Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Małżonką w Londynie

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Małżonką w Londynie
Posted by

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Małżonką w Londynie

Spotkania z Polonią oraz rozmowy z Premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem na Downing Street należały do najważniejszych wydarzeń dwudniowej wizyty Prezydenta RP w Londynie

 

Wizyta Prezydenta RP z Małżonką w Wielkiej Brytanii rozpoczęła w poniedziałek (14.09) od złożenia wieńca pod Polish War Memorial w Northolt – pomnikiem upamiętniającym polskich lotników i żołnierzy innych formacji walczących podczas II wojny światowej.

Wieczorem Prezydent RP spotkał się w Ambasadzie RP w Londynie z przedstawicielami młodej Polonii. Podczas przemówienia Prezydent zaznaczył, że jego wizyta w Wielkiej Brytanii ma symboliczny sens, ponieważ odbywa się w 75. rocznicę Bitwy o Anglię, w której polscy lotnicy dali dowód wielkiego bohaterstwa, zostawiając po sobie bardzo dobre wspomnienie i często wdzięczność w sercach Brytyjczyków za to, że tak dzielnie bronili wolności ich kraju. Prezydent podkreślił, że to m.in. dzięki polskim pilotom wielu obywateli Zjednoczonego Królestwa szanuje Polskę i Polaków – Przez to wspomnienie Państwo, którzy tu przyjechali wiele lat później, są tu często dobrze przyjmowani – dodał zwracając się do przedstawicieli Polonii.

W swoim przemówieniu Prezydent zapowiedział, że będzie słuchał głosu Polaków mieszkających poza krajem. Dziękował także Polakom na Wyspach za wszelkie działania związane z krzewieniem polskości. Prezydent mówił również o sytuacji polskiego szkolnictwa w Wielkiej Brytanii, zapewniając, że jest świadomy wielu problemów i zrobi wszystko by nauczanie w języku polskim poza granicami Polski wspierać. Przypomniał przy tej okazji, że w Kancelarii Prezydenta RP powstało m.in. specjalnie w tym celu Biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą.

Drugi dzień wizyty rozpoczął się od spotkania Prezydenta RP i Małżonki w Pałacu Buckingham z JKW Księciem Edwardem Hrabią Wessex, który podjął Parę Prezydencką w imieniu Królowej.

Następnie Prezydent z Małżonką wzięli udział w uroczystym nabożeństwie odprawionym z okazji 75. rocznicy Bitwy o Anglię w katedrze św. Pawła. W ceremonii uczestniczyli m.in. premier David Cameron i książę Edward.

Najważniejszym punktem programu wizyty w wymiarze politycznym było spotkanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem na Downing Street. Do najważniejszych tematów rozmów należały problem uchodźców, bezpieczeństwo militarne i energetyczne UE a także sytuacja Polaków na Wyspach.

W swojej wypowiedzi po spotkaniu na Downing Street, Prezydent RP powiedział dziennikarzom, że w kwestii uchodźców wspólnie z premierem Cameronem „zgodzili się, że trzeba przede wszystkim zwalczać przyczyny tego, co powoduje, że ci ludzie zmierzają do Europy”.

Prezydent dodał również, że z brytyjskim premierem podzielają pogląd, iż konieczny jest rozwój infrastruktury NATO w Europie Środkowo-Wschodniej czyli wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu.

Na koniec prezydent ocenił spotkanie z Premierem Cameronem jako „bardzo dobre”. Podkreślił, że przebiegło ono „w bardzo dobrej atmosferze” i że widzi „szerokie pole do współpracy”.

Relacjonując słowa premiera Camerona, Prezydent powiedział, że brytyjski premier bardzo szanuje Polaków w Wielkiej Brytanii za ich pracowitość. Ze swojej strony – jak podkreślił Prezydent – prosiłem, żeby wzmacniać w społeczeństwie brytyjskim szacunek do Polaków, który został w ogromnym stopniu zbudowany przez tak zwaną starą imigrację, polskich żołnierzy, którzy walczyli ramię w ramię z żołnierzami brytyjskimi w czasie II wojny światowej.

Wieczorem Prezydent RP odwiedził Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego, gdzie wręczył awanse na wyższe stopnie oficerskie uczestniczkom Powstania Warszawskiego, mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Awans otrzymały łączniczki i sanitariuszki Powstania: Marzenna Schejbal, Maria Stapf, Hanna Tarkowska i Halina Kwiatkowska.

Podczas spotkania w Instytucie Prezydent RP zwrócił uwagę, że placówka ta od 70 lat stanowi ostoję polskości i historii naszego kraju – To tutaj znajduje się dokumentacja polskiego czynu zbrojnego na wszystkich frontach II wojny światowej. To tutaj są przechowywane pamiątki po generale Władysławie Sikorskim, tutaj przychodzą dzisiaj młodzi Polacy – podkreślił Prezydent.

Na koniec wizyty polski prezydent spotkał się w Lancaster House z polskimi weteranami II wojny światowej mieszkającymi w Wielkiej Brytanii.

Źródło: londyn.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

3 0 560 17 września, 2015 News, Polityka, Wydarzenia Wrzesień 17, 2015

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.