Strona główna » Brytyjski rząd o współpracy bilateralnej

Brytyjski rząd o współpracy bilateralnej

dodane przez: Bogdan W
Brytyjski-rzad-o-wspolpracy-bilateralnej

Brytyjski rząd z przedstawicielami polskiego rządu

Rozmowy wicepremiera Piechocińskiego z przedstawicielami brytyjskiego rządu.

Współpraca bilateralna w zakresie inwestycji, a także redukcja obciążeń administracyjnych dla przedsiębiorców i polityka energetyczna w wymiarze europejskim to główne tematy rozmów wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami rządu Wielkiej Brytanii: wicepremierem Nickiem Cleggiem, Sekretarzem Stanu ds. Biznesu Innowacji i Kwalifikacji Zawodowych Vince’em Cable’em i Sekretarzem Stanu ds. Energetyki i Zmian Klimatu Edwardem Daveyem. Wizyta w Londynie odbyła się 19 czerwca 2013 r.

Wicepremier Piechociński zapewnił w rozmowie z wiceszefem brytyjskiego rządu Nickiem Cleggiem, że Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem handlowym i inwestycyjnym. – Nasze wzajemne obroty wyniosły w 2012 r. ponad 13 mld euro. Wielka Brytania jest także dla nas drugim, po Niemczech, kierunkiem eksportowym – podkreślił wicepremier. Dodał, że istotnym tematem do dyskusji na forum unijnym jest dalsze eliminowanie barier na Jednolitym Rynku UE. – Jego olbrzymi potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany, a to przecież 500 mln konsumentów i 23 mln przedsiębiorstw – zauważył szef MG.

Wicepremier Clegg pozytywne ocenił wpływ Polaków mieszkających na Wyspach na gospodarkę brytyjską. – Polacy są postrzegani w Wielkiej Brytanii jako młodzi, dobrze wykształceni i ciężko pracujący ludzie. Posiadają bardzo silnie wykształcony etos pracy – podkreślił. Wicepremier Janusz Piechociński podziękował wicepremierowi Cleggowi za otwartość jego środowiska politycznego na sprawy Polonii.

Obaj wicepremierzy zgodzili się też co do wagi relacji gospodarczo-handlowych UE z USA i Ukrainą, w kontekście negocjacji ws. umów o wolnym handlu z tymi kluczowymi dla Polski i Wielkiej Brytanii partnerami. Podkreślili również konieczność zagwarantowania przeprowadzenia reform na Ukrainie. Jednym z tematów rozmowy wicepremierów była także aktualna sytuacja polityczna w Turcji.

Podczas spotkania z Vince’em Cable’em, Sekretarzem Stanu ds. Biznesu Innowacji i Kwalifikacji Zawodowych Wielkiej Brytanii, wicepremier Piechociński poruszył kwestie bezpośrednich inwestycji. – Łączny udział brytyjskiego kapitału w Polsce wynosi około 5,9 mld euro, co stawia Wielką Brytanię na 9 pozycji wśród państw inwestujących w naszym kraju – przypomniał wiceszef polskiego rządu. Z kolei dla Polski Wielka Brytania jest jednym z głównych kierunków lokowania nowych projektów. Ponadto wicepremier Piechociński zgodził się ze swoim brytyjskim partnerem co do potrzeby redukcji obciążeń administracyjnych, także na poziomie UE, w kontekście poprawy otoczenia biznesu.

Przemysł energetyczny był natomiast głównym tematem spotkania wicepremiera Piechocińskiego z Sekretarzem Stanu ds. Energetyki i Zmian Klimatu Edwardem Daveyem. Wicepremier Piechociński podkreślił, że Polska jest zainteresowana nawiązaniem jak najszerszej współpracy międzynarodowej przy wdrażaniu energetyki jądrowej. Przypomniał także, że uczestniczymy w działaniach UE zmierzających do zakończenia budowy wspólnego rynku energii. – Zależy nam na stworzeniu przejrzystego i konkurencyjnego rynku, z którego korzyści będą czerpać zarówno odbiorcy, jak i dostawcy surowca – powiedział wiceszef polskiego rządu. Tematem dyskusji była też eksploatacja gazu łupkowego, którą obie strony traktują jako obszar potencjalnej współpracy w kontekście planowanych zmian prawa na szczeblu UE.

Podczas wizyty w Londynie wicepremier Janusz Piechociński spotkał się także z przedstawicielami banków i funduszy inwestycyjnych. W siedzibie banku inwestycyjnego Namura International w londyńskim City zachęcał ich do lokowania kapitału w Polsce, akcentując m.in. wysoki poziom wykształcenia absolwentów szkół wyższych oraz przyjazne otoczenie dla przedsiębiorców jako polską przewagę konkurencyjną.

Podczas wizyty w Londynie wicepremierowi Piechocińskiemu towarzyszyli m.in. wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik oraz Prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych S.A. Mariusz Grendowicz.

Redaktor wprowadzający:
Gudowska Bogna
Waćkowska-Kabaczyńska Monika
Redaktor zatwierdzający:
Waćkowska-Kabaczyńska Monika

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ministerstwa Gospodarki (mg.gov.pl)
Fot: mg.gov.pl

Polecamy artykuły:

Radosław Sikorski o Ukrainie
Pracownik delegowany – dyrektywa
Polityka w Wielkiej Brytanii
Współpraca Polski i Anglii

You may also like