Strona główna » Londyn‬ stolicą Polski – projekt #RepublicInExile

Londyn‬ stolicą Polski – projekt #RepublicInExile

dodane przez: Krzysztof Z
Londyn-tolica-Polski-projekt-RepublicInExile

75 lat temu ‪‎Londyn‬ stał się stolicą Polski

 

21 czerwca 1940 r. król Jerzy VI powitał prezydenta Władysława Raczkiewicza na londyńskiej stacji kolejowej Paddington. Projekt #RepublicInExile dokumentuje historię rządu RP na uchodźstwie.

Francja negocjowała swoją kapitulację, uginając się pod naporem niemieckiej agresji. Rząd RP był zmuszony przenieść się na Wyspy Brytyjskie. Od tego momentu przez cały okres trwania II wojny światowej władze polskie: prezydent, rząd, ministerstwa, Rada Narodowa i dowództwo Sił Zbrojnych mieściły się w Londynie i z Londynu prowadziły walkę z okupantem.

W 1945 roku komuniści przejęli władzę w kraju, a alianci wycofali uznanie dla rządu w Londynie, mimo to emigracja niepodległościowa pozostała wierna zasadzie legalizmu. Powstała “Polska poza Polską”, której kres nadszedł dopiero w 1990 roku wraz z powrotem do Warszawy ostatniego prezydenta na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego. Po upadku komunizmu przekazał on insygnia urzędu prezydenta RP wybranemu w wolnych wyborach Lechowi Wałęsie.

Dowiedz się więcej o historii emigracji niepodległościowej z naszego serialu dokumentalnego “Rzeczpospolita Londyńska”:

Więcej o projekcie #RepublicInExile pisze w serwisie internetowym Rzeczpospolitej pracownik ambasady Konrad Jagodziński – współautor projektu. Przeczytaj też wywiad z Konradem w Rzeczpospolitej.

Bieżące informacje i archiwalne zdjęcia także na Twitterze pod hashtagiem #RepublicInExile.

 

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: londyn.msz.gov.pl

You may also like