Strona główna » Prezydent Andrzej Duda w Londynie

Prezydent Andrzej Duda w Londynie

dodane przez: Agata R
Prezydent Andrzej Duda w Londynie

Prezydent Andrzej Duda w Londynie. Spotkanie z Premierem Wielkiej Brytanii

O bezpieczeństwie, w tym bezpieczeństwie energetycznym oraz dalszym wsparciu Ukrainy rozmawiał dziś Prezydent RP Andrzej Duda z Premierem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Rishim Sunakiem.

Wielka Brytania to ważny sojusznik Polski, wspierający wzmocnienie wschodniej flanki NATO – m.in. w ramach tego wsparcia w ub.r. rozlokowano w Polsce brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre. W styczniu br. Londyn jako pierwszy – w odpowiedzi na apel Andrzeja Dudy o przyłączenie się do koalicji, która przekaże Ukrainie nowoczesne czołgi – zadeklarował wysłanie 14 czołgów Challenger 2.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda podziękował Rishiemu Sunakowi za jasne i zdecydowane wsparcie Ukrainy, a także „istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa”.

– System Sky Sabre chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski – mówił Andrzej Duda.

Powinno Cię zainteresować: Prawa obywateli po brexicie

Po spotkaniu Prezydent przekazał dziennikarzom, że głównym celem jest dziś militarne wzmocnienie krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

– Chcemy, aby na terenie wschodniej flanki było więcej sprzętu NATO. Nasze bezpieczeństwo ma być wzmocnione nie dlatego, że będziemy musieli się bronić, ale po to, abyśmy mieli poważne siły odstraszania – dodał.

Rozmawiano też m.in. o perspektywie odbudowy Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej napaści.

– Mamy nadzieję na brytyjskie wsparcie w tym, aby być częścią koalicji państw, które będą uczestniczyły w procesach gospodarczych związanych z odbudową Ukrainy. Jesteśmy pod tym względem właściwie kluczowym krajem tranzytowym, jeżeli chodzi o komunikację z Zachodu do Ukrainy, więc nasz udział w tym procesie jest dla mnie czymś oczywistym – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda w Londynie – rozmowy na Downing Street to kolejny etap ofensywy dyplomatycznej Prezydenta RP.

Dzień wcześniej w Brukseli na spotkaniu z Sekretarzem Generalnym NATO Andrzej Duda przedstawił oczekiwania związane z planowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie: Polska liczy na zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury (głównie chodzi o magazyny uzbrojenia) na wschodniej flance NATO na wypadek ewentualnej napaści.

O wspólnym stanowisku Europy Środkowej i Wschodniej w tych kwestiach Andrzej Duda rozmawiał w środę z Prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą i Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. Słowacja przewodniczy w tym roku Bukaresztańskiej Dziewiątce, która w przyszłym tygodniu obradować będzie w Warszawie z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Jeszcze przed przyszłotygodniową wizytą Prezydenta USA w Polsce Andrzej Duda weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W Monachium Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w ramach Trójkąta Weimarskiego. Zaplanowano też rozmowy m.in. z Prezydentem–elektem Czech Petrem Pavlem, a także z Premierem Norwegii Jonasem Gahrem Størem o bezpieczeństwie energetycznym.

Kancelaria Prezydenta RP (zdjęcie: Jakub Szymczuk/KPRP)

Źródło: Polska w Wielkiej Brytanii | Serwis Rzeczypospolitej Polskie | gov.pl

You may also like