Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Witold Waszczykowski z wizytą w Londynie
Posted by

Witold Waszczykowski z wizytą w Londynie

Minister Witold Waszczykowski z wizytą w Londynie

Przyjechaliśmy tutaj z ministrem Mariuszem Błaszczakiem, aby na miejscu zorientować się w sytuacji i statusie Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii – mówił szef polskiej dyplomacji podczas wizyty w Londynie.

Minister Witold Waszczykowski oraz minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak w trybie pilnym udali się do Londynu w celu omówienia z władzami brytyjskimi ostatnich incydentów, których ofiarami stali się obywatele polscy zamieszkali w Wielkiej Brytanii. W Izbie Gmin ministrowie rozmawiali z minister spraw wewnętrznych Amber Rudd oraz ministrem spraw zagranicznych Borisem Johnsonem. Przedmiotem dyskusji była ocena aktualnej sytuacji oraz metod zapobiegania podobnym incydentom w przyszłości.

Przez kilkadziesiąt lat znacząca populacja Polaków w Wielkiej Brytanii nie doznawała żadnych problemów, żadnych krzywd. Kilka miesięcy temu, na marginesie rozbudzonej kampanii przed decyzją o Brexicie i po referendum, zaczęły się pojawiać incydenty wobec Polaków – zaznaczył szef MSZ.

Minister Waszczykowski stwierdził po spotkaniach z przedstawicielami brytyjskiego rządu, że opinia publiczna w Polsce z zaniepokojeniem odniosła się do aktów przemocy skierowanych przeciwko Polakom. – Jesteśmy zobowiązani, iż wielu polityków brytyjskich potępiło te ataki – mówił minister Waszczykowski. Jak zauważył szef MSZ, premier Theresa May, minister spraw zagranicznych Boris Johnson i inni czołowi brytyjscy politycy potępili ostatnie incydenty. – Rozmawialiśmy dziś szczegółowo jak wybrnąć z tej sytuacji, jak możemy pomóc i czego możemy się spodziewać, jak władze brytyjskie mogą zapewnić bezpieczeństwo obywatelom polskim – dodał. Wyraził jednocześnie przekonanie, że dzięki współpracy odpowiednich służb brytyjskich, Ambasady RP w Londynie, brytyjskiego społeczeństwa oraz społeczności polskiej, szybko położony zostanie kres przypadkom agresji, które rzucają niepotrzebny cień na pomyślnie rozwijające się relacje polsko-brytyjskie. – Przypomnieliśmy władzom Wielkiej Brytanii, że Polacy są grupą, która dobrze integruje się ze społeczeństwem brytyjskim, ciężko pracuje, płaci podatki i zasługuje na bezpieczeństwo i ochronę – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

W ocenie ministra Waszczykowskiego ważnym elementem działań na rzecz zapobiegania podobnym tragediom w przyszłości powinna być długofalowa kampania edukacyjna, której celem będzie uświadomienie społeczeństwu Wielkiej Brytanii wkładu Polaków w jej rozwój społeczny, gospodarczy i kulturalny, a także wspólnej walki polskich i brytyjskich żołnierzy o wolność w czasie II wojny światowej.

W siedzibie Ambasady RP w Londynie polska delegacja spotkała się również z przedstawicielami Polonii, zapewniając ich o szczególnym znaczeniu, jakie dla rządu premier Beaty Szydło mają sprawy m.in. bezpieczeństwa Polaków za granicą.

 

Polecamy galerię z wizyty ministra Witolda Waszczykowskiego w Londynie: https://www.msz.gov.pl/pl/p/msz_pl/aktualnosci/fotogaleria_i_multimedia/szefowie_msz_i_mswia_z_wizyta_w_wielkiej_brytanii

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl)
Fot: M. Jasiulewicz / MSZ (msz.gov.pl)

1 0 20 07 września, 2016 News, Polityka, Wydarzenia Wrzesień 7, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.