Strona główna » Witold Waszczykowski z wizytą w Londynie

Witold Waszczykowski z wizytą w Londynie

dodane przez: Marta B
witold-waszczykowski-z-wizyta-w-londynie

Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Londynie

Przyjechaliśmy tutaj z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, aby na miejscu zorientować się w sytuacji i statusie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – mówił szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Londynie.

Minister Witold Waszczykowski oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak w trybie pilnym udali się do Londynu w celu omówienia z władzami brytyjskimi ostatnich incydentów, których ofiarami stali się obywatele polscy zamieszkali w Wielkiej Brytanii. W Izbie Gmin ministrowie rozmawiali z minister spraw wewnętrznych Amber Rudd oraz ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem. Przedmiotem dyskusji była ocena aktualnej sytuacji oraz metod zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości.

Przez kilkadziesiąt lat znacząca populacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie doznawała żadnych problemów, żadnych krzywd. Kilka miesięcy temu, na marginesie rozbudzonej kampanii przed decyzją o Brexicie i po referendum, zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków – zaznaczył szef MSZ.

Minister Waszczykowski stwierdził po spotkaniach z przedstawicielami brytyjskiego rządu, że opinia publiczna w Polsce z zaniepokojeniem odniosła się do aktów przemocy skierowanych przeciwko Polakom. – Jesteśmy zobowiązani, iż wielu polityków brytyjskich potępiło te ataki – mówił minister Waszczykowski. Jak zauważył szef MSZ, premier Theresa May, minister spraw zagranicznych Boris Johnson i inni czołowi brytyjscy politycy potępili ostatnie incydenty. – Rozmawialiśmy dziś szczegółowo jak wybrnąć z tej sytuacji, jak możemy pomóc i czego możemy się spodziewać, jak władze brytyjskie mogą zapewnić bezpieczeństwo obywatelom polskim – dodał. Wyraził jednocześnie przekonanie, że dzięki współpracy odpowiednich służb brytyjskich, Ambasady RP w Londynie, brytyjskiego społeczeństwa oraz społeczności polskiej, szybko położony zostanie kres przypadkom agresji, które rzucają niepotrzebny cień na pomyślnie rozwijające się relacje polsko-brytyjskie. – Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która dobrze integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

W ocenie ministra Waszczykowskiego ważnym elementem działań na rzecz zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości powinna być długofalowa kampania edukacyjna, której celem będzie uświadomienie społeczeństwu Wielkiej Brytanii wkładu Polaków w jej rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny, a także wspólnej walki polskich i brytyjskich żołnierzy o wolność w czasie II wojny światowej.

W siedzibie Ambasady RP w Londynie polska delegacja spotkała się również z przedstawicielami Polonii, zapewniając ich o szczególnym znaczeniu, jakie dla rządu premier Beaty Szydło mają sprawy m.in. bezpieczeństwa Polaków za granicą.

 

Polecamy galerię z wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Londynie: https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/fotogaleria_i_multimedia/szefowie_msz_i_mswia_z_wizyta_w_wielkiej_brytanii

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: M. Jasiulewicz / MSZ (msz.gov.pl)

You may also like