Strona główna » Joschka Fischer – londyński think tank

Joschka Fischer – londyński think tank

dodane przez: Bogdan W
Joschka-Fischer-londynski-think-tank

Niemiec Joschka Fischer w Londynie

 

Były wicekanclerz i minister spraw zagranicznych Niemiec Joschka Fischer wystąpił z oceną sytuacji w UE oraz jej sąsiedztwie podczas recepcji w Ambasadzie RP w Londynie zorganizowanej z okazji 17-tych urodzin think tanku Centre for European Reform (CER).

Joschka Fischer pełnił funkcje wicekanclerza i ministra spaw zagranicznych w niemieckim rządzie w latach 1998-2005. Był to ważny okres dla nie tylko relacji polsko-niemieckich, ale także dla miejsca Polski w Europie i na Świecie: w 1999 r. Polska przystąpiła do NATO, a w 2004r. stała się członkiem UE.

Minister Fischer był gościem honorowym na recepcji urodzinowej Centre for European Reform (www.cer.org.uk) zorganizowanej we współpracy z Ambasadą RP w Londynie. Ten londyński think tank odgrywa istotną rolę w kształtowaniu kierunków polityki europejskiej. Rekomendacje CER na rzecz usprawnienia funkcjonowania UE nie tylko odbijają się echem w prasie, ale są też uważnie analizowane przez decydentów i administracje krajów europejskich.

W otwierającym część oficjalną wystąpieniu ambasador Sobków wskazał na rolę, jaką odegrał Joschka Fischer w historii najnowszej Europy oraz relacji polsko-niemieckich. Dyrektor CER Charles Grant zapowiedział kontynuowanie aktywności think tanku mającej na celu dostarczanie rzetelnej analizy szczególnie potrzebnej podczas rozpoczynającej się kampanii przed referendum dotyczącym członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE. W głównym przemówieniu Joschka Fischer opowiedział się za utrzymaniem jedności UE. Były niemiecki minister spraw zagranicznych wskazał także na powagę sytuacji na Wschodzie, przekonując, że warunkiem współpracy Zachodu z Rosją jest utrzymanie spójności i zdecydowania UE.

W recepcji uczestniczyli goście zaproszeni wspólnie przez CER i Ambasadę. Wśród gości prowadzących nieformalne rozmowy podczas spotkania w Ambasadzie byli m.in. były Sekretarz Generalny NATO Lord Robertson, laureat Pokojowej Nagrody Nobla David Trimble oraz Szef Brytyjskiej Służby Zagranicznej Sir Simon Fraser.

Źródło: materiały pochodzą ze strony londyn.msz.gov.pl

Fot: freeimages.com

You may also like