Strona główna » Polski statek odwiedził Portsmouth

Polski statek odwiedził Portsmouth

dodane przez: Marta B
ORP-Czernicki

Polski statek odwiedził Portsmouth przed objęciem dowództwa nad misją NATO

ORP Czernicki zawiną z wizytą do portu w Portsmouth przed wyruszeniem na Morza Śródziemne i Morza Czarne gdzie rozpocznie dowodzenie natowskim Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej.

Jako pierwszy polski okręt w historii, ORP „Kontradmirał X. Czernicki” został jednostką flagową sojuszniczego zespołu okrętów przeciwminowych działających na Morzu Śródziemnym i Czarnym, w którego skład wchodzą niszczyciele min marynarek wojennych krajów NATO.

Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2),  jest jedną z czterech misji morskich Sojuszu. Celem misji jest zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich oraz istotnych dla handlu obszarów w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W latach 2010 i 2013, ORP Czernicki dowodził misją SNMCMG1 na Bałtyku i Morzu Północnym oraz na Atlantyku.

ORP Czernicki jest jednym z najnowocześniejszych statków polskiej Marynarki Wojennej – od 2001 roku służył w wielu misjach zagranicznych, w tym w operacji Enduring Freedom i Iraqi Freedom w Zatoce Perskiej.

Polska, podobnie jak Wielka Brytania, jest jednym z niewielu państw członkowskich NATO wypełniających zobowiązanie wydawania przynajmniej 2 procent PKB na obronność. Polskie służby aktywnie uczestniczą w operacjach NATO – w lipcu 2016 fregata rakietowa ORP Kościuszko brał czynny udział w misji Sojuszu na Morzu Śródziemnym podczas kryzysu migracyjnego.

Okręty polskiej Marynarki Wojennej regularnie odwiedzają brytyjskie porty – ORP Czernicki stacjonował w Wielkiej Brytanii w 2013 roku podczas operacji SNMCMG1. Stosunki między polskimi i brytyjskimi marynarkami sięgają II wojny światowej, kiedy polskie jednostki chroniły się w portach Zjednoczonego Królestwa aby kontynuować walkę z okupantem. Polskie okręty brały udział w we wszystkich operacjach wojennych, w tym bitwie o Atlantyk oraz operacji desantowej w Normandii.

ORP Czernicki opuścił Portsmouth w czwartek, 12 stycznia. Ponownie odwiedzi Wielką Brytanię na przełomie czerwca i lipca, w drodze powrotnej do Świnoujścia.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like