Czy wiesz gdzie spędzisz pierwszą noc po przyjeździe do Wielkiej Brytanii?
Zaplanuj swój pobyt
Przed wyjazdem upewnij się, że masz zapewnione zakwaterowanie. Wynajęcie mieszkania wiąże się z wpłatą zwrotnego depozytu (w wysokości od tygodniowego do miesięcznego czynszu) oraz opłaceniem dwóch tygodni z góry. Ceny w hostelach zaczynają się od £30 za noc. Obywatele Polscy zaraz po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nie są uprawnieni do zasiłków socjalnych. Nie należy również liczyć na pomoc organizacji charytatywnych, szczególnie w sprawach zakwaterowania.
Czy wiesz, gdzie będziesz pracował?
Przygotuj się do wyjazdu
Jeżeli nie masz zapewnionej pracy, musisz posiadać środki finansowe pozwalające utrzymać się przez okres minimum 4 tygodni. Przygotuj CV w języku angielskim oraz przetłumacz dokumenty świadczące o Twoich kwalifikacjach. Przy poszukiwaniu pracy nie korzystaj z pomocy nieznanych osób lub podejrzanych pośredników. Nie ufaj również lakonicznym ogłoszeniom prasowym. Najpewniejszym sposobem na znalezienie zatrudnienia jest zwrócenie się o pomoc do profesjonalnego pośrednictwa pracy. Jeżeli decydujesz się na skorzystanie z pomocy nieznanej osoby, poproś o adres, aby sprawdzić, czy takie biuro pośrednictwa rzeczywiście istnieje. Sam numer telefonu komórkpośreowego w ogłoszeniu nie gwarantuje uczciwości. Sprawdź również, czy dany pośrednik pomógł już komuś w wyjeździe do pracy za granicę. Zapytaj, czy ma podpisaną umowę z zagranicznym pracodawcą. Poproś o dokładną nazwę, adres oraz telefon, a następnie upewnij się, że dany pracodawca istnieje i oferuje takie warunki pracy, jakie obiecuje pośrednik. Zanim wyjedziesz za granicę, podpisz z pośrednikiem umowę, która będzie określać warunki pracy, wynagrodzenie i ewentualne potrącenia. Sam dowód wpłaty na konto pośrednika w przypadku, gdyby okazał się nieuczciwy, nie gwarantuje odzyskania pieniędzy. Wiele osób które zapłaciły w Polsce za znalezienie zatrudnienia, po przyjeździe do Wielkiej Brytanii nie zastały obiecanej pracy, a telefony pośredników nie odpowiadały. Nigdy nie płać za wynajem mieszkania w Anglii jeszcze przed wyjazdem z kraju – to jeden z najczęstszych sposobów wyłudzania pieniędzy.
Czy znasz język angielski na tyle dobrze, aby porozumieć się z potencjalnym pracodawcą?
Realnie oceń swoje szanse
Znajomość języka angielskiego jest podstawą Twojego pobytu w Wielkiej Brytanii i otwarciem drogi do pracy. Nie licz na zajęcie, przy którym znajomość języka nie jest konieczna. W ten sposób narażasz się na działania oszustów, którzy chętnie wykorzystają Twoją słabość.
Licz się z porażką
Pomimo wielu wolnych miejsc pracy wciąż rośnie liczba osób, którym się nie powiodło i zmuszone są wracać do Polski. Podejmując decyzję o wyjeździe, podejmujesz również ryzyko niepowodzenia.
Musisz utrzymać się sam
Życie w Wielkiej Brytanii jest bardzo kosztowne. Nie oczekuj, że zaczniesz zarabiać od pierwszego dnia i utrzymasz się z zarobionych pieniędzy. Szukanie pracy, to praca za którą nikt Ci nie zapłaci. Należy również pamiętać, że pierwsza pensja nie zawsze wypłacana jest po tygodniu pracy. Możesz ją otrzymać dopiero po dwóch tygodniach lub po miesiącu.
Zabierz ze sobą:
» CV w języku angielskim,
» dyplomy oraz inne świadectwa kwalifikacji wraz z tłumaczeniem,
» prawo jazdy,
» bilet powrotny,
» Europejską Kartę Ubezpieczenia Społecznego,
» telefon komórkowy z aktywnym roamingem,
» mapę miasta do którego się wybierasz,
» słownik języka angielskiego oraz
» zdjęcia paszportowe,
» podręczną apteczkę (leki w WB są drogie, a oczekiwanie na wizytę lekarską może trwać nawet tydzień).
Pamiętaj:
» Zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii pobieranie opłat za znalezienie pracy jest nielegalne.
» Wystrzegaj się pośredników, którzy żądają zapłaty za swoje usługi.
» Nikt nie ma prawa zatrzymywać Twojego paszportu nawet w postaci depozytu. Jeżeli sam decydujesz się powierzyć komuś swoje dokumenty, poproś o pokwitowanie z podpisem.
» Przed wyjazdem z Polski postaraj się ukończyć przynajmniej przyspieszony kurs języka angielskiego. Po przyjeździe do Anglii powinieneś kontynuować naukę.
» Nie każde ogłoszenie w prasie lub Internecie musi być uczciwe. Wydawcy nie ponoszą odpowiedzialności za treść ogłoszeń.
» Zawsze wybieraj legalne formy zatrudnienia. Osoby pracujące nielegalnie są bardziej narażone na działania oszustów.
Źródło: Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie, Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii (msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji