Strona główna » Budżet Wielkiej Brytanii na lata przyszłe

Budżet Wielkiej Brytanii na lata przyszłe

dodane przez: Marta B
Budzet-Wielkiej-Brytanii

Prognoza budżetu Wielkiej Brytanii na lata przyszłe

25 listopada br. brytyjski Minister Finansów George Osborne przedstawił w parlamencie przegląd wydatków budżetowych tzw. Autumn Statement (AS). Dokument wskazuje sposób alokacji środków budżetowych w ciągu najbliższych pięciu lat, której nadrzędnym celem jest wyeliminowanie w roku budżetowym 2019/2020 UK deficytu i osiągnięcie nadwyżki w wysokości 10 mld GBP.

Wybrane elementy dokumentu:

– Pomimo wcześniejszych spekulacji prasowych dot. możliwych cięć wydatków na bezpieczeństwo, budżet policji zostanie jednak zwiększony, szczególnie w obszarze wydatków na walkę z przestępczością zorganizowaną, zapewnienia odpowiedniej ochrony przed zagrożeniami terrorystycznymi oraz ulepszenia funkcjonowania łączności pomiędzy policją i innymi służbami ratunkowymi. Zapowiedziano również zwiększenie o 5 mld GBP budżetu Ministerstwa Obrony, z czego 1,9 mld GBP zostanie przeznaczone na bezpieczeństwo cybernetyczne w ciągu najbliższych pięciu lat, w tym na nowe centrum ochrony przez atakami w UK. Wydatki na walkę z terroryzmem wzrosną łącznie o 30%.

– Samorządy lokalne dostaną możliwość przeznaczenia dodatkowych 2% podatków lokalnych na wsparcie opieki społecznej. 10 mld GBP zostanie przeznaczone na dofinansowanie służby zdrowia (NHS) oraz 1 mld GBP na rozwój leków w celu wyeliminowania chorób zakaźnych na świecie. Planowany jest również wzrost podstawowej emerytury państwowej do 119,30 GBP tygodniowo od kwietnia 2016 r. W sektorach edukacji i sportu rząd zamierza przeznaczyć 23 mld GBP na rozwój szkolnictwa oraz zwiększyć finansowanie najlepszych sportowców w UK o 29%.

– Zmodyfikowany zostanie program pomocy przy zakupie nieruchomości (Help to Buy), w ramach którego zaoferowana zostanie kupującym pożyczka w wysokości 40% wartości domu w Londynie (zamiast 20%, jak to ma miejsce w pozostałych częściach kraju). Równocześnie właściciele więcej niż jednej nieruchomości będą musieli jednak wnieść 3% opłatę skarbową, która zostanie przeznaczona na wsparcie dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie. Planowana jest również dodatkowa ochrona przed powodzią dla około 300 tys. domów poprzez przeznaczenie 2,3 mld GBP na systemy przeciwpowodziowe na terenie całego kraju.

George Osborne zapowiedział także wielomilionowe wydatki w sektorach transportu, sztuki i nauki w północnej części kraju. Zakładane jest zwiększenie funduszy na rozwój infrastruktury o ok. 14% w Szkocji, 16% w Walii oraz 12% w Irlandii Północnej.

Rząd UK zrezygnował z zapowiadanych zmian w systemie pomocy społecznej, który zostanie zrewolucjonizowany po wprowadzeniu w życie w 2018 r. tzw. universal credit.

Wg WPE WE

 

Dodał: Barłomiej Druziński

 

Źródło: Portal Promocji Eksportu (uk.trade.gov.pl)
Fot: własność redakcji

You may also like