Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

W Londynie zmarła Wanda Dziedzicowa
Posted by

W Londynie zmarła Wanda Dziedzicowa

Pożegnanie wiceminister Rządu RP na Uchodźstwie

W Londynie przeżywszy 104 lata zmarła Wanda Dziedzicowa – nauczycielka, wieloletnia Prezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Oświaty i Kultury Rządu RP na Uchodźstwie.

Wanda Jadwiga Dziedzic urodziła się 02.10.1912 roku w Radziechowie, woj. tarnopolskie. Lata I wojny światowej spędziła w Wiedniu. Po powrocie do Polski ukończyła szkołę we Lwowie, a następnie studia w Krakowie. Po ukończeniu studiów wyjechała na Śląsk, aby objąć posadę nauczycielską. Wraz z wybuchem II wojny światowej ojciec Wandy, sędzia okręgowy w Rawie Ruskiej, został aresztowany i wkrótce zmarł. Wanda wraz z matką i bratem została wywieziona na Syberię. Po tzw. amnestii razem z matką została przewieziona do Indii, do obozu w Valivade. Tam Wanda uczyła w szkole średniej aż do przyjazdu do Anglii w 1947 r.

W 1948 r. Wanda poślubiła sędziego Bolesława Dziedzica, z którym zamieszkała w Londynie. Wychowała córkę Krystynę, dwóch synów Marka i Stanisława, sześcioro wnuków i jedną prawnuczkę.

Wanda Dziedzicowa pracowała jako nauczycielka, początkowo w Polskiej Szkole im. Adama Mickiewicza na Brokley, następnie w szkole im. Bolesława Chrobrego na Camberwell, a następnie jako dyrektor w szkole im. Mikołaja Kopernika na Peckham. Była też inspektorem szkół polskich w Anglii. Brała czynny udział w polskich organizacjach na emigracji m.in. w Kole Lwowian i w Zrzeszeniu Nauczycielstwa Polskiego za Granicą, któremu przewodziła w latach 1989-1998. Brała także udział w życiu polskiej parafii pw. Chrystusa Króla na Balham. Była członkiem Koła Pań, gdzie przez wiele lat pracowała w sekcji charytatywnej często odwiedzając Polaków w lokalnych szpitalach.

Razem z mężem Bolesławem współpracowała z Rządem na Uchodźstwie. Była członkiem Rady Narodowej. Założyła Obywatelski Związek Polek na Uchodźstwie pod patronatem Prezydentowej Augustowej Zaleskiej. W 1989 r. została członkiem Rządu RP na Uchodźstwie jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Oświaty i Kultury. W tej roli uczestniczyła w przekazaniu insygniów prezydenckich Prezydentowi Lechowi Wałęsie przez Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Warszawie w 1990 r.

W 2009 roku została rezydentką „Antokolu” – polskiego ośrodka opiekuńczego gdzie zmarła 01.02.2017 r. w otoczeniu najbliższej rodzinny przeżywszy 104 lata.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydentów RP na uchodźstwie. Prezydent Andrzej Duda nadał Wandzie Dziedzicowej pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu jej zasług dla niepodległości Polski i pracy na rzecz emigracji polskiej w Wielkiej Brytanii.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: POŻEGNANIE WICEMINISTER RZĄDU RP NA UCHODŹSTWIE – JAKUB KRUPA (londyn.msz.gov.pl)

1 0 261 22 marca, 2017 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Marzec 22, 2017

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.