Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Posted by

Wywiady z weteranami Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej

Weterani Polskich Sił Powietrznych

 

Codziennie do wtorku, 15 września, kiedy Wielka Brytania będzie wspominać bohaterów Bitwy o Anglię, zamieszczamy wywiady z weteranami Polskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej. W głównych uroczystościach upamiętniających Dzień Bitwy o Anglię uczestniczyć będzie prezydent RP, Andrzej Duda.

Pierwsze z czterech nagrań przedstawia Franciszka Kornickiego – ostatniego żyjącego dowódcę polskiego dywizjonu z czasów II wojny światowej. Ukończył on Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych w Dęblinie i walczył w obronie Polski podczas kampanii wrześniowej w 1939 r. Następnie odbył dalsze szkolenie bojowe we Francji zanim przybył do Anglii. Uczestniczył instruktaż u boku asów dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię, ale nie brał udziału w lotach operacyjnych aż do roku 1941. W 1943 r. został najmłodszym polskim dowódcą dywizjonu lotniczego.

Drugie nagranie przedstawia Adama Ostrowskiego – pilota samolotów Spitfire w Dywizjonie 317. Był on siostrzeńcem Stanisława Ostrowskiego – Prezydenta RP na Uchodźstwie (1972-79) i ostatniego polskiego prezydenta Lwowa. Adam Ostrowski był przez wiele lat przewodniczącym Związku Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

Trzecie nagranie przedstawia Andrzeja Jeziorskiego – pilota Wellingtonów w 304. Dywizjonie Bombowym. Brał on udział w lotach operacyjnych nad Zatoką Biskajską, polując na niemieckie łodzie podwodne. Po wojnie przeszedł do lotnictwa cywilnego. Za sterami latał do 87. roku życia.

W ostatnim wideo Jan Stangryciuk – strzelec pokładowy bombowców z Dywizjonu 300 – opowiada wzruszającą historię utraty kolegów z załogi i o tym jak cudem dwa razy uniknął śmierci.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

4 0 407 22 września, 2015 News, Wydarzenia 22 września, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.