Wielka Brytania i Grupa Wyszehradzka

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Wielka Brytania i Grupa Wyszehradzka
Posted by

Wielka Brytania i Grupa Wyszehradzka

Wielka Brytania zainteresowana konsultacjami z Grupą Wyszehradzką

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził „duże zainteresowanie” strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej – mówił PAP dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak po spotkaniu Hammonda z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Jednym z głównych tematów sobotniej rozmowy szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, do której doszło przy okazji szczytu NATO w Warszawie, były wyniki referendum w tym kraju – poinformował Sobczak.

„Minister Waszczykowski podkreślił, że Polska szanuje decyzję społeczeństwa brytyjskiego. Ministrowie rozmawiali w tym kontekście o przyszłości Unii Europejskiej. Odnosząc się do relacji bilateralnych minister Waszczykowski zaznaczył, że Wielka Brytania pozostaje strategicznym partnerem Polski, w tym w obszarze polityki bezpieczeństwa” – relacjonował dyrektor biura prasowego MSZ.

„Minister Hammond wyraził również duże zainteresowanie strony brytyjskiej konsultacjami z państwami Grupy Wyszehradzkiej podczas polskiej prezydencji” – zaznaczył.

Wcześniej na konferencji prasowej minister Waszczykowski po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (obok Polski są to Czech, Słowacja i Węgry) podkreślił, że być może niedługo rozpoczęty zostanie format rozmowy V4 z Wielką Brytanią, aby konsultować „w sposób cywilizowany” rozwód i przyszły status tego kraju w UE. Polska przejęła 1 lipca przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej od Czechów.

Według Sobczaka w trakcie spotkania ministrowie Waszczykowski i Hammond podkreślili wagę ustaleń Szczytu NATO w Warszawie dla spójności Sojuszu i bezpieczeństwa wschodniej flanki. „Decyzje podjęte w Warszawie ministrowie ocenili, jako wyraźny znak solidarności państw członkowskich NATO” – zaznaczył.

Przywódcy państw NATO podjęli w piątek decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących po ok. 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich.

Szefowie MSZ Polski i Wielkiej Brytanii rozmawiali również o sytuacji na Ukrainie i relacjach UE-Rosja.

 

Źródło: PAP, Ambasada RP w Wiedniu (wieden.msz.gov.pl)
Fot: wieden.msz.gov.pl

1 0 465 11 lipca, 2016 News, Polityka Lipiec 11, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.