Strona główna » Archiwalia Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii

Archiwalia Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii

dodane przez: Krzysztof Z
Archiwalia-Polskich-Sil-Zbrojnych-w-Wielkiej-Brytanii

Archiwalia Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie trafią do Polski

W gmachu Ambasady RP w Londynie odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania teczek personalnych żołnierzy służących w czasie wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. W efekcie dokumenty ilustrujące losy polskich żołnierzy, walczących m.in. pod Monte Cassino czy biorących udział w walkach w Normandii, znajdą się w polskich archiwach.

Przekazywane dziś dokumenty to ok. 10 tys. teczek personalnych po żołnierzach, którzy zmarli bądź zginęli w czasie II wojny światowej. Archiwalia te, od czasów powojennego rozformowania PSZ na Zachodzie, były przechowywane w Archiwum Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii.

Dzisiejsza uroczystość to kolejne wydarzenie potwierdzające dobrą, polsko-brytyjską współpracę dotyczącą spraw historycznych. We wcześniejszym okresie z Wielkiej Brytanii do Polski trafiły już depozyty zawierające m.in. krajowe i zagraniczne ordery i odznaczenia (Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Zasługi), a także dokumenty wojskowe oraz prywatną korespondencję, fotografie, pocztówki i inne pamiątki. Z kolei w ub.r. strona brytyjska przekazała Polsce kopie teczek personalnych ośmiu generałów służących w PSZ na Zachodzie (m.in. Władysława Andersa, Antoniego Chruściela, Stanisława Maczka czy Stanisława Sosabowskiego).

Przekazane materiały pozwolą na wypełnienie istotnej luki w polskich badaniach nad historią Wojska Polskiego, umożliwiając tym samym bardziej szczegółowe przybliżenie losów polskich żołnierzy walczących na niemalże wszystkich frontach II wojny światowej.

Archiwalia przekazane dziś symbolicznie przez podsekretarza stanu w brytyjskim Ministerstwie Obrony ministra Juliana Braziera odebrał podsekretarz stanu w MON RP – minister Robert Kupiecki. Natomiast w przyszłym miesiącu odbędzie się uroczyste przetransportowanie całości przekazanego zbioru, który przyleci do Polski na pokładzie wojskowego samolotu Casa-295. Materiały zostaną przekazane do Centralnego Archiwum Wojskowego, gdzie będą udostępniane rodzinom poległych żołnierzy oraz historykom i zainteresowanym badaczom.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej stale współpracują z przedstawicielami władz brytyjskich w sprawie sprowadzenia do Polski zasadniczej części archiwum Polskich Sił Zbrojnych, czyli dokumentów żołnierzy, którzy po II wojnie światowej pozostali na terenie Wielkiej Brytanii.

Źródło: materiały pochodzą ze strony londyn.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

You may also like