Strona główna » 75. rocznica Bitwy o Anglię – projekt #BoBPoles

75. rocznica Bitwy o Anglię – projekt #BoBPoles

dodane przez: Krzysztof Z
75-rocznica-Bitwy-o-Anglie-projekt-BoBPoles

Projekt #BoBPoles na upamiętnienie 75. rocznicy Bitwy o Anglię

Dla uczczenia polskiego wkładu w Bitwę o Anglię 1940 r. Ambasada RP w Londynie zleciła przemalowanie zabytkowego samolotu Hurricane w barwy Dywizjonu 303. Razem z zabytkowym Spitfire w barwach polskiego Dywizjonu 317 weźmie on udział w pokazach w rozpoczynającym się sezonie lotniczym.

Oba samoloty w polskich barwach należące do Historic Aircraft Collection Ltd zostaną po raz pierwszy zaprezentowane podczas dnia otwartego w bazie Northolt w najbliższą sobotę 13 czerwca. Będzie to pierwsze z wielu wydarzeń i inicjatyw zaplanowanych przez Ambasadę na najbliższe miesiące w ramach obchodów 75. rocznicy Bitwy o Anglię pod specjalną nazwą #BoBPoles.

Ambasador Witold Sobków powiedział o projekcie #BoBPoles:

Udział 145 polskich pilotów myśliwców w Bitwie o Anglię, którzy walczyli zarówno w polskich dywizjonach 302 i 303 jak i w brytyjskich jednostkach, jest źródłem prawdziwej dumy dla Polski i dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach.

Jesteśmy zaszczyceni, że nasz projekt może pomóc upamiętnić ich ofiarę “za naszą i waszą wolność”.

Hurricane w barwach legendarnego Dywizjonu 303 nosi numer boczny RF-E P3700. Oryginalny samolot o tym numerze był pilotowany m.in. przez Kazimierza Wünsche, który został zmuszony do opuszczenia maszyny uszkodzonej podczas walki 9 września 1940 r.

Spitfire biorący udział w obchodach jest jednym z oryginalnych samolotów używanych przez polskich pilotów dywizjonów 315 i 317 już po zakończeniu Bitwy o Anglię. Pułkownik Franciszek Kornicki – ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu z okresu II wojny światowej – pilotował tę maszynę podczas zmagań wojennych, a w sobotę będzie miał okazję ponownie zasiąść w jej kokpicie.

Zabytkowe samoloty w polskich barwach będą częścią stałej ekspozycji w Imperial War Museum w Duxford oraz pojawią się na pokazach lotniczych zaplanowanych na lato 2015 r.

Projekt #BoBPoles można śledzić na naszych profilach Facebook, Twitter i YouTube do końca października.

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like