Niskie płace i często niegodziwe warunki pracy w Polsce, zmuszają wielu Polaków do wyjazdu za chlebem zagranicę. Wiele osób, jako zarobkową destynację, wybiera Anglię. Czy warto pracować w Wielkiej Brytanii i jak zorganizować swoje życie zawodowe w tym kraju?
Czy warto wyjechać do Anglii?
Anglia zasłynęła ostatnimi czasy z chęci opuszczenia struktury Unii Europejskiej. I choć temat wałkowany jest non stop, oficjalny brexit ma nastąpić dopiero 29 marca 1919 roku. Brandon Lewis — brytyjski minister ds. imigracji — zapowiedział, że swobodny przepływ pracowników do Anglii skończy się wraz z początkiem brexitu, jednak Theresa May uspokaja, że będzie jeszcze okres przejściowy. Tak naprawdę wszystko okaże się wiosną przyszłego roku. Nie ufając żadnym spekulacjom, oznacza to, że dla wszystkich do tej pory niezdecydowanych, jest to ostatni dzwonek na przemyślenie, czy swoje życie zawodowe wiążą z Wyspami. Anglia jest bardzo przyjaznym krajem — zwłaszcza, jeśli chodzi o pracę czy prowadzenie działalności gospodarczej. Przede wszystkim z powodu wręcz niezauważalnej — w porównaniu z polską — biurokracji, a po drugie, z uwagi na zarobki. W Wielkiej Brytanii w dalszym ciągu zarabia się o wiele więcej niż w Polsce. Mało tego, od kwietnia 2017 roku, płaca minimalna na Wyspach wzrosła do 7,50 funtów. To oznacza, że miesięcznie jesteśmy w stanie średnio zarobić minimum 1300 funtów, co daje około 6 500 zł. Osiągniecie takiej wypłaty w Polsce dla wielu osób przez całe życie zawodowe pozostaje tylko marzeniem. Jedyną wadą zamieszkania w Anglii jest deszczowa pogoda, choć patrząc na anomalie, jakie od kilku lat mają miejsce w Polsce — i do tego można się przyzwyczaić.
Gdzie znaleźć pracę?
W Wielkiej Brytanii dalej jest wiele wolnych stanowisk, których nie chcą podejmować się sami Anglicy. Bez problemu zatrudnienie znajdują wszelkiej maści specjaliści — zwłaszcza w branży usługowej i transportowej, ale również w budowlanej czy w nowych technologiach. Jeśli nie mamy doświadczenia lub fachu w ręce, możemy zatrudnić się na produkcji lub w magazynie. Problemem nie musi również być nieznajomość angielskiego. Ofert pracy bez wymaganej znajomości języka jest wciąż sporo (sprawdź na anglia.jober.pl/b/bez-znajomosci-jezyka/. W dodatku, łatwo i bez zbędnej biurokracji jest założyć firmę w Wielkiej Brytanii i pracować na przykład kontraktowo. Samozatrudnienie, nazywane w Anglii self-employment, opłaca się głównie informatykom, budowlańcom i kierowcom. Przechodząc na umowę B2B, właśnie ci fachowcy są w stanie zarobić jeszcze więcej niż będąc zatrudnionym na standardową umowę pracowniczą.
Jaki region Anglii wybrać do pracy?
Duża część Polaków wyjeżdżających w celach zarobkowych do Anglii, za swój punkt docelowy wybiera wciąż Londyn. Ofert pracy w tym mieście jest wciąż sporo (sprawdź na https://anglia.jober.pl/Londyn/) i znalezienie zatrudnienia nie stanowi tu problemu, jednak należy pamiętać, że życie w Londynie nie należy do najtańszych, przez co większość Polaków jest zmuszona do wynajmowania pokoju, ponieważ nie stać ich na wynajęcie całego mieszkania. Warto więc rozważyć pracę i zamieszkanie w mniejszych miejscowościach, charakteryzujących się niskim bezrobociem, takich, jak np. Southampton. Wybór regionu Anglii do pracy i zamieszkania zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Bez względu na to, na jaki się zdecydujemy, szeroką bazę ogłoszeń o pracę znajdziemy na www.jober.pl.
Ubezpieczenie i podatki w Wielkiej Brytanii
To, co większość osób interesuje najbardziej — zaraz po zarobkach — są kwestie związane z podatkami i ubezpieczeniami. Tym, co przede wszystkim różni Polskę od Wielkiej Brytanii, jest fakt, że ubezpieczenie zdrowotne w Anglii, będąc obywatelem Unii Europejskiej, zdobywa się tuż po przekroczeniu granicy. Podatki są zróżnicowane i zależne od zarobków. Pierwsze 11 850 £, jakie zarobimy, jest wolne od podatku. Jeśli zarobimy od 11,851 £ do 46,350 £ — zapłacimy 20% podatku, zarabiając od 46 351 £ do 150,000 £ — zapłacimy 40% podatku, natomiast zarabiając powyżej 150 000 £ — zapłacimy 45% podatku.
Fot: jober.pl