Strona główna » Adam Kwiatkowski z wizytą w Wielkiej Brytanii

Adam Kwiatkowski z wizytą w Wielkiej Brytanii

dodane przez: Patrycja M
Adam-Kwiatkowski-z-wizyta-w-Wielkiej-Brytanii

Minister Adam Kwiatkowski zakończył trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii

Szef Gabinetu Prezydenta RP odwiedził weteranów drugiej wojny światowej, polskie szkoły i parafie w Wielkiej Brytanii.

Minister Adam Kwiatkowski odwiedził w niedzielę przed południem założoną w 1947 r. polską parafię rzymskokatolicką w Birmingham, gdzie w trakcie mszy przekazał w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wizerunek Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Rozmawiał również z członkami komitetu koordynującego obchody 100-lecia niepodległości Polski w 2018 r. Ostatniego dnia spotkał się z Polonią w drugim największym brytyjskim mieście – Birmingham.

Po południu prezydencki minister gościł w powstałym na tysiąclecie chrztu Polski w 1966 roku Polskim Centrum Katolickim (PCK), gdzie złożył kwiaty przed tablicą katyńską. Władzom ośrodka wręczył flagę Polski i list z podziękowaniami od prezydenta Andrzeja Dudy, a reprezentantom lokalnych polskich szkół sobotnich z Birmingham i Walsall egzemplarze “Wesela” Stanisława Wyspiańskiego, które zostało wybrane jako lektura na Narodowe Czytanie 2017. Tego dnia odwiedził również liderów lokalnej społeczności polonijnej w regionie West Midlands.

– Spotykaliśmy się z głosami, że w przeszłości ministrowie rzadko wyjeżdżali poza Londyn i stąd nasza decyzja, aby tą wizytą to zmienić – tłumaczył Adam Kwiatkowski. – Mam wrażenie, że poza stolicą rola Kościoła w podtrzymywaniu polskości jest jeszcze większa, a życie polonijne jest często skupione wokół lub wręcz prowadzone przez parafie. Z kolei przekazanie flagi dla PCK to docenienie miejsca, w którym bije polskie serce, które pomaga Polakom i czyni wysiłki na rzecz zachowania polskości na emigracji – dodał.

Jak zaznaczył, podczas spotkań z polonijnymi liderami poznał także wielu młodych ludzi. – To cieszy, że sporo osób, które się angażują w życie Polonii, to osoby, które przyjechały tutaj podczas ostatniej fali emigracji, po wejściu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku i czują się na tyle pewnie w realiach brytyjskich, że włączają się aktywnie w działania społeczności i na rzecz pomagania innym – powiedział.

W trakcie rozmów poruszono m.in. kwestię częstotliwości zamiejscowych dyżurów konsularnych prowadzonych przez konsulat RP w Londynie, a także rozwoju polskich szkół sobotnich. Organizatorzy spotkania wyrazili wdzięczność za przeprowadzoną przez prezydenta reformę wprowadzającą polskie legitymacje szkolne i ustawowe zniżki dla uczniów polskich szkół uzupełniających poza granicami kraju.

Wcześniej, w piątek minister złożył kwiaty pod tablicami w kościele św. Andrzeja Boboli w zachodnim Londynie, poświęconymi pamięci prezydenta RP na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego i kapelana rodzin katyńskich – księdza Bronisława Gostomskiego, którzy zginęli w kwietniu 2010 r. w katastrofie smoleńskiej. Odwiedził także dwóch weteranów drugiej wojny światowej, którzy w tym roku obchodzić będą setne urodziny – honorowego prezesa Instytutu Józefa Piłsudskiego Mieczysława Stachiewicza i byłego żołnierza 1. Dywizji Pancernej Zbigniewa Makowieckiego.

W sobotę minister Adam Kwiatkowski przewodniczył jury czwartej edycji Konkursu Piosenki Patriotycznej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Polskiej Szkole Przedmiotów Ojczystych im. Heleny Modrzejewskiej w Londynie. Spotkał się także z członkami komitetu koordynującego obchody 100-lecia niepodległości Polski w 2018 r. na terenie Wielkiej Brytanii, a wieczorem rozmawiał z liderami polskiej społeczności w Coventry, m.in. z przedstawicielami lokalnej parafii i szkoły sobotniej.

 

Fot: MINISTER ADAM KWIATKOWSKI ZAKOŃCZYŁ TRZYDNIOWĄ WIZYTĘ W WIELKIEJ BRYTANII – P. APOLINARSKI (londyn.msz.gov.pl)
Źródło: KPRP, Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)

You may also like