Strona główna » Rola i status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

Rola i status Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej

dodane przez: Krzysztof Z
Rola-i-status-Wielkiej-Brytanii-w-Unii-Europejskiej

Z premierem Wielkiej Brytanii o bezpieczeństwie i przyszłości Europy

O kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki, o przyszłej roli i statusie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie, a także współpracy gospodarczej rozmawiał Prezydent Andrzej Duda z Premierem Davidem Cameronem.

O kwestiach bezpieczeństwa i geopolityki, o przyszłej roli i statusie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej oraz przyszłorocznym szczycie NATO w Warszawie, a także współpracy gospodarczej rozmawiał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Davidem Cameronem. Spotkanie odbyło się w czwartek przed południem w Pałacu Prezydenckim.

– Rozmowy dotyczyły zarówno kwestii dzisiejszej sytuacji w Syrii, rozwiązania kryzysu uchodźców z wyraźnym naciskiem na to, że kryzys ten należy rozwiązywać przede wszystkim poprzez pomoc ludziom blisko ich domów, tak żeby mieli nadzieję na powrót, pomoc humanitarną w obozach dla uchodźców, a także poprzez specjalne formy współpracy gospodarczej z krajami na Bliskim Wschodzie, które dziś przyjmują uchodźców – powiedział podczas briefingu po spotkaniu Sekretarz Stanu w KPRP Krzysztof Szczerski.

– W kwestii bezpieczeństwa rozmawiano także o przyszłości i pokoju na Ukrainie. Obaj rozmówcy zgodzili się co do tego, że trzeba przedłużyć sankcje wobec Rosji – poinformował minister Szczerski. Jak dodał, zwrócono uwagę, że porozumienia mińskie nie są w pełni realizowane i że „droga do pokoju na Ukrainie jest jeszcze przed nami”.

– Trzecim elementem polityki bezpieczeństwa, który panowie omawiali, była kwestia przyszłorocznego szczytu NATO, a także dwustronnej współpracy wojskowej między Polską a Wielką Brytanią – mówił prezydencki minister. – Jest zgoda co do tego, że szczyt NATO w 2016 roku w Warszawie powinien przynieść intensywną i trwałą obecność Sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej – podkreślił minister Szczerski.

– Prezydent Duda i premier Cameron – jak relacjonował minister Szczerski – zgodzili się co do tego, że dziś Unia Europejska potrzebuje reform. Politycy mówili, że “Unia powinna być unią równych państw i wolnych narodów” – dodał Krzysztof Szczerski. Zaznaczył, że wspólna Andrzejowi Dudzie i Davidowi Cameronowi jest koncepcja, że podstawowym budulcem UE pozostają państwa członkowskie.

– W związku z tym – mówił prezydencki minister – każda reforma, która uczyni Unię bardziej odpowiadającą potrzebom rozwojowym poszczególnych państw, także koncepcja “elastycznej Unii”, jest dobrą wizją.

Dodał, że ta koncepcja daje każdemu z państw prawo do wykorzystania całego własnego potencjału gospodarczego. – Pan prezydent bardzo wyraźnie mówił w tym kontekście o potencjale energetycznym Polski – powiedział Krzysztof Szczerski. – Stanowiska polskie i brytyjskie są bliskie w dyskusji o reformach, które zwiększałby rolę parlamentów narodowych – dodał.

Prezydencki minister podkreślił, że Polska w dyskusji o przyszłości Unii Europejskiej, reformach UE stawia jako zasadę fundamentalną kwestię niedyskryminacji w UE, swobodnego przepływu osób, równych praw i praw nabytych, które powinny być zachowane. Zaznaczył, że kwestia dyskusji o najbardziej wrażliwym elemencie propozycji premiera Camerona, czyli dotyczącym przyszłości rynku pracy Wielkiej Brytanii, wciąż jest otwarta.

– Wymaga dłuższej, pracy, dyskusji i – jak powiedzieli panowie – dużo bardziej kreatywnych rozwiązań, niż dzisiaj są na stole – powiedział minister Szczerski. – Ogólna wizja, że UE z Wielką Brytanią powinna zachować swój kształt jako unia równych państw i wolnych narodów, łączy obu przywódców – dodał.

Pytany, czy prezydent podczas rozmowy z Cameronem wprost powiedział, że nie zgadza się na ograniczenia wypłaty zasiłków dla imigrantów, Krzysztof Szczerski odparł: “Prezydent jasno powiedział, że państwo polskie ma obowiązki wobec swoich obywateli, gdziekolwiek mieszkają i te obowiązki, te prawa, które posiadają Polacy, są pod ochroną polskiego państwa”.

– Panowie zgodzili się, że w tej sprawie wymagana jest dużo większa kreatywność w rozwiązaniach niż proste zasady, które mogłyby naruszać zasady niedyskryminacji – mówił prezydencki minister. – Czekamy na ofertę ze strony brytyjskiej, bo strona brytyjska jest inicjatorem tych reform – dodał.

Politycy rozmawiali także o współpracy gospodarczej. – W zgodnej ocenie obu panów, wspólne możliwości inwestycyjne obu państw (…) są duże i powinny się rozwijać. Ważne, by odbywało się to w ramach wspólnego, europejskiego rynku, w ramach współpracy biznesowej między Polską i Wielką Brytanią – powiedział Krzysztof Szczerski.

Szef brytyjskiego rządu od środy przebywa z wizytą w Warszawie. Wcześniej rozmawiał z premier Beatą Szydło.

Pytany o pondato przyszłotygodniową wizytę głowy państwa w Kijowie, minister Szczerski powiedział, że prezydent Andrzej Duda chce podczas niej rozmawiać „o nowych formach współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego”.

– Prezydent chce na Ukrainie dyskutować o szeregu nowych form współpracy polsko-ukraińskiej, przede wszystkim politycznej, a także w ramach partnerstwa gospodarczego – podkreślił Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne przypomniał, że z początkiem 2016 roku wchodzi w życie umowa o wolnym handlu między UE a Ukrainą, która “poszerza pole wzajemnych inwestycji i kontaktów gospodarczych Polski i Ukrainy”.

– Polsko-ukraińskie kontakty ekonomiczne – zaznaczył Szczerski – muszą uwzględniać od nowego roku nowe uwarunkowania UE-Ukraina.

Minister zapowiedział też, że na początku 2016 roku przedstawiony zostanie kalendarz wizyt zagranicznych prezydenta w pierwszym półroczu nowego roku, który aktualnie jest “domykany”.

Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / PAP

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

You may also like