Strona główna » Kierowca w Anglii

Kierowca w Anglii

dodane przez: redakcja
Kierowca w Anglii, prawo jazdy, zielona karta, ubezpieczenia

Kierowca w Anglii, prawo jazdy, zielona karta, ubezpieczenia

W Anglii obowiązuje ruch lewostronny. Należy zapiąć pasy bezpieczeństwa na przednich oraz tylnych siedzeniach. Kierowca w Anglii nie może podczas jazdy rozmawiać przez telefon komórkowy, ponieważ jest to zabronione. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi dla kierowcy  wynosi 0,8 promila. Zielona karta w Anglii nie jest dokumentem, który jest obowiązkowy. Jednakże dobrze ją posiadać ze względu na możliwość wypadku oraz łatwiejsze uzyskanie odszkodowania, warto też wykupić AutoCasco. Ubezpieczenie w Anglii (Wielkiej Brytanii)  wykupuje się na kierowcę, a nie na pojazd jak jest w Polsce. 

Poruszanie się samochodem pożyczonym może wywoływać wątpliwości odnośnie zakresu posiadanego ubezpieczenia. W Anglii dopuszczalne jest poruszanie się samochodem zarejestrowanym w innym państwie  UE przez okres 6 miesięcy. W przypadku osób zamieszkujących Wielką Brytanię na stałe wymaga się zarejestrowania samochodu od razu po sprowadzeniu go do Wielkiej Brytanii. Niedopełnienie tego obowiązku może spowodować kary pieniężne. 

Wymiana polskiego prawa jazdy

Polacy w Anglii  są zobowiązani do wymiany polskiego prawa jazdy na brytyjskie po upływie 3 lat od momentu osiedlenia się w Wielkiej Brytanii, albo w momencie ukończenia 70 lat. W tym celu należy skontaktować się z lokalnym urzędem ds. komunikacji i prawa jazdy. Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej. Jednak należy wziąć pod uwagę, że duże miasta w Anglii, a w szczególności Londyn charakteryzują się sporym natężeniem ruchu, więc samochód w Anglii może nie być bardzo konieczny. 

Dużym problemem jest znalezienie miejsca parkingowego, dlatego zaleca się korzystanie z dobrze rozwiniętego transportu publicznego. Osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii  w ramach krótkich wyjazdów mogą posługiwać się swoim prawem jazdy bez konieczności posiadania dodatkowych dokumentów. Polscy obywatele, którzy są rezydentami Wielkiej Brytanii,  mogą wymienić prawo jazdy w Anglii bez konieczności zdawania egzaminu. Podczas krótkich wyjazdów do Wielkiej Brytanii własnym samochodem należy posiadać zieloną kartę. Dlatego, kierowca w Anglii posiada przywileje, lecz również musi stosować się do wielu wymogów prawnych.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl 
Fot: Dino Reichmuth | unsplash.com/@dinoreichmuth

You may also like