Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE
Posted by

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE

Szef MSZ: Brexit stanowi wyzwanie i jest testem dla całej UE

Polski rząd nie będzie wywierał nacisków na rząd Wielkiej Brytanii w celu szybkiego uruchomienia procedury wystąpienia tego kraju z UE – powiedział w środę szef MSZ Witold Waszczykowski. Ocenił, że Brexit stanowi wyzwanie i jest testem dla całej Unii Europejskiej.

Podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji ds. UE szef MSZ przedstawił informację na temat prawno-politycznych implikacji wyniku referendum w Wielkiej Brytanii.

„Rezultat referendum w Wielkiej Brytanii traktujemy jako suwerenną decyzję obywateli Zjednoczonego Królestwa. Szanujemy tę decyzję, choć wolelibyśmy nadal współpracować z Wielką Brytanią na forum Unii Europejskiej” – powiedział Waszczykowski.

Dodał, że Brytyjczycy, jako obywatele suwerennego państwa mieli prawo do podjęcia takiej decyzji i nie powinno być to powodem do ich krytykowania.

Zaznaczył przy tym, że decyzja Brytyjczyków o wyjściu z UE jest precedensem. „To dopiero początek trudnej, i do tej pory nie przebytej przez żaden kraj członkowski drogi. W najbliższych tygodniach, a być może miesiącach podjętych zostanie wiele decyzji, które mogą wywrzeć piętno na przyszłości nie tylko Wielkiej Brytanii, ale również całej Europy” – stwierdził.

Minister dodał, że w tej chwili w konsekwencji brytyjskiego referendum nastał okres niepewności prawnej i politycznej, ale „Polska nie będzie wywierać nacisków na rząd brytyjski w celu szybkiego uruchomienia procedury wystąpienia z UE”. „Rozumiemy, że sytuacja w jakiej znalazł się brytyjski rząd jest złożona i respektujemy procedury wewnętrzne tego państwa, które są obecnie realizowane. To jest ich suwerenna decyzja, suwerenne prawo do podejmowania dalszych kroków zgodnie z ich własną procedurą wewnętrzną” – podkreślił Waszczykowski.

Jego zdaniem relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską powinny pozostać bliskie, gdyż „łączy nas podobne spojrzenie na bardzo wiele punktów bieżącej agendy międzynarodowej”. „Czekamy tutaj, aż Zjednoczone Królestwo zaproponuje oczekiwanie dotyczące przyszłej relacji z UE” – dodał.

Szef MSZ stwierdził też, że strona polska liczy na kontynuację stosunków bilateralnych z Wielką Brytanią. „Liczymy również na uruchomienie nowych formatów współpracy” – zaznaczył.

Waszczykowski stwierdził ponadto, że Brexit stanowi „ogromne wyzwanie i test dla całej UE”, gdyż konieczne jest uniknięcie efektu domina, czyli „dążenia innych państw członkowskich do wstąpienia z UE lub do uzyskiwania nowych wyjątków od zasad traktatowych”.

„Wynik referendum nie powinien stanowić pokusy dla poszukiwania odrębnych dróg przez poszczególne kraje i grupy krajów. Głosy obywateli Wielkiej Brytanii powinny być traktowane jako sygnał ostrzegawczy. UE powinna przejść reformy, które uczynią ją silniejszą, bardziej elastyczną i odbiurokratyzowaną, ułatwią adaptację do współczesnych wyzwań, a przede wszystkim przybliżą Unię do realnych potrzeb państw ją tworzących i obywateli” – ocenił szef MSZ.

Wcześniej w Sejmie podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk odpowiadając na pytania posłów poinformowała, że do momentu formalnej notyfikacji przez rząd Zjednoczonego Królestwa gotowości wyjścia z UE, nie są prowadzone żadne indywidualne negocjacje przez żadne z państw członkowskich UE. „Polska nie może i nie jest na tym etapie negocjatorem” – podkreśliła.

„Wszelkie prawa polskich obywateli (w Wielkiej Brytanii) będą utrzymane do czasu zakończenia procedur negocjacyjnych, zarówno umowy o wyjściu (z UE), jak i umowy regulującej nowe warunki (pomiędzy Wielką Brytanią i UE)” – podkreśliła Kacperczyk. Zadeklarowała też, że Polska na tym etapie nie ma planów rozpoczęcia rozmów o przystąpieniu Polski do strefy euro.

 

Źródło: PAP, Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: M.JASIULEWICZ/MSZ (msz.gov.pl)

1 0 923 06 lipca, 2016 News, Polityka Lipiec 6, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.