznała Brygadzie Order Wojskowy Wilhelma, najwyższe holenderskie odznaczenie wojskowe.

W Fife znajduje się wiele miejsc związanych z polskimi spadochroniarzami, którzy stacjonowali w tym regionie. Po zakończeniu II wojny światowej wielu z nich osiedliło się i założyło rodziny właśnie w Fife. Dlatego też wydarzenia upamiętniające odbyły się w miejscach związanych z żołnierzami 1SBS oraz generałem S. Sosabowskim. Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego tym wydarzeniom.

generał S. Sosabowski

Na podstawie materiałów z serwisu: Polska w Wielkiej Brytanii | gov.pl

Fot: gov.pl

You may also like