Strona główna » Wielka Brytania i Grupa Wyszehradzka

Wielka Brytania i Grupa Wyszehradzka

dodane przez: Bogdan W
Wielka-Brytania-i-Grupa-Wyszehradzka

Wielka Brytania zainteresowana konsultacjami z Grupą Wyszehradzką

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził “duże zainteresowanie” strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej – mówił PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po spotkaniu Hammonda z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Jednym z głównych tematów sobotniej rozmowy szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, do której doszło przy okazji szczytu NATO w Warszawie, były wyniki referendum w tym kraju – poinformował Sobczak.

“Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Ministrowie rozmawiali w tym kontekście o przyszłości Unii Europejskiej. Odnosząc się do relacji bilateralnych minister Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa” – relacjonował dyrektor biura prasowego MSZ.

“Minister Hammond wyraził również duże zainteresowanie strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji” – zaznaczył.

Wcześniej na konferencji prasowej minister Waszczykowski po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (obok Polski są to Czech, Słowacja i Węgry) podkreślił, że być może niedługo rozpoczęty zostanie format rozmowy V4 z Wielką Brytanią, aby konsultować “w sposób cywilizowany” rozwód i przyszły status tego kraju w UE. Polska przejęła 1 lipca przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej od Czechów.

Według Sobczaka w trakcie spotkania ministrowie Waszczykowski i Hammond podkreślili wagę ustaleń Szczytu NATO w Warszawie dla spójności Sojuszu i bezpieczeństwa wschodniej flanki. “Decyzje podjęte w Warszawie ministrowie ocenili, jako wyraźny znak solidarności państw członkowskich NATO” – zaznaczył.

Przywódcy państw NATO podjęli w piątek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących po ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

Szefowie MSZ Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali również o sytuacji na Ukrainie i relacjach UE-Rosja.

 

Źródło: PAP, Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: wieden.msz.gov.pl

You may also like