Strona główna » Wywiady z weteranami Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej

Wywiady z weteranami Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej

dodane przez: Krzysztof Z

Weterani Polskich Sił Powietrznych

 

Codziennie do wtorku, 15 września, kiedy Wielka Brytania będzie wspominać bohaterów Bitwy o Anglię, zamieszczamy wywiady z weteranami Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej. W głównych uroczystościach upamiętniających Dzień Bitwy o Anglię uczestniczyć będzie prezydent RP, Andrzej Duda.

Pierwsze z czterech nagrań przedstawia Franciszka Kornickiego – ostatniego żyjącego dowódcę polskiego dywizjonu z czasów II wojny światowej. Ukończył on Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie i walczył w obronie Polski podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Następnie odbył dalsze szkolenie bojowe we Francji zanim przybył do Anglii. Uczestniczył instruktaż u boku asów dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię, ale nie brał udziału w lotach operacyjnych aż do roku 1941. W 1943 r. został najmłodszym polskim dowódcą dywizjonu lotniczego.

Drugie nagranie przedstawia Adama Ostrowskiego – pilota samolotów Spitfire w Dywizjonie 317. Był on siostrzeńcem Stanisława Ostrowskiego – Prezydenta RP na Uchodźstwie (1972-79) i ostatniego polskiego prezydenta Lwowa. Adam Ostrowski był przez wiele lat przewodniczącym Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

Trzecie nagranie przedstawia Andrzeja Jeziorskiego – pilota Wellingtonów w 304. Dywizjonie Bombowym. Brał on udział w lotach operacyjnych nad Zatoką Biskajską, polując na niemieckie łodzie podwodne. Po wojnie przeszedł do lotnictwa cywilnego. Za sterami latał do 87. roku życia.

W ostatnim wideo Jan Stangryciuk – strzelec pokładowy bombowców z Dywizjonu 300 – opowiada wzruszającą historię utraty kolegów z załogi i o tym jak cudem dwa razy uniknął śmierci.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

You may also like