Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie
– Rozmawialiśmy dzisiaj o współpracy bilateralnej, gdzie jednym z głównych tematów była obecna i przyszła sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – powiedział po spotkaniu minister Waszczykowski.
Podczas spotkania w Belwederze ministrowie rozmawiali m.in. o konsekwencjach referendum w Wielkiej Brytanii, kwestiach bezpieczeństwa, w tym współpracy w ramach NATO oraz implementacji ustaleń szczytu Sojuszu w Warszawie, sytuacji na Wschodzie w kontekście konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i wsparciu procesu reform na Ukrainie. Poruszono także temat walki z zagrożeniem, jakie stwarzają terroryzm i ekstremizm. Ważnym elementem dzisiejszych rozmów był rozwój stosunków dwustronnych.
Minister Waszczykowski zwrócił uwagę na łączące oba kraje przyjazne i bliskie relacje, które mają oparcie w przeszłości historycznej, wspólnie wyznawanych wartościach oraz podobieństwach w postrzeganiu aktualnych wyzwań w polityce międzynarodowej. Wielka Brytania pozostaje dla Polski bardzo ważnym partnerem w wielu dziedzinach, w tym w dziedzinie gospodarki oraz bezpieczeństwa. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że pragniemy rozszerzać współpracę dwustronną, zwłaszcza w zakresie inwestycji, innowacyjności, badaniach i rozwoju oraz kontaktów społeczeństw obywatelskich.
Odnosząc się do obecnej sytuacji naszych obywateli na Wyspach, minister Waszczykowski wyraził także zaniepokojenie incydentami o charakterze ksenofobicznym, których ofiarami w ostatnim czasie padło wielu Polaków. Apelował do władz brytyjskich o szybkie wyjaśnienie niedawnej tragedii w Harlow. Zwrócił także uwagę, że należy podjąć wspólne działania na rzecz podkreślenia roli i wkładu polskiej społeczności w rozwój Wielkiej Brytanii. – Ważnym elementem naszej współpracy jest olbrzymia grupa Polaków, którzy żyją na Wyspach Brytyjskich. Chcielibyśmy rozmawiać, zresztą rozmawiamy już od jakiegoś czasu o ich statusie – zauważył minister. Jak podkreślił minister Waszczykowski, Polska liczy, że prawa nabyte Polaków będą utrzymane, pomimo decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.
Ministrowie wysoko ocenili dotychczasowy stan stosunków dwustronnych na wszystkich płaszczyznach, których przejawem jest duża częstotliwość kontaktów na najwyższym szczeblu. Zapowiedzieli ich dalszą intensyfikację, w tym w ramach nowego mechanizmu konsultacji międzyrządowych. Szef polskiej dyplomacji stwierdził: – W takich konsultacjach międzyrządowych chcielibyśmy omawiać dużą agendę spraw międzynarodowych. Łączy nas wiele wspólnych poglądów na sytuację międzynarodową, sytuację bezpieczeństwa, na politykę wschodnią instytucji, do których należymy: NATO i UE, na problematykę transatlantycką. Oba nasze państwa chciałyby utrzymać silne strategiczne więzi transatlantyckie.
Szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson przebywał z wizytą roboczą w Warszawie na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego. Była to jego pierwsza wizyta w naszym kraju od objęcia w lipcu 2016 r. stanowiska ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.
Polecamy galerię ze spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski i Wielkiej Brytanii w Warszawie – https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/fotogaleria_i_multimedia/spotkanie_min__witolda_waszczykowskiego_z_szefem_brytyjskiej_dyplomacji_borisem_johnsonem_w_belwederze
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl