Sprzątanie polskich grobów w Londynie

Z ostatniej chwili

Reklama

Polecamy

Pogoda

Nasze społeczności

Video

Reklama

Sprzątanie polskich grobów w Londynie
Posted by

Sprzątanie polskich grobów w Londynie

Akcja sprzątania polskich grobów w Londynie

Z okazji Dnia Wszystkich Świętych, stowarzyszenie wolontariuszy w Londynie Poland Street przy współpracy Ambasady RP w Londynie zorganizowało 11 edycję akcji Polski Znicz.

W tym roku do wolontariuszy w Londynie, dołączyły inne miasta, w tym Cambridge, Bristol, Worcester, Gloucester oraz Cheltenham. W akcji uczestniczyli również uczniowie polskich szkół sobotnich, harcerze, organizacje polonijne, weterani – wszyscy, którym zależy na upamiętnieniu polskich zmarłych za granicą.

Podczas akcji groby są czyszczone przez wolontariuszy, a następnie zapala się na nich znicze, które zapewnia Ambasada RP w Londynie. W samym Londynie znajduje się około kilku tysięcy polskich mogił. Konsul Generalny Krzysztof Grzelczyk włączył się do akcji prowadzonej na cmentarzu Gunnersbury, gdzie pochowanych jest ok. 1600 Polaków, wśród nich generał Bor-Komorowski, generał Józef Haller i prezydent RP na uchodźstwie w latach 1986-89 Kazimierz Sabbat.

Anna Gałandzij, rzecznik Poland Street, powiedziała: ”Z roku na rok przybywa chętnych do pomocy w akcji „Znicz„. Wspólne sprzątanie grobów pozwala zachować nam ważną tradycję a jednocześnie zbliża do siebie rożne pokolenia Polaków, co wydaje się być tym bardziej potrzebne w dzisiejszych czasach.

Znicz to przede wszystkim piękny symbol naszej pamięci o zmarłych. Sprawmy aby w okresie Wszystkich Świętych zapłonął on jak na największej ilości polskich mogił w Londynie,” – dodała Gałandzij.

 

Źródło: Ambasada RP w Londynie (londyn.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 0 12 02 listopada, 2016 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia Listopad 2, 2016

Dodaj komentarz

Najnowsze newsy

Reklama

Przelicz waluty

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualnaAnglia.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.