Polski statek odwiedził Portsmouth przed objęciem dowództwa nad misją NATO
ORP Czernicki zawiną z wizytą do portu w Portsmouth przed wyruszeniem na Morza Śródziemne i Morza Czarne gdzie rozpocznie dowodzenie natowskim Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej.
Jako pierwszy polski okręt w historii, ORP „Kontradmirał X. Czernicki” został jednostką flagową sojuszniczego zespołu okrętów przeciwminowych działających na Morzu Śródziemnym i Czarnym, w którego skład wchodzą niszczyciele min marynarek wojennych krajów NATO.
Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2, ang. Standing NATO Mine Counter Measures Group 2), jest jedną z czterech misji morskich Sojuszu. Celem misji jest zapewnienie bezpieczeństwa strategicznych szlaków morskich oraz istotnych dla handlu obszarów w rejonie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W latach 2010 i 2013, ORP Czernicki dowodził misją SNMCMG1 na Bałtyku i Morzu Północnym oraz na Atlantyku.
ORP Czernicki jest jednym z najnowocześniejszych statków polskiej Marynarki Wojennej – od 2001 roku służył w wielu misjach zagranicznych, w tym w operacji Enduring Freedom i Iraqi Freedom w Zatoce Perskiej.
Polska, podobnie jak Wielka Brytania, jest jednym z niewielu państw członkowskich NATO wypełniających zobowiązanie wydawania przynajmniej 2 procent PKB na obronność. Polskie służby aktywnie uczestniczą w operacjach NATO – w lipcu 2016 fregata rakietowa ORP Kościuszko brał czynny udział w misji Sojuszu na Morzu Śródziemnym podczas kryzysu migracyjnego.
Okręty polskiej Marynarki Wojennej regularnie odwiedzają brytyjskie porty – ORP Czernicki stacjonował w Wielkiej Brytanii w 2013 roku podczas operacji SNMCMG1. Stosunki między polskimi i brytyjskimi marynarkami sięgają II wojny światowej, kiedy polskie jednostki chroniły się w portach Zjednoczonego Królestwa aby kontynuować walkę z okupantem. Polskie okręty brały udział w we wszystkich operacjach wojennych, w tym bitwie o Atlantyk oraz operacji desantowej w Normandii.
ORP Czernicki opuścił Portsmouth w czwartek, 12 stycznia. Ponownie odwiedzi Wielką Brytanię na przełomie czerwca i lipca, w drodze powrotnej do Świnoujścia.
Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: londyn.msz.gov.pl