Strona główna » David Cameron potępia ksenofobiczne ataki na Polaków

David Cameron potępia ksenofobiczne ataki na Polaków

dodane przez: Krzysztof Z
David-Cameron-potepia-ksenofobiczne-ataki-na-Polakow

Premier i lider opozycji potępiają ksenofobiczne ataki na Polaków

Podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej David Cameron zapewnił premier Beatę Szydło, iż brytyjskie władze robią wszystko, co w ich mocy, aby chronić polską społeczność w Wielkiej Brytanii.

Czołowi politycy różnych ugrupowań oraz przedstawiciele mediów dołączyli do krytyki wyrażonej przez premiera Davida Camerona i lidera opozycji Jeremy’ego Corbyna wobec ksenofobicznych obelg i ataków wymierzonych w Polaków oraz inne społeczności migrantów w Wielkiej Brytanii.

Liderzy zarówno Partii Konserwatywnej jak i Partii Pracy odnieśli się do ksenofobicznego graffiti, które pojawiło się na Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w londyńskiej dzielnicy Hammersmith. W poniedziałkowych przemówieniach w Izbie Gmin na temat wyniku referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej obaj pokreślili, iż podobne ataki nie mogą mieć miejsca.

Przed debatą w parlamencie, premier David Cameron zadzwonił do premier Beaty Szydło, aby omówić przyszły kształt stosunków polsko-brytyjskich oraz bezpieczeństwo Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Ksenofobiczne incydenty potępili również burmistrz Londynu Sadiq Khan, minister ds. europejskich David Lidington, minister ds. społeczności i samorządu lokalnego baronesa Williams, minister ds. zwalczania ekstremizmu lord Ahmad, społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. W geście solidarności poseł Partii Pracy Andy Slaughter odwiedził znajdujący się w jego okręgu wyborczym POSK, zaś poseł polskiego pochodzenia Daniel Kawczyński z Partii Konserwatywnej zaprosił przewodniczącą POSK do Izby Gmin.

Tysiące osób wyraziło wsparcie dla Polaków na Twitterze i Facebooku, używając hashtagu #PolesinUK, odcinając się od ataków oraz podkreślając wkład Polaków w brytyjską gospodarkę, kulturę i społeczeństwo. Wiele z komentarzy przypominało o poświęceniu polskich pilotów z Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię.

Portal Huffington Post:

People are fighting abuse against Poles in wake of #Brexit vote with these messages https://t.co/aNm0xmNsPl pic.twitter.com/uzZ0ISIl11
— HuffingtonPost UK (@HuffPostUK) June 27, 2016

Wdzięczny za spontaniczną reakcję brytyjskiej opinii publicznej, Ambasador Witold Sobków powiedział:

– Chcielibyśmy podziękować za okazaną solidarność z Polakami w Wielkiej Brytanii. Jesteśmy głęboko poruszeni wyrazami współczucia, zarówno w internecie, jak i w samym POSK.

Ambasada pozostaje w bieżącym kontakcie z polską społecznością i z władzami brytyjskimi w celu monitorowania sytuacji. W odpowiedzi na zgłoszenia o kolejnym incydencie w Portsmouth, Ambasador Witold Sobków zaapelował:

– Wzywamy wszystkich Polaków, którzy padli ofiarą ataków o podłożu ksenofobicznym, o natychmiastowe zgłaszanie podobnych incydentów lokalnej policji.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

You may also like